آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار با سفیر روسیه در ایران، بر اهمیت تعامل، تفاهم و گفتگو بین کشورهای منطقه تاکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با “لوان جاگاریان” سفیر فدراسیون روسیه در ایران ضمن اشاره به سوابق همکاری های تهران و مسکو برای حل معضلات منطقه ای و بین المللی، خاطرنشان کرد: زمینه برای گسترش همکاری ها بین دو کشور در همه حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی وجود دارد.

هاشمی رفسنجانی با اظهار تاسف از شرایطی که در اوکراین، سوریه، افغانستان و عراق به وجود آمده، گفت: اگر عقل و تدبیر بر تصمیم گیری ها حاکم بود و سیاسی کاری بر روند اتخاذ این تصمیمات سایه نمی انداخت، امروز شاهد افزایش چشمگیر گروه های تروریستی که آینده جهان را تهدید می کنند، نبودیم.

وی با تشریح تاریخ همکاری های ایران و روسیه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی و تداوم آن در فراز و نشیب اتفاقات 36 سال گذشته اظهار داشت: ایران و روسیه باید با تکیه بر مواضع مشترک و توجه به جایگاه خود در جامعه جهانی در موضوعات موضع گیری کنند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به ظرفیت همکاری های تهران ـ مسکو اشاره کرد و ادامه داد: همسایگی، مرز مشترک در دریای خزر و همچنین منابع غنی دو کشور بهترین زمینه برای تقویت روابط و مقابله با تحریم های غرب است.

سفیر فدراسیون روسیه نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضورش در ایران و با تقدیر از نقش تاریخی هاشمی رفسنجانی جهت از سرگیری و گسترش روابط ایران و روسیه، گفت: آماده ایم تا بنایی را که حضرت عالی و مسوولان سابق شوروی گذاشتید، ادامه دهیم چرا که همه مفاد قراردادهای آن زمان در جهت منافع دو کشور بوده است.

“لوان جاگاریان” با تشریح مواضع کشور متبوع خویش درباره مسایل هسته ای، افزود: ما از یک طرف عضو گروه 1+5 هستیم و از طرف دیگر شرکای غربی خود را تشویق می کنیم که مواضع واقع بینانه ای در قبال برنامه هسته ای ایران بگیرند.

وی با توجه به شکست سیاست تحریم غرب علیه ایران و روسیه تصریح کرد: تحریم برای کشورهایی که سرشار از منابع خدادادی هستند، تاثیر ندارد و عاقلانه این بود که غربی ها بجای تحریم، به گفت وگو روی می آوردند.

جاگاریان درخصوص آینده روابط ایران و روسیه نیز گفت: منافع دو ملت اقتضا می کند که روابط تهران-مسکو گسترش یابد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin