راه‌های توسعه همکاری‌های علمی و فرهنگی دانشگاه تبریز با دانشگاه‌های کشور فرانسه با حضور رایزنان علمی و فرهنگی سفارت فرانسه در تهران به میزبانی دانشگاه تبریز مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ژان کریستوف بونته رایزن علمی، دکتر جمیل اوبشو رایزن فرهنگی و زهره میر بهاء، کارشناس ارشد بخش فرهنگی سفارت فرانسه در تهران با حضور در دانشگاه تبریز در دیدار با رئیس، اعضای کارگروه توسعه همکاری های بین المللی و نیز اعضای شورای پژوهشی این دانشگاه راه‌های گسترش توسعه همکاری‌های علمی و فرهنگی مشترک را  مورد بررسی قرار دادند.

میررضا مجیدی، رئیس دانشگاه تبریز در این آیین با اشاره به تاریخچه دیرینه روابط بین دانشگاه تبریز با دانشگاه‌های فرانسه گفت: در گذشته و امروزه همکاری‌های مشترک خوبی صورت گرفته، به طوریکه تعداد قابل قابل توجهی از اعضای هیات علمی این دانشگاه فارغ التحصیلان دانشگاه‌های فرانسه هستند و هم اکنون نیز مراودات علمی و آموزشی خوبی با مراکز تحقیقاتی، موسسات و دانشگاه‌های فرانسه وجود دارد.

اصغر عسگری، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز نیز در این دیدار بر ضرورت توسعه همکاری های مشترک در زمینه‌های مختلف از جمله راه اندازی دفتر سفارت در دانشگاه تبریز، اجرای دوره های مشترک برای دانشجویان دکتری و … تاکید کرد.

سعید شجاعی، مدیر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه تبریز هم در این آیین با اشاره به نحوه و روند همکاری مشترک دانشگاه تبریز با دانشگاه های فرانسه گفت: در طول دو سال گذشته ۲۱ مورد بازدید و حضور محققان دانشگاه های فرانسوی برای برپایی کارگاه آموزشی و کنفرانس در این دانشگاه انجام است.

به گفته وی اجرای چهار طرح تحقیقاتی مشترک، ایجاد پنج مورد فرصت مطالعاتی، پنج مورد اعطای بورس به دانشجویان دکتری دانشگاه، چهار مورد اجرای طرحی تحت عنوان جندی شاپور، ۱۹ مورد شرکت اعضای هیات علمی این دانشگاه در کنفرانس های بین المللی کشور فرانسه و … از دیگر فعالیت های مشترک دانشگاه تبریز با دانشگاه های کشور فرانسه بوده است و زمینه بسیار خوبی برای گسترش این همکاری‌ها وجود دارد.

دکتر ژان کریستوف بونته، رایزن علمی و دکتر جمیل اوبشو، رایزن فرهنگی کشور فرانسه در تهران نیز در دیدار با رئیس دانشگاه تبریز با تاکید بر اینکه دانشگاه تبریز یکی از دانشگاه های منتخب وزات علوم، تحقیقات و فناوری جهت پذیرش دوره دکتری مشترک بین ایران و فرانسه است، تصریح کرد: در این طرح دانشجویان دکتری به مدت ۶ ماه به کمک و هزینه کشور فرانسه و ۶ ماه دیگر را مجددا با هزینه وزات علوم، تحقیقات و فناوری کشور ایران در کشور فرانسه به انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهش خود خواهند پرداخت.

به گفته رایزنان علمی و فرهنگی سفارت فرانسه در تهران همچنین در طرح جندی شاپور پلاس که از سال ۲۰۱۹ به اجرا در می آید نیز بودجه مشخص برای خرید تجهیزات و امور لجستیک در طرح های پژوهشی مشترک بین محققان ایرانی و فرانسوی در نظر گرفته شده است.

نشست ژان کریستوف بونته رایزن علمی، دکتر جمیل اوبشو رایزن فرهنگی و زهره میر بهاء کارشناس ارشد بخش فرهنگی سفارت فرانسه در تهران با جمعی از اعضای کارگروه توسعه همکاری های بین المللی و نیز اعضای شورای پژوهشی دانشگاه تبریز برگزار شد و بازدید از مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه از دیگر برنامه‌های یک روزه هیات فرانسوی در دانشگاه تبریز بود که در این آیین نیز ضمن معرفی فرصت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی کشور فرانسه در ادامه به سوالات گوناگون شرکت کنندگان در مورد نحوه همکاری ها، چگونگی توسعه گسترش آنها، تسهیل در مورد صدور ویزای علمی و … بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin