در دیدار آقازاده استاندار مرکزی با سعد جواد قندیل سفیر کشور عراق در ایران که در محل استانداری انجام شد، توسعه روابط تجاری و گردشگری مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این دیدار استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: یک میلیارد دلار انواع کالا سال‌گذشته از استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد که حدود نیمی از این کالاها به کشور عراق صادر شده‌است.

وی ادامه داد: استان مرکزی منطقه‌ای با ظرفیت بالای صنعتی و کشاورزی و با بنیه قوی دانش فنی است و امکان افزایش صادرات انواع کالا و خدمات از استان به کشور عراق وجود دارد.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: محصولات تولیدی استان مرکزی با تنوع بالا به گونه‌ای است که می‌توان به طیف وسیعی از کالاهای مورد نیاز کشور عراق پاسخگویی کند و دستگاه‌های بخش دولتی و خصوصی این استان آمادگی کامل برای تسهیل و تسریع در امور صادراتی و تامین کالاهای مورد نیاز این کشور را دارند.

آقازاده با یادآوری ظرفیت‌های فرهنگی، اقتصادی و سلامت استان مرکزی افزود: این استان با برخورداری از جاذبه‌های گردشگری در حوزه‌های مختلف طبیعی، فرهنگی و سلامت از ظرفیت‌ مناسبی برای جذب و حضور گردشگران عراقی برخوردار است.

وی با یادآوری حجم بالای سفر گردشگران سلامت از کشور عراق به جمهوری اسلامی ایران افزود: این استان با برخورداری از تجهیزات و بیمارستان‌های پیشرفته مقصد مناسبی برای گرشگران عراقی است که امور درمانی دارند و بهترین خدمات با کیفیت مطلوب به آنان ارایه می‌شود.

استاندار مرکزی یادآور شد: سه و نیم میلیون زایر ابا عبدالله الحسین(ع) در اربعین حسینی امسال از جمهوری اسلامی ایران به کشور عراق سفر کردند که با توجه به موقعیت جغرافیایی استان مرکزی که در مسیر شاه‌راه شمال به حنوب کشور واقع شده، بیشتر این افراد از این استان عبور کردند.

سفیر کشور عراق در ایران نیز گفت: افزایش حجم مبادلات تجاری ایران و عراق تا مرز ۲۰ میلیارد دلار در دستور کار ۲ کشور قرار دارد.

سعد جواد قندیل افزود: حجم تجاری کشور ایران و عراق اکنون سالانه حدود ۱۲ میلیارد دلار است که در دیدار رئیس جمهوری ایران اسلامی با نخست وزیر عراق مقرر شد این حجم تجاری به ۲۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

وی ادامه داد: استان مرکزی با برخورداری از ظرفیت‌های صنعتی، اقتصادی و کشاورزی می تواند نقش مهم و تعیین کننده‌ای در تحقق این هدف برعهده داشته و سفر به این استان در راستای بازدید از ظرفیت‌ها و دستیابی به این میزان حجم تجاری انجام شده است.

سفیر کشور عراق در ایران خاطرنشان کرد: اکنون ایده‌ها و طرح‌های مختلفی بین ۲ کشور برای رسیدن به این میزان حجم تجاری وجود دارد.

جواد قندیل با یادآوری سفر سه و نیم میلیون زائر اباعبدالله الحسین(ع) در اربعین امسال به کشور عراق خاطرنشان کرد: ۶ میلیون نفر سالانه از جمهوری اسلامی ایران به کشور عراق و سه میلیون نفر از این کشور به ایران سفر می کنند.

وی ادامه داد: تبادل ۹ میلیون نفر زائر و گردشگر بین ۲ کشور عراق و ایران نشان از عمق رابطه این کشورها داشته و گستردگی ارتباط در حوزه‌های مختلف اقتصادی و سیاسی نیز وجود دارد.

سفیر کشور عراق در ایران یادآور شد: گردشگران عراقی با سه هدف زیارت، بازدید از ظرفیت‌های فرهنگی و سلامت به جمهوری اسلامی ایران سفر می‌کنند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: حضور سفیر عراق در استان مرکزی در راستای توسعه روابط تجاری جمهوری اسلامی ایران با همسایگان و کشورهای منطقه انجام شده است.

وی ادامه داد: بازدید از کارخانه صلا، آلومینیوم اراک، بازدید از ظرفیت‌های کشاورزی، کمباین سازی نشست با فعالان اقتصادی فعال در زمینه صادرات به کشور عراق از جمله برنامه‌های سفر ۲ روزه سفیر این کشور به استان مرکزی است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin