سرج ناکوزی نماینده جدید سازمان خوار و بار و کشاورزی ملل متحد در ایران اعتبارنامه خود به وزیر جهاد کشاورزی تقدیم کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سرج ناکوزی نماینده سازمان خواروبار کشاورزی ملل متحد در ایران با اعطای اعتبارنامه خود به محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر  با چالش‌های بسیار مهمی از جمله کمبود منابع آب و تغییرات اقلیمی روبرو هستیم و سازمان فائو با توجه به تجربیات خود در توسعه پایدار کشاورزی می‌تواند در تمام زمینه‌ها کمک‌های فنی به کشور جمهوری اسلامی ایران و وزارت جهاد کشاورزی داشته باشد.

ناکوزی اظهارداشت: با توجه به ارتباط نزدیک سازمان جهانی فائو با سایر سازمان‌های جهانی می‌توانیم زمینه‌های همکاری و کمک‌های فنی به ایران را در موضوع توسعه پایدار کشاورزی ایجاد کنیم و با توجه به ظرفیت کشور ایران تلاش داریم تا با مشارکت افراد و سازمان‌های ذیصلاح برای حل مشکلات برنامه‌ریزی کنیم.

نماینده سازمان خواروبار کشاورزی ملل متحد در ایران اظهارداشت: در همین راستا برای ۵ سال آینده‌ای که پیش رو داریم تغییری بر رویکرد و نگرش بوجود آوردیم تا رویکردمان از پروژه محور با یک دید استراتژیک به سمت رویکرد برنامه محور تغییر کند.

وی افزود: این همکاری نه تنها محدود به افزایش بهره‌وری می‌شود بلکه هدف آن توسعه و تداوم پایدار فعالیت‌ها نیز می‌باشد.

ناکوزی بیان داشت: از جمله رویکردها و نگرش ما حرکت به سمت کشت‌های گلخانه‌ای، باغبانی و کشاورزی ارگانیک است که وزارت جهاد کشاورزی هم به آن توجه دارد.

وی بیان داشت: مسائل عمدتاً بین بخشی است و به یک وزارتخانه تعلق ندارد و همچنین این مسائل نیاز به تدوین یک برنامه جامع بین وزارت جهاد و فائو دارد تا تمام مسائل پایه‌ای را پوشش دهد و برای تحقق این موضوع باید گذشته را فراموش کرده و به سمت یک کار جامع بزرگ حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه فائو یک سازمان مالی نیست، گفت: این سازمان یک سازمان فنی و دارای توان تخصصی است که تمایل دارد آن را در اختیار کشور ایران قرار دهد.

نماینده سازمان خواروبار کشاورزی ملل متحد در ایران اظهارداشت: اما با توجه به همه این مسائلی که بیان شد خود مردم ایران باید این تحولات را در بخش کشاورزی انجام دهند و ما فقط در این مسیر به آنها کمک خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه چالش‌ها از قبیل مسائل کم‌آبی و خشک‌سالی به سرعت در حال پیشروی است، گفت: ما به سرعت عمل نیاز داریم و باید برنامه‌ جامعی را فراهم کنیم  زیرا چالش‌ها منتظر تدوین برنامه نمی‌مانند و من تعهد می‌کنم که اگر در مدت کوتاهی به آنچه که سازمان فائو ارائه می‌دهد حرکت کنیم به سرعت وضعیت خوب می‌شود.

ناکوزی اظهار داشت: از معاونان وزیر جهاد کشاورزی می‌خواهم تا سه هفته آینده مشکلات را فرموله به ما ارائه کنند تا در جهت حل آن‌ها حرکت کنیم.

وی افزود: سازمان فائو سازمانی است که دانش خود را در سطح جهان ارائه می‌کند و اینطور نیست که این خدمات را فقط به ایران ارائه دهد.

ناکوزی اظهارداشت: در اوایل سال آینده میلادی آقای داسیلوا دبیرکل فائو برای تجدید دیدار با مقامات ایرانی به ایران سفر خواهد کرد و ایشان برنامه جامعی دارد که می‌خواهد آن را در ایران ارائه کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin