معاون اول رییس جمهوری در دیدار با سفیر جدید ترکیه گفت: تهران و آنکارا از ظرفیت های لازم برای افزایش حجم مبادلات تجاری برخوردار هستند و می توانند حجم مبادلات را به 30 میلیارد دلار در سال برسانند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، اسحاق جهانگیری در دیدار دریا اورس سفیر جدید ترکیه در ایران، با تبریک پیروزی حزب عدالت و توسعه در انتخابات اخیر، تسلط سفیر جدید این کشور به زبان فارسی و آشنایی وی با ظرفیت های ایران را امتیازی بزرگ در جهت توسعه روابط تهران – آنکارا برشمرد.

وی اظهارداشت: نقش سفرا در توسعه مناسبات فیمابین نقشی پراهمیت و تعیین کننده است و امیدوارم در دوره جدید شاهد رفع موانع پیش رو و گسترش روابط دوجانبه ایران و ترکیه در همه زمینه ها باشیم.

جهانگیری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه را دو کشور مهم و تاثیرگذار در منطقه عنوان کرد و گفت: گسترش همکاری‌های تهران و آنکارا نقش موثری در حل مسائل دنیای اسلام و منطقه دارد.

معاون اول رییس جمهوری با بیان این که امروز در مقطع حساسی قرار گرفته ایم، به خروج یکجانبه آمریکا از توافق برجام و اعمال تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران اشاره و خاطرنشان کرد: ایران و ترکیه باید بدون توجه به تحریم های جدید آمریکا به توسعه روابط دو کشور در زمینه های مختلف ادامه دهند.

وی با اشاره به اراده مقامات عالی رتبه دو کشور بر توسعه مناسبات فیمابین، یکی از موانع پیش روی گسترش روابط را موانع و محدودیت های بانکی برشمرد و بر ضرورت تلاش دو طرف برای رفع موانع و توسعه همکاری های بانکی تاکید کرد.

جهانگیری با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران از حضور و فعالیت سرمایه گذاران کشور ترکیه استقبال می کند گفت: دو کشور از ظرفیت های لازم برای افزایش حجم مبادلات تجاری برخوردار هستند و می توانند حجم مبادلات را به 30 میلیارد دلار در سال برسانند.

سفیر جدید ترکیه در ایران نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام رییس جمهوری و اعضای هیات دولت این کشور به معاون اول رییس جمهوری کشورمان، از آمادگی خود در دوره مسئولیت جدید برای تلاش در جهت ارتقاء سطح مناسبات تهران – آنکارا در همه زمینه ها و در راستای منافع دو ملت خبر داد.

دریا اورس با تاکید بر ضرورت تلاش در جهت تسهیل روابط تجاری دو کشور اظهار امیدواری کرد: با تلاش دو طرف در جهت رفع موانع بانکی و اقداماتی نظیر استفاده از پول ملی دو کشور در مبادلات تجاری، دو کشور می توانند به نتایج مثبتی در جهت ارتقاء سطح همکاری ها و روابط اقتصادی دست پیداکنند.

وی با اشاره به اینکه دیدگاه دو کشور در خصوص مسائل سوریه بسیار به یکدیگر نزدیک است، گفت: امیدوارم با همکاری دو کشور شاهد حل مسائل سوریه در آینده نزدیک باشیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin