در آستانه سفر هیئت تجاری اتاق بازرگانی تهران به ژنو، سفیر سوییس و مسعود خوانساری دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این دیدار رئیس اتاق تهران با برشمردن مزیت‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی ایران و توانمندی‌های سوئیس در اقتصاد بین‌الملل بر افزایش روابط تجاری و مراودات بانکی تاکید کرد.

مسعود خوانساری با تبریک به سفیر جدید سوئیس برای انتخاب به این سمت و در دست گرفتن فرمان هدایت امور دیپلماتیک سوئیس در ایران گفت: سفارت سوئیس علاوه بر پیشبرد امور دیپلماتیک خودش در راه توسعه ارتباطات با ایران، مسئولیت حافظ منافع کشورهای دیگری را نیز بر عهده دارد و از این نظر وظایف سنگینی را بر دوش می‌کشد.ضمن این که همواره بنا به تجربه باعث کارگشایی‌هایی هم در مسایل بین‌المللی شده است و از جمله در مسئله برجام نقش مهمی را ایفا کرد.

رئیس اتاق تهران با اشاره به سفر هیئت تجاری اتاق تهران به ژنو و دیدار با فعالان اقتصادی بخش خصوصی در این شهر در اینده نزدیک گفت: حدود 30 بنگاه اقتصادی بخش خصوصی در این هیئت حضور دارند که به مدت سه روز در ژنو دیدارهای متعددی با صاحبان صنعت و بازرگانان سوئیسی خواهند داشت.

مسعود خوانساری افزود: همچنین در همایشی که در زوریخ و با هدف جلب سرمایه‌گذاری خارجی به ایران برگزار می‌شود، سخنرانی خواهم کرد و امیدواریم این سفر و مجموعه دیدارها و ملاقات‌ها، گام بلندی در جهت تسهیل روابط دوجانبه و توسعه مبادلات تجاری بخش خصوصی دو کشور باشد.

وی با اشاره به اتفاقات خوبی که در چند سال گذشته در اقتصاد ایران رخ داده مانند کاهش قابل توجه نرخ تورم و بازگشت ثبات به اقتصاد، ادامه داد: در حوزه جلب سرمایه‌گذاری خارجی هم از نظر داخلی و هم از نظر خارجی با مشکلاتی مواجه هستیم که باید سریع‌تر و جدی‌تر به فکر رفع آن باشیم. در داخل کشور از نظر نظام بانکی مشکلاتی وجود دارد که نیاز به اصلاح فوری و عمیق در آن احساس می‌شود.

خوانساری در ادامه خاطرنشان کرد: قدم‌هایی هم از سوی بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر برداشته شده اما لازم است تلاش بیشتری برای اصلاح ساختار و تطابق با استانداردهای بین‌المللی در نظام بانکی ایران صورت گیرد. در وجه خارجی نیز هنوز مسایل برجای مانده از تحریم‌های گذشته یا احتیاط بیش از حد بانک‌های بزرگ موانعی برای توسعه روابط بانکی ایجاد کرده است که امیدواریم با کمک سفرای خارجی به عنوان نمایندگان رسمی کشورها در ایران برطرف شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر فعالیت‌های سوئیس در حوزه بانکی، این کشور را بازیگر بزرگی در اروپا خواند که می‌تواند در توسعه مراودات بانکی ایران و اروپا نقش مهم و تسهیل‌کننده‌ای داشته باشد.

وی افزود: خوشبختانه اخیرا، علاوه بر قراردادهای بزرگی که در حوزه نفت و خودروسازی با شرکت‌های بزرگ اروپایی منعقد شده بود، چند قرارداد فاینانس و گشایش خط اعتباری هم با برخی بانک‌ها از جمله اوبربانک اتریش امضا شده که نشانه‌ای از پیشرفت و توسعه روابط بین بانکی است.

مسعود خوانساری همچنین به پایین بودن مبادلات ایران و سوئیس اشاره کرد و آن را تا حدود زیادی ناشی از تحریم‌های ناعادلانه بین‌المللی در سال‌های گذشته خواند.

وی همچنین روند فزاینده مراودات تجاری با اروپا را امیدوارکننده خواند و گفت: روابط تجاری ایران و اروپا از 7.7 میلیارد یورو در سال 2015 به 11.5 میلیارد یورو در شش ماهه نخست سال 2017 رسیده است که روند قابل قبولی به نظر می‌رسد.

این آمادگی در اقتصاد ایران وجود دارد که هم مبادلات کالا و خدمات را افزایش دهد و هم میزبان سرمایه‌گذاران اروپایی و به‌ویژه سوئیسی برای مشارکت و اجرای پروژه‌های مشترک باشد.

وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی تهران برای کمک به افزایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی در ایران مرکز خدمات سرمایه‌گذاری را راه‌اندازی کرده است، گفت: در این مسیر با موسسه‌ها و نهادهای اثرگذار و معتبر بین‌المللی مانند بنیاد فریزر یا موسسه پرایس‌واتر‌هاوس‌کوپرز نیز نشست‌هایی برگزار کردیم تا بتوانیم تصویر درستی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های اقتصاد ایران دهیم و مسیر اصلاحات اقتصادی صورت گرفته را برای بهبود وضعیت ایران در شاخص‌ها و رتبه‌بندی‌های بین‌المللی به آنها نشان دهیم.

مسعود خوانساری گفت: سال‌های پیش‌رو می‌تواند سال‌های پرباری برای اقتصاد ایران باشد و اتاق تهران به عنوان نماینده بخش خصوصی تمام تلاش خود را برای بهبود فضای کسب‌وکار در داخل و تسهیل حضور بنگاه‌های ایرانی در بازارهای بین‌المللی به کار می‌گیرد.

وی ابراز امیدواری کرد با حضور سفیر جدید، امور اقتصادی در سفارت سوئیس جلوه پر رنگ‌تری به خود بگیرد و روابط اقتصادی دو کشور روند جهشی در سال‌های آینده داشته باشد.

خوانساری گفت: تاکنون شرکت‌های معدود اما معتبری از سوئیس برای فعالیت به ایران آمده و کار خود را به خوبی پیش برده‌اند، فضای اقتصاد ایران برای فعالیت و سرمایه‌گذاری بیشتر کاملا مناسب است و از نظر امنیت و ثبات سیاسی و اقتصادی در منطقه کاملا متمایز و منحصربفرد است.

در ادامه این نشست سفیر سوئیس با ابراز خوشحالی از آغاز ماموریت خود در ایران و حضور در اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد که ایران برای سوئیس از مجموع جهات بسیار دارای اهمیت است.

مارکوس لایتنر (Makus Leitner) با بیان اینکه سوئیس از نظر جغرافیایی کوچک اما از نظر اقتصادی بزرگ است و در اروپا نقش مهمی بازی می‌کند به محوریت اتاق‌های بازرگانی و بخش خصوصی در اقتصاد این کشور اشاره کرد و گفت: خوشحالم که در مدت کوتاه حضور در ایران متوجه شدم اتاق بازرگانی تهران و اتاق مشترک ایران و سوئیس نیز فعالیت‌های زیادی در حوزه اقتصاد انجام می‌دهند و می‌توانند محور ارتباط با بخش خصوصی سوئیس باشند.

لایتنر با استقبال از سفر هیئت تجاری اتاق تهران به سوئیس گفت: تصویری که از ایران در چشم فعالان اقتصادی سوئیس وجود دارد، صرفا منحصر به اطلاعاتی است که از رسانه‌ها در اروپا منتشر می‌شود و این تصویر شفاف و کامل نیست.لازم است که نهادهایی چون اتاق تهران با اعزام هیئت‌های تجاری و برگزاری همایش‌ها و ملاقات‌ با فعالان اقتصادی سوئیسی به آنها تصویر کامل و شفافی از فرصت‌ها و ظرفیت‌های بالای اقتصاد ایران ارائه دهند و چارچوب فعالیت‌های اقتصادی را با همه جوانب برای آنان ترسیم کنند.

وی افزود: ایران کشور قدرتمندی است و باید با تکیه بر ظرفیت‌هایی که دارد راه را برای فعالیت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی باز کند.هرچه سرمایه‌گذاران بهتر بازار ایران را بشناسند احتمال مشارکت و فعالیت آنها بالاتر می‌رود.

سفیر سوئیس همچنین خبر داد هیئتی از مقامات وزارت دارایی و نظام بانکی این کشور به زودی با همتایان ایرانی خود دیدار و در مورد توسعه مراودات و راه‌های گذر از موانع مبادلات بانکی بحث و تبادل‌نظر خواهند کرد.

مارکوس لایتنر با بیان اینکه در مدت کوتاه حضورش اخبار خوبی در مورد اقتصاد ایران و افزایش روابط با سوئیس شنیده است، گفت: باید مبادلات دوجانبه ایران و سوئیس افزایش یابد.هرچه منافع مشترک بین دو کشور بیشتر شود، امکان توسعه مراودات هم بیشتر می‌شود.روابط دوجانبه یک بازی برد – برد برای هر دو طرف است که نفع آن به هر دو کشور می‌رسد.

خوانساری نیز در پایان این دیدار و با اشاره به سخنان سفیر سوئیس گفت: ما انتظار نداریم روابط دوجانبه ناگهان جهش یابد و افزایش پیدا کند اما واقعیت این است که در کنار مشکلاتی که ممکن است اقتصاد ایران را درگیر کرده باشد، ظرفیت‌ها و مزیت‌های بالایی هم در آن جود دارد که باید دیده شود.

خوانساری گفت: سود سرمایه‌گذاری در ایران هم‌اکنون بالاتر از سایر مناطق و از جمله اروپاست که فرصت خوبی برای فعالیت شرکت‌های سوئیسی در ایران ایجاد کرده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin