معاون سفیر استرالیا در ایران با اشاره به آغاز فعالیت دفتر تجاری سفارت استرالیا در تهران از همکاری ایران و استرالیا در زمینه های آموزش، منابع آب و تولید گوشت خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، تیم پترسون در نشست با مدیران اقتصادی استان بوشهر با اشاره به افزایش تولید نفت ایران پس از برجام و سرمایه‌گذاری استرالیا در زمینه صنایع نفت و گاز افزود که کشورش از مرحله اکتشاف و تولید گاز عبور کرده و به مرحله صادرات رسیده و اکنون فرصت خوبی برای تجربه مشترک بین ایران و استرالیا در این زمینه است.

وی یادآورشد: استرالیا در سالهای اخیر سرمایه گذاری زیادی در این زمینه انجام داده و حجم سرمایه گذاری در زمینه ال ان جی (گاز مایع طبیعی) خیلی خوب بوده و پیش بینی می شود این محصول به عنوان دومین محصول صادراتی استرالیا مطرح شود.

معاون سفیر استرالیان در ایران اضافه کرد: باتوجه به اینکه استرالیا همانند ایران کشوری خشک است، کمبود آب و خشکسالی و مدیریت منابع آبی مشکل مشترک بین دو کشور به شمار می رود.

وی خاطرنشان کرد: مهر ماه سال گذشته وزیر تجارت استرالیا در جریان سفر به ایران تفاهم نامه‌ای با وزیر نیروی ایران در ارتباط با مدیریت منابع آب امضا و بتازگی نیز سفیر استرالیا در ایران مرکز مشترک تحقیقات آب را که با همکاری بین دانشگاه ملبورن و صنعتی شریف فعالیت می کند، افتتاح کرد.

پترسون با بیان اینکه استرالیا به عنوان کشور تولید کننده محصولات پاک و ایمن شناخته می‌ شود، گفت: توجه به محصول با کیفیت و ایمن، کمک بسیار شایانی به بازارهای صادراتی کرده و آن را گسترش می دهد.

وی افزود: ایران در اواسط دهه 90 میلادی بزرگ ترین شریک تجاری استرالیا بود که به خاطر مسائلی از جمله تحریم و تنش‌های سیاسی، سطح مبادلات تجاری کاهش یافت، اما امروز پس از توافق برجام تلاش می شود سطح مبادلات بین دو کشور را گسترش دهیم.

معاون سفیر استرالیا در ایران با اشاره به آغاز فعالیت دفتر تجاری سفارت استرالیا در تهران گفت: چندین هیات از استرالیا به ایران آمده و در زمینه های آموزش، منابع آب و تولید گوشت همکاری هایی داشتند.

در این دیدار معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری بوشهر گفت: استان بوشهر با داشتن ظرفیت های مهم در عرصه مختلف آماده همکاری و حمایت از حضور سرمایه گذاران استرالیایی است.

سعید زرین فر با اشاره به موقعیت جغرافیایی و جمعیتی استان بوشهر افزود: نفت، گاز، پتروشیمی، کشاورزی، شیلات، صیادی، صنعت و معدن، گردشگری و تجارت از عمده مزیت های استان بوشهر است.

وی با اشاره به وجود 11 میدان نفتی در استان بوشهر اضافه کرد: 14 درصد نفت کشور در بخش خشکی در استان بوشهر استحصال می شود ضمن اینکه این استان رتبه اول تولید نفت از فلات قاره دارد و بزرگترین پایانه نفتی کشور هم در جزیره خارک استان بوشهر مستقر است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری بوشهر با بیان اینکه 58 درصد گاز کشور در بوشهر تولید می شود، اضافه کرد: پارس جنوبی در استان بوشهر با پیش بینی اجرای 63 فاز پالایشگاهی به عنوان قطب اقتصادی کشور شناخته می شود.

زرین فر خاطرنشان کرد: استان بوشهر 320 هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که 87 درصد از اراضی آبی و 13 درصد هم اراضی دیم است.

وی با اشاره به تولید 150 هزار تن خرما گفت: تولید 733 هزار تن تولید گوجه فرنگی خارج از فصل و وجود 60 هزار هکتار اراضی برای کشت گیاهان شورپسند از مزیت های استان بوشهر در بخش کشاورزی است.

زرین فر افزود: فعالیت 35درصد صیادان کشور و تولید سالانه 50 هزار تن آبزی در 18 بندر و 23 اسکله صیادی از جمله ظرفیت های استان بوشهر در بخش شیلات است.

وی تصریح کرد: 34 هزار هکتار از زمین های استان بوشهر برای آبزی پروری شناسایی شده که از این رقم 10هزار هکتار در 10 سایت پرورش آماده کار است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری بوشهر با اشاره به فعالیت پژوهشکده بیماری های میگو در بوشهر گفت: میانگین تولید میگوی پرورشی در استان بوشهر 14هزار و 500 تن در سال است که معادل 68 درصد تولید کشور است و 2 کارخانه تولید غذای آبزیان، 16 مرکز تکثیر و تولید بچه میگو و 25 کارخانه فرآوری میگو در استان بوشهر فعالیت دارند.

زرین فراظهار داشت: در استان بوشهر 12 منطقه نمونه و 10 دهکده گردشگری شناسایی شده و 155 هزار هکتار منطقه تحت مدیریت محیط زیست در استان بوشهر قرار دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin