سوزانا ترستال، سفیر هلند در ایران از حضور یک دیپلمات رابط اتحادیه اروپا با ایران به همراه یک کارمند در سفارت این کشور خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر هلند در ایران، به عنوان سفیر سومین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا “تمام وقت” خود را صرف بررسی تعاملات اقتصادی دو کشور می‌کند.

پس از سفیران نروژ و کنیا، سوزانا ترستال سومین سفیر زن است که به تهران آمده است و آن‌طور که طی گفتگو با ایسنا می‌گوید با وجود این‌که امروز بخش زیادی از کابینه کشورهای اروپایی را خانم‌ها تشکیل می‌دهند ولی با کابینه‌ی به نسبت مردانه ایران مشکلی ندارد و از خاطرات روزهای ابتدایی ورودش به ایران وقتی با همراهانش که اغلب زن بودند وارد و با جمع آقایان روبرو می‌شد با لبخند یاد می‌کند و می‌گوید که به نظرش وزارت امور خارجه ایران هم در حال تغییر است؛ این روزها هر چند به ندرت ولی خانم‌ها هم در جلسات حضور می‌یابند.

از او درباره جزییات دادگاه لاهه در رابطه با پرونده‌های ایران، پناهجویان، آخرین تحولات خاورمیانه و جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا پرسیده شد که خانم سفیر از پاسخ این سوالات را در حوزه اختیاراتش ندانست.

سفیر هلند در تهران از سفر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به آمستردام که تیرماه سال جاری و قبل از تمام شدن دوره ریاست هلند بر اتحادیه اروپا انجام شد، اظهار خرسندی کرد و در ارزیابی‌اش از این سفر گفت: فکر می‌کنم سفر موفقیت‌آمیزی بود به خصوص که دولت هلند برای وزیران امور خارجه ملاقات با نخست‌وزیر را نمی‌گذارند، ولی این امکان برای دکتر ظریف فراهم شد که بتوانند علاوه بر رئیس مجلس، وزیر خارجه، وزیر اقتصاد و کمیسیون سیاست خارجه هلند با نخست‌وزیر ما هم ملاقات داشته باشند.

وی با اشاره به قراردادهای اقتصادی امضا شده بین دو کشور خاطرنشان کرد: هیات ایرانی پس از ملاقاتی که با وزیر اقتصاد هلند داشتند تفاهم‌نامه همکاری سیاسی را امضاء کردند و این را می‌توان یکی از دستاوردهای مهم دیدارهای مسئولان دو کشور دانست.

آقای هنک کمپ، وزیر اقتصاد هلند برای حل مشکلات فنی که در تعاملات مالی و بانکی به وجود آمده است قول همکاری داد و در همین راستا هم وزارت اقتصاد هلند فردی را تعیین کرد که در اتحادیه اروپا در زمینه مالی،‌ بانکی و بین‌المللی با تجربه است این فرد برای فعالیت در سفارت هلند در ایران به منظور رفع موانع موجود در نظر گرفته شده است.

صدور ویزای “فرش نارنجی” جزئی از خدماتی است که سفارت هلند برای تجار ایرانی قائل شده است، چراکه با توافق ایران و 1+5 و افزایش چشمگیر در خواست‌ ایرانی‌ها و هلندی ‌ا برای سفر و سرمایه‌گذاری متقابل، چنین تدابیری می‌تواند برای دو طرف سودمند باشد.

این دیپلمات هلندی با اشاره به “فرش نارنجی” هلند برای تجار کشورمان گفت: من پیشنهاد اجرایی شدن این برنامه را دادم. این روند تازه آغاز شده است و من از تحقق آن خوشحال هستم. هدف از این سیستم این است که تجاری که با هلندی‌ها تجارت می‌کنند بتوانند راحت‌تر وقت ویزا بگیرند. مطمئنم این فرش نارنجی تأثیر مطلوبی در تجارت بین دو کشور خواهد داشت.

آلمان، ایتالیا و هلند سه شریک اصلی تجاری ایران در اتحادیه اروپا هستند که رشد صادرات اخیر هلند به کشورمان به نسبت دو رقیب دیگرش در سال 2016 رشد چشمگیری داشته است.

ترستال با اشاره به حجم تعاملات تهران ـ آمستردام تاکید کرد که صادرات هلند به ایران در 4 ماه نخست سال جاری در مقایسه با سال 2014 در همین مقطع 163 درصد رشد داشته است. از مجموع 256 میلیون یورو که به ایران صادر می‌شود، 145 میلیون یورو مربوط به صادرات ماشین‌آلات و بقیه مربوط به بخش نفت و گاز و بخشی هم سلامت می‌شود. صادرات کالای کشاورزی هم یکی دیگر از بخش‌های مهم صادرات هلند به ایران است. آقای ظریف هم در سفری که به هلند داشت اعلام کرد که این کشور بعد از آلمان و ایتالیا سومین شریک اقتصادی ایران است و حتی زمینه‌های توسعه این روابط بیش از گذشته هم وجود دارد.

این دیپلمات هلندی در رابطه با دعوت وزیر امور خارجه ایران از نخست‌وزیر این کشور برای سفر به تهران و زمان دقیق این سفر گفت: از آنجا که نمی‌دانم برنامه نخست‌وزیر به چه صورت است، نمی‌توانم بگویم این سفر چه وقت انجام می‌شود.

سفیر هلند در ایران با اشاره بر اینکه هلند برای تعامل اقتصادی با ایران فراتر از حرف گام‌های عملی بر می‌دارد، اظهار داشت: برای مثال معاون وزیر امور خارجه در امور اقتصادی هلند که در حوزه کشاورزی هم فعال است با دو بار سفر در شش ماه رکورد سفر به ایران را زد و به احتمال زیاد مجدد سفری به تهران خواهد داشت. در مورد چشم‌انداز روابط دو کشور هم قرار است ارتباط‌های زیادی بین تهران و آمستردام برقرار شود. کمیته مشترکی در زمینه اقتصادی تشکیل و یادداشت تفاهمی هم در زمینه کشاورزی بین دو کشور امضا شده است. همان‌طور که می‌بیند در زمینه همکاری‌های اقتصادی فراتر از حرف گام برداشتیم و در جهت علمیاتی شدن تعاملات دو کشور قدم‌های اولیه برداشته شده است. مسوولانی در زمینه انرژی، آب و ‌کشاورزی هم او را همراهی کردند.

وی هم‌چنین در پاسخ به این پرسش که تعاملات تهران ـ آمستردام در چه زمینه‌هایی عملیاتی شده است؟ گفت: زمینه‌های همکاری ما زیاد است. در حال حاضر همکاری‌ها در زمینه انرژی و آب در جریان بوده و قرار است وزیر محیط زیست و زیرساخت هلند هم در ماه اکتبر به ایران سفر کند تا همکاری‌های‌مان در بخش آب را گسترش بدهند.

با گذشت یک سال از توافق ایران و 1+5 هم‌چنان بخش عظیمی از تعاملات مالی و بانکی ایران با بسیاری از کشورها به دلیل تهدید به جریمه از سوی آمریکا بلاتکلیف مانده است. بانک‌های هلندی هم مانند سایر بانک‌های اروپایی در انتظار چراغ سبز آمریکا برای برقراری روابط مالی با ایران است.

ترستال در مورد این‌که بانک‌های هلند زمانی برای از سرگیری تعاملات مالی با ایران در نظر دارند یا نه؟ اظهار داشت: تحریم‌های آمریکا فقط یک بخش از مسأله است. بخش دیگر این است که کل سیستم باید آغاز به کار کند. ممکن است قوانین نوشته شده باشند یا توافق انجام شده باشد ولی این‌که ایران به طور کامل از تحریم‌های بانکی خارج شود و تعاملات خود را آغاز کند زمان می‌برد. زمان لازم است تا توافق‌های نوشته شده روی کاغذ اجرایی شود. هم‌چنین تا ایران قوانین نوشته شده را به کار ببرد زمان می‌برد ولی امیدواریم این امر به زودی محقق شود.

وی ادامه داد: “آترادیوس” موسسه‌ اعتباری هلندی است. این موسسه می‌خواهد کار خود با ایران را آغاز کند و به بانک‌های هلندی این اطمینان را بدهد که همکاری اقتصادی با ایران خطر ندارد. بر خلاف آنچه در ایران اقتصاد دولتی است در هلند تجارت به طور کامل خصوصی است و به همین دلیل بخش‌های دولتی تنها می‌توانند کار را برای آنها آسان کنند. اراده‌ای برای سرمایه‌گذاری خارجی در ایران وجود دارد و برنامه‌های بسیاری هم برای سرمایه‌گذاری در این کشور ارائه کرده‌ایم. با این حال دولت نمی‌توانند کسی را به همکاری با ایران مجبور کند چون بخش‌های تجاری خصوصی هستند باید خودشان تصمیم بگیرند.

این دیپلمات هلندی در مورد افزایش درخواست ویزای تجار هلندی برای سفر به ایران در حالی که گفته می‌شود در سال جاری نسبت به سال گذشته صدور ویزا برای هلندی‌ها به مقصد تهران افزایش 80 درصدی داشته است، خاطرنشان کرد: به نظر من روند مثبتی در این زمینه انجام شده است. درخواست‌ها برای سفر از هلند به ایران بسیار زیاد است، نه فقط برای تجار بلکه توریست‌های بسیاری هم علاقمند سفر به ایران هستند. نکته قابل توجه این است که امسال سه روزنامه هلندی ایران را جزو 10 کشور برتر در حوزه گردشگری معرفی کردند.

ترستال هم‌چنین با بیان این‌که وزیر زیرساخت‌ها و محیط زیست هلند قرار است به ایران بیاید و امکان دارد وزیر اقتصاد و انرژی این کشور نیز مجدد به تهران سفر کنند اظهار کرد: وزیران به طور عمومی هیات‌های تجاری را با خود به همراه خواهند آورد. در مورد طرف‌های ایرانی نیز در سطح معاون وزیر در زمینه آب و انرژی صحبت‌هایی برای سفر مقام‌های ایرانی انجام شده است.

وی در رابطه با مسوولیت هلند در اتحادیه اروپا و کمک‌هایی که این کشور در دوران مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 داشته است گفت: همکاری زیادی با اتحادیه اروپا داشتیم و توانستیم بازدیدکننده‌هایی در سطح بالا داشته باشیم. مثلاً خانم موگرینی و 7 نفر از کمیسیونرهای اتحادیه اروپا در دورانی که هلند ریاست اتحادیه اروپا را بر عهده داشت به ایران سفر کردند. در حال حاضر هم هلند ریاست اتحادیه اروپا را به عهده دارد و در حال حاضر سفارت ما رابط اتحادیه اروپا با ایران است و برای شش ماه آینده نیز پیش‌بینی می‌کنم ملاقات‌هایی در سطح مقام‌های اتحادیه اروپا از سفارت انجام شود.

سفیر هلند در بخش دیگری از این گفت‌وگو به حضور شرکت‌های این کشور در ایران و مشارکت در زمینه توسعه فرودگاه امام خمینی (ره) تهران پرداخت و افزود: شرکت‌های هلندی زیادی مثل ناکو در ایران فعالیت می‌کنند. ناکو در زمینه مطالعه بر روی توسعه فرودگاه امام خمینی (ره) مشارکت داشت. در ماموریت تجاری اخیر که وزیر اقتصاد هلند قراردادی را امضا کرد هشت کمپانی هلندی در آن مشارکت داشتند. برای مثال شرکت “اَویون” قرارداد همکاری برای شبیه‌ساز پرواز امضا کرده است.

پس از توافق ایران با 1+5 سفر و هم‌زمان با سفر فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران گمانه‌زنی‌هایی در رابطه با افتتاح دفتر اتحادیه اروپا در کشورمان مطرح شد. هم اکنون نماینده این اتحادیه در سفارت هلند در تهران مستقر است. از جمله نکات مثبت تاسیس چنین دفتری را می‌توان گسترش سطح همکاری‌های اتحادیه اروپا و ایران در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دانست و از همه مهم‌تر افزایش اعتماد شرکت‌های معتبر اروپایی برای عقد قرارداد با طرف‌های ایرانی در کشورمان است.

سفیر هلند در تهران در رابطه با حضور نمایندگان اتحادیه اروپا در سفارت هلند تاکید کرد: یک دیپلمات رابط اتحادیه اروپا با ایران به همراه یک کارمند در سفارت‌مان حضور دارند. هنوز دفتر جداگانه‌ای باز نشده است ولی امیدوارم به زودی این دفتر باز شود.

ترستال در رابطه با اولویت‌ها سرمایه‌گذاری هلند در ایران اضافه کرد: انرژی، آب، کشاورزی و سلامت جزو اولویت‌های سرمایه‌گذاری هلند است ولی بخش آب مهم‌ترین زمینه همکاری‌های دو کشور خواهد بود.

وی در مورد تعاملات فرهنگی تهران ـ آمستردام گفت: وزیر محیط زیست و زیرساخت‌های هلند در سفر خود به تهران، هیأتی در زمینه بنادر نیز به همراه خود خواهد آورد. همکاری‌های علمی نیز بین دو کشور بسیار گسترده است. مثلاً دانشگاه باخن هگن از دانشگاه‌های معتبر هلند است که با بسیاری از وزارت‌خانه‌های ایران به ویژه در زمینه‌ مختلف احیای دریاچه ارومیه همکاری می‌کند. در زمینه فرهنگی نیز همکاری‌هایی انجام می‌شود مثلاً ‌بین موزه هلند و موزه هنرهای معاصر تهران که موزه مورد علاقه من است.

ترستال تجربه حضورش به عنوان یک دیپلمات زن را “خاص” توصیف کرد و افزود گفت: مشکلی با این مسأله ندارم، تجربه خاصی است که من جزو یکی از سه سفیر زنی هستم که در ایران هست. با این وجود از نظر من موردی منفی نیست. همان‌طور که خانم‌ها ما را با روی باز می‌پذیرند، آقایان نیز همین‌طور هستند و به طور کل از این تجربه راضی هستم.

سفیر هلند در پاسخ به این‌که ایران یک سفیر خانم دارد، آیا شما او را می‌شناسید؟ گفت: او را می‌شناسم. البته از نزدیک او را ندیده‌ام ولی خوشحال هستم که ایران نیز یک سفیر خانم دارد. در هلند 30 درصد از سفیران در کشورهای مختلف زن هستند که بسیاری از آن‌ها در خاورمیانه فعالیت می‌کنند، البته انتظار دارم این میزان به 50 درصد برسد.

وی در رابطه با سهم زنان در کابینه‌ی هلند تصریح کرد: با توجه به این‌که خودم یک زن هستم فکر می‌کنم تعداد سفیران زن به نسبت مردها کافی نیست و می‌تواند افزایش یابد. در وزارت امور خارجه بالاترین مقام بعد از وزیر یک خانم است که الان به عنوان سفیر هلند در مسکو منصوب شده‌ است و وقتی که او از سمتش کنار رود، باز هم جانشین‌اش یک خانم خواهد بود که قبلاً‌ در سازمان ملل فعالیت می‌کرد. در مورد هیأت‌های سیاسی مختلف ایران که اغلب از مردان تشکیل شده است در مقابل هیأت‌های سیاسی اروپایی که در میان آنها تعداد قابل توجهی خانم‌ حضور دارند باید بگویم که من هم وقتی نزد مقام‌های ایران می‌روم هیأت بزرگی از خانم‌ها را با خود همراه دارم ولی متوجه شده‌ام که طرف مقابل من همواره آقایان هستند. البته کم‌کم در طرف‌های ایرانی نیز خانم‌ها دیده می‌شوند. چندی پیش با خانم امین‌زاده معاون رئیس‌جمهوری ایران ملاقات داشتم، البته با گروه‌های فعالان زن دیداری نداشته‌ام.

ترستال با تاکید بر این‌که در کابینه هلند 13 وزیر فعال هستند که پنج نفر از آنها زن هستند اضافه کرد: وزیران تجارت خارجی و توسعه همکاری‌ها، دفاع، آموزش، فرهنگ و علم، سلامت، رفاه و ورزش، زیرساخت‌ها و وزیر محیط زیست که قرار است در ماه اکتبر به تهران سفر کند همگی زن هستند. شش تن از معاون وزیران کابینه هم خانم هستند ولی رئیس وزارت‌خانه نیستند با این حال وقتی وزرا در سفرهای خارجی و دیدارها حضور می‌یابند این معاونان عنوان وزیر را با خود به همراه دارند. دلیل این امر، به کوچک بودن ساختارهای دولتی هلند و این‌که تنها 13 وزارت‌خانه در این کشور وجود دارد باز می‌گردد. معاون زیرساخت‌ها و محیط زیست و هم‌چنین معاون امور اجتماعی و اشتغال هلند هم خانم هستند.

وی در پایان با اشاره اقامت یک ساله‌اش در ایران با بیان این‌که ایران را بسیار جالب و دیدنی یافته است گفت: خیلی خوشحالم که به ایران آمدم. کشور جالب و با فرهنگی متفاوت است. با توجه به این‌که حدود یک سال است به ایران آمده‌ام ادعا نمی‌کنم که همه جاذبه‌های ایران را دیده‌ام ولی در این مدت به تبریز، اصفهان، یزد و شیراز رفته و قصد دارم سفرهای بیش‌تری در ایران داشته باشم تا با دیدنی‌های این کشور آشنا شوم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin