• صفحه خانگی
  • >
  • اقیانوسیه
  • >
  • در سفارت استرالیا در ایران؛ جوایز جشنواره «فیلم‌های ایرانی استرالیا» به برگزیدگان اهدا شد

مراسم اهدای جوایز هشتمین جشنواره فیلم‌های ایرانی استرالیا شب گذشته در باغ سفارت استرالیا در تهران برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، مراسم اهدای جوایز هشتمین دوره این رویداد با حضور سینماگرانی همچون محمود کلاری، بهمن فرمان‌آرا، علی نصیریان، امیر پوریا، امیر اسفندیاری، جعفر پناهی، محمد اطبایی، غلامرضا موسوی، سارا بهرامی، محسن تنابنده، برادران محمودی، گوهر خیراندیش، بهناز جعفری، سحر دولت‌شاهی، مستانه مهاجر، عباس یاری و جمعی از اهالی رسانه شامگاه دوشنبه ۹ اردیبهشت در باغ سفارت استرالیا برگزار شد.

یان بی گز، سفیر استرالیا در ابتدای این مراسم با خوشامدگویی به حاضران گفت: ما ۵۰ سال است که در تهران حضور داریم و روابط دیپلماتیک بدون وقفه با ایران داشته‌ایم. لازم نیست من به شما بگویم، سینمای ایران بسیار معروف است و من احساس غرور می‌کنم که ارتباط سینمایی بین دو کشور وجود دارد.

او ادامه داد: همانطور که می‌دانید افراد بسیاری درگیر برگزاری یک جشنواره می‌شوند، می‌خواهم از همه کسانی که برای برگزاری این جشنواره فیلم زحمت کشیدند، تشکر کنم.

سفیر استرالیا عنوان کرد: من فیلم‌های ایرانی را دنبال می‌کنم ولی در این زمینه صاحب‌نظر نیستم. امشب افراد صاحب‌نظر بسیاری در اینجا حضور دارند که مطمئنن از نظرات آن‌ها بهره‌مند خواهیم شد.

آرمین میلادی، مدیر جشنواره فیلم‌های ایرانی استرالیا هم به مهمانان خوشامد گفت و تاکید کرد: امسال سومین سالی است که افتخار برگزاری این مراسم را در خانه سفیر استرالیا داریم. دوست دارم از آقای سفیر و همسرشان به خاطر این مهمان‌نوازی تشکر کنم.

او ادامه داد: جشنواره فیلم‌های ایرانی استرالیا یک نهاد مستقل فرهنگی است و از سمت هیچ نهاد دیگری در داخل یا خارج از ایران حمایت نمی‌شود. هدف ما معرفی فرهنگ و سینمای ایران در فضای خارج از کشور است. امشب این افتخار را دارم که مراسم را با قدردانی و بزرگداشت یکی از سینماگران بزرگ کشور آغاز کنم، مردی که با فیلم‌های خوبی که بازی کرده، خاطرات ماندگاری برایمان رقم زده است.

میلادی ادامه داد: هشتمین دوره جشنواره فیلم‌های ایرانی استرالیا از ۱۸ اکتبر الی ۱۸ نوامبر ۲۰۱۸ در شش شهر سیدنی، ملبورن، آدلاید، بریزبرن، کمبرا، پرت برگزار شد و ۱۲ فیلم سینمایی «مارموز»، «سه رخ»، «شکستن همزمان بیست استخوان»، «خوک»، «امیر»، «هت‌تریک»، «هندی و هرمز»، «دارکوب»، «تنگه ابو قریب»، «روسری آبی»، «همچنان که می‌مردیم» و «حکایت دریا» به نمایش در آمد.

در مراسم شب گذشته علی نصیریان جایزه ویژه این رویداد را با حضور بهمن فرمان‌آرا دریافت کرد.

در ادامه برگزیدگان این دوره که بنابر اعلام آرمین میلادی با داوری رویا تیموریان، باران کوثری و امیر پوریا انتخاب شدند، جوایز خود را دریافت کردند.

بر این اساس جایزه بهترین فیلم و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران به فیلم «سه رخ» اهدا شد.

جایزه بهترین کارگردانی به مانی حقیقی برای فیلم «خوک» رسید. جمشید محمودی جایزه ویژه بهترین فیلمنامه را برای «شکستن همزمان بیست استخوان» دریافت کرد و جایزه بهترین فیلمنامه به عباس امینی برای فیلم «هندی و هرمز» رسید.

سحر دولتشاهی برای بازی در «امیر» تقدیر شد و جایزه بهترین بازیگر زن به سارا بهرامی برای فیلم «دارکوب» اهدا شد.

محسن تنابنده و حسن معجونی به‌صورت مشترک جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کردند. تنابنده برای «شکستن همزمان بیست استخوان» و حسن معجونی برای «خوک».

در ادامه این مراسم امیر پوریا برای اهدای جایزه ویژه هیات داوران روی سن رفت و بیانیه داوران را خواند: جایزه ویژه هیات داوران برای تلاش منحصر به فرد در فیلمنامه نویسی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی به فیلم «حکایت دریا» به خاطر ثبت شرایط و احوال جامعه روشنفکری کنونی ایران به بهمن فرمان‌آرا تقدیم می‌شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin