ایان بیگز سفیر استرالیا در ایران، با دکتر محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این دیدار دبیر ستاد حقوق بشر ضمن استقبال از علاقه دولت استرالیا برای برقراری گفت‌وگوهای دوجانبه‌ی حقوق بشری و همچنین گسترش مراودات و همکاری‌های قضایی بین دو کشور، نگرانی عمیق ستاد حقوق بشر، دستگاه قضایی و دولت جمهوری اسلامی ایران را از دستگیری خانم نگار قدس کنی و نیز احتمال تحویل وی به آمریکا اعلام کرد؛ به خصوص با توجه به وضعیت جسمانی نامبرده که باردار است و طبق برخی گزارش‌ها، شرایط روحی و روانی نامساعدی دارد.

دبیر ستاد حقوق بشر تاکید کرد: اولا، خانم نگار قدس کنی مرتکب اقدامی نشده است. بنابراین تقاضای تحویل وی از سوی دولت آمریکا معقول نیست. ثانیا، انتظار ما این است که با قبول وثیقه ایشان که قریب 5 سال است در استرالیا زندگی می‌کند، آزاد گردد تا بتواند فرزند خود را به سلامتی به دنیا آورد و متعاقبا دستگاه قضایی استرالیا هم پیگیری‌های قانونی خود را عملی سازد.

ثالثا، قاضی محترم پرونده در استرالیا صرفا ادعای آمریکا را مدنظر قرار ندهد و می‌تواند از دستگاه قضایی ما در این زمینه کسب اطلاع نماید تا در مقابل خود اطلاعات جامع‌تری را داشته باشد.

جواد لاریجانی اظهار داشت: ما قویا از دولت استرالیا انتظار داریم که مقدمات آزادی ُمشارالیها را هرچه زودتر فراهم کند و با هرگونه تحویل ایشان به دستگاه امنیتی آمریکا که سابقه بسیار بدی در رفتار با زندانیان به لحاظ عدم رعایت معیارهای حقوق بشری دارد، مخالف هستیم.

در پایان این دیدار، سفیر استرالیا از حمایت جمهوری اسلامی ایران برای عضویت کشورش در شورای حقوق بشر تشکر کرد که دبیر ستاد حقوق بشر نیز ضمن استقبال از این عضویت، به دو مساله تاکید کرد و گفت: یکی تقویت مکانیزم  یو.پی.آر که شاید تنها مکانیزم منصفانه موجود در ساز و کارهای شورای حقوق بشر برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشر کشورها است، و دیگر این‌که مکانیزم‌های گزارشگری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد آلودگی زیادی به سیاست‌بازی پیدا کرده‌اند و ما انتظار داریم با این پدیده مقابله جدی بشود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin