دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران در دیدار با سفیر آذربایجان در ایران، مواریث ملموس و ناملموس مشترک میان ایران و آذربایجان را زمینه ساز همکاری های گسترده تر این دو کشور دانست.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این دیدار که در محل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، برگزار شد، دکتر حجت الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران ضمن تاکید بر قدمت تاریخی و دیرینه ملت ایران و آذربایجان، اظهار کرد: در طول تاریخ این دو کشور به سبب اشتراکات فرهنگی شان همواره روابط خوبی با هم داشتند که این همکاری های فرهنگی و هنری در طی سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است.

وی در ادامه با اشاره به این موضوع که ما در منطقه خاورمیانه صاحب مواریث فرهنگی بسیاری هستیم گفت: بسیاری از این مواریث بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان مشترک است که این دو کشور می توانند با همراهی موثر، گام های بلندی را در جهت تقویت پیوند فرهنگی میان دو کشور وتسریع ثبت این مواریث در یونسکو انجام دهند.

ایوبی در همین راستا تاکید کرد که هر کشور در یونسکو سالانه حق ثبت تنها یک اثر را دارد، ولی اگر این ثبت ها به صورت مشترک میان کشورها انجام شود، محدودیتی در تعداد ثبت این آثار و مواریث وجود ندارد.

همچنین دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران از تشکیل کارگروهی مشترک در خصوص ثبت مواریث مشترک میان کشورهای منطقه خبر داد و افزود: در کمیسیون ملی یونسکو- ایران طبق اهداف و برنامه های سازمان یونسکو، عمده فعالیت های ما در حوزه های علمی، فرهنگی و آموزشی است که این موضوعات ما را بر آن می دارد تا پس از ثبت مواریث در پی معرفی و شناساندن آن ها در کشور، منطقه و در سطح جهانی باشیم که کمیسیون ملی یونسکو- ایران با کمیسیون ملی آذربایجان در این زمینه ها می توانند کارهای تاثیرگذاری مانند برپایی کنفرانس ها و برگزارهای کارگاه ها انجام دهد که به پاسداشت از این مواریث در منطقه نیز کمک می کند.

ایوبی به وجوه مشترک دو کشور در حوزه های هنر، تئاتر، موسیقی و فیلم نیز اشاره کرد و بیان داشت: ما در این حوزه ها هم می توانیم برنامه ها و کارهای مشترکی را تعریف کرده و حتی جشنواره هایی را در حوزه موسیقی برگزار کنیم.

در ادامه این جلسه بنیاد حسین اف، سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری آذربایجان، ضمن ابراز خرسندی از حضور دکتر ایوبی در جایگاه دبیرکلی کمیسیون ملی یونسکو- ایران و تبریک به ایشان، اذعان داشت: در مدتی که من به عنوان سفیر جمهوری آذربایجان در ایران مشغول به فعالیت هستم، خوشبختانه همکاری های دوجانبه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور بییش از گذشته رونق گرفته است.

وی افزود: سال گذشته هفته فرهنگی آذربایجان را در تهران و اصفهان برگزار کردیم و امسال هم هفته فرهنگی ایران در باکو برگزار شد که با استقبال چشمگیر مردم مواجه شدیم.

حسین اف با تاکید بر این مورد که قرابت فرهنگی ما با یکدیگر بسیار زیاد است از ساخت سریالی با عنوان “رامین و گلشن” که محصول مشترک ایران و آذربایجان است، خبر داد و گفت:جمهوری آذربایجان هم مصادف با دهه فجر، جشنواره ای را از فیلم های ایرانی دوبله شده در آذربایجان برپا کرد که مورد توجه بسیار واقع شد که اینها حاکی از تقارب فرهنگی این دو کشور است.

سفیر آذربایجان در ادامه، از ساخت راه آهن رشت- آستارا در خاک آستارا به عنوان مهم ترین پروژه مشترک در دست میان دو کشور یاد کرد و گفت: این پروژه همچنان در حال تکمیل است که بی تردید در صورت اتمام پروژه، همکاری های اقتصادی خوبی در مسیر توسعه دو کشور از این طریق صورت می پذیرد.

وی به جلسات سه جانبه ای هم که هر ساله میان سه کشور ایران، آذربایجان و روسیه برگزار می شود نیز اشاره کرد و افزود: در این جلسات نیز در زمینه همکاری های اقتصادی، ترانزیت، حمل و نقل، انرژی و کالا بحث و تبادل نظر می شود که منجر به گستردگی روابط سه کشور می شود.

او ضمن نام بردن از فکرت امیر اف یکی از چهره های برجسته موسیقی آذربایجان در قرن بیستم، اشاره کرد: امیر اف در سال ۱۹۷۰ در جشنواره موسیقی ای که در شیراز برگزار شد،شرکت کرد و پس از آن با تاسی از سعدی و حافظ، مقام سمفونی “گلستان- بیاتی- شیراز” را ساخت و به سعدی و حافظ شیرازی تقدیم کرد. نام این اثر نیز از این دیدگاه دارای معنی سمبولیک است که “گلستان” نام اثر مشهور سعدی است و شیراز نیز زادگاه این دو شاهر شهیر است که مولف همزمان با گردآوری این اثر از مزار این بزرگان نیز بازدید کرده بود.

وی ادامه داد: موسیقی سمفونی “گلستان- بیاتی- شیراز” فکرت امیر اف به دلیل محتوای هنری و موسیقایی، بالاترین سطح خلاقیت آهنگساز را در این سبک نشان می دهد. حسین اف ابراز تمایل کرد که یک کپی از اصل نت این مقام سمفونی که امضای خالق اثر را دارد به بنیاد حافظ شناسی ایران، تقدیم کند.

دکتر بهمن نامورمطلق، معاون مطالعاتی کمیسیون ملی یونسکو- ایران هم سفرای کشورها را عامل مهمی در پیوند میان کشورها برشمرد و بیان کرد: مواریث مشترک طبیعی و فرهنگی مانند چوگان، مس، فرش و امثال آن ها، پیوند عمیقی میان ما با جمهوری آذربایجان برقرار کرده است؛ به ویژه ما در خصوص صنعت فرش بافی با توجه به راه اندازی موزه فرش در ایران می توانیم تعاملات خوبی با جمهوری آذربایجان برقرار کنیم.

معاون مطالعاتی کمیسیون ملی یونسکو، شخصیت ها و مشاهیر فرهنگی را نیز عامل مهم دیگری در پیوند میان دو کشور دانست و گفت: ما در یونسکو ۸۵۰ امین سال زندگی فعال شیخ شهاب الدین سهروردی (شیخ اشراق) را ثبت کردیم که در زمینه بزرگداشت و معرفی این فیلسوف فرزانه، آذربایجان با توجه به این موضوع که سهروردی نیز ترک زبان بوده است، می تواند یک هم اندیشی بزرگ درباره فلسفه و حکمت این فیلسوف نامی در آذربایجان برگزار کند.

وی با تاکید بر برندسازی مشترک نیز ادامه داد: ما در حوزه صنایع، به ویژه صناایع خلاق فرهنگی که تاکید یونسکو است، می توانیم تعاملات گسترده ای برقرار کنیم؛ جمهوری اسلامی ایران می تواند بستر ورود کالاها و صنایع دستی آذربایجان را به بازار عراق فراهم کند و آذربایجان نیز می توانید دریچه خوبی برای معرفی صنایع ما به اروپا باشد.

نامورمطلق، بازار آذربایجان را فرصت خوبی برای معرفی محصولات و صنایع فرهنگی ایران دانست و گفت: به دلیل حجم بالای ورود گردشگر به این کشور، ایران می تواند در عرصه های فرهنگی از طریق بازار آذربایجان، محصولات و صنایع خود را به دنیا معرفی کند.

در پایان این جلسه ایوبی اظهار امیدواری کرد که تعاملات و همکاری های ایران و آذربایجان بیش از گذشته رونق گرفته و ابراز تمایل کرد تا دبیران کل کمیسیون های دو کشور نیز در خصوص بحث و تبادل نظر در حوزه های علمی، فرهنگی و آموزشی با هم ملاقاتی داشته باشند.

گفتنی است که هدایایی نیز به رسم یادبود از طرف سفیر آذربایجان که معرف فرهنگ و تمدن این کشور بود، به دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو اعطا شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin