کیم سئونگ هو سفیر کره جنوبی در تهران، در دیدار با رئیس کل گمرک ایران، از آمادگی کشور خود برای حذف کاغذ و پذیرش الکترونیکی اسناد و ارزش گمرکی کالاها خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر کره جنوبی در دیدار با مسعود کرباسیان خاطرنشان کرد: مراحل امضای موافقتنامه همکاری‌های گمرکی با جمهوری اسلامی ایران طی شده و این کشور آماده است موافقتنامه را اجرا کند.

سفیر کره جنوبی در تهران افزود: ما به دنبال روابط خوب با ایران هستیم و موارد متعددی برای توسعه همکاری‌ها میان جمهوری کره و جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

رئیس‌کل گمرک ایران نیز موقعیت جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران و همسایگی آن با 15 کشور را مهم دانست و تلاش برای توسعه همکاری‌های گمرکی و کاهش معطلی‌های تجاری را خواستار شد.

در این دیدار سفیر کره جنوبی از پیشنهاد رئیس‌کل گمرک ایران برای تجارت مستقیم و بدون واسطه کشور ثالث با هدف پیشگیری از جعل احتمالی و ارایه اسناد تقلبی مانند گواهی مبدا استقبال کرد.

همچنین به پیشنهاد طرف ایرانی قرار شد یک مرکز آموزش منطقه‌ای امور گمرکی از سوی کره جنوبی (شبیه سازمان جایکای ژاپن) شکل گیرد.

براساس توافق های صورت گرفته میان سئونگ هو و کرباسیان همکاری‌های گمرکی کره جنوبی و ایران در بخش معرفی فعالان اقتصادی معتبر، تبادل الکترونیکی اسناد، آموزش و مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر گسترش می یابد.

طبق این توافق دو کشور فعالان اقتصادی مجاز و معتبر خود را به یکدیگر معرفی می کنند تا انجام تشریفات گمرکی آنها در بخش واردات و صادرات بدون محدودیت صورت پذیرد.

حجم مبادلات اقتصادی ایران و کره جنوبی در سال 1394 با رقمی معادل 6 میلیارد و 100 میلیون دلار از رشد نسبی برخوردار شد.

کره جنوبی از شریکان مهم تجاری ایران محسوب می‌شود که بخش زیادی از نفت مورد نیاز خود را بویژه پس از رفع تحریم‌ها از ایران تامین می‌کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin