سفیر انگلیس در تهران در دیدار با معاون رئیس جمهور گفت: برای مرمت و نگهداری یکی از بناهای تاریخی سفارت، کارشناسانی را به ما معرفی کنید.

به‌گزارش آوا دیپلماتیک، علی‌اصغر مونسان، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در دیدار با «راب مَکِر» سفیر انگلیس در تهران گفت: سطح روابط بین دو کشور ایران و انگلیس افزایش یافته است و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.

او یادآور شد: این سازمان وظایف و مسؤولیت‌های فرهنگی (میراث‌فرهنگی) و اقتصادی (گردشگری و صنایع‌دستی) دارد، برهمین اساس موضوعات مختلفی برای همکاری و تعامل بین دو کشور وجود دارد.

مونسان با بیان این‌که روند ورود گردشگران انگلیسی به ایران افزایش یافته است، اظهار کرد: ایران تجربه خوبی در حوزه برگزاری موزه‌های مشترک با سایر کشورها دارد و در این حوزه موفقیت‌های بسیاری بدست آمده است، در حال حاضر نمایشگاهی از آثار موزه‌ای ایران در هلند به نمایش درآمده که چند کشور دیگر هم متقاضی برگزاری این نمایشگاه هستند.

رییس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزود: برگزاری نمایشگاه مشترک بین موزه ملی ایران و موزه ملی بریتانیا می‌تواند یکی از نقاط همکاری بین دو کشور باشد، همچنین آمادگی برگزاری نمایشگاهی از آثار صنایع‌ستی ایران در انگلیس نیز وجود دارد.

او همچنین گفت: شرکت‌ها و فعالان گردشگری ایران سالانه در نمایشگاه گردشگری لندن شرکت می‌کنند و زمینه حضور شرکت‌های فعال گردشگری انگلیس در نمایشگاه گردشگری ایران که در بهمن ماه برگزار می‌شود نیز فراهم است.

مونسان بیان کرد: نشان دادن تصویر واقعی ایران به مردم انگلیس موضوع بسیار مهمی است که رسانه‌های این کشور می‌توانند در این بخش نقش آفرینی کنند، امنیت، ثبات و زیبایی‌های ایران انکارناپذیر است اما مشکلات و موانعی که برخی کشورها به ویژه آمریکایی‌ها ایجاد کرده‌اند باعث شده است تا تصویری غیرواقعی از کشور ما در جهان ارائه شود، این موضوعی است که باید به آن توجه شود.

معاون رییس‌جمهور ادامه داد: تسریع در روند صدور ویزا برای اتباع دو کشور از دیگر زمینه‌هایی است که می‌تواند مورد توافق و تفاهم قرار گیرد، چراکه هدف بیشتر ایرانیانی که درخواست ویزا دارند گردش یا فعالیت‌های اقتصادی و فرهنگی است و نباید این افراد برای گرفتن ویزا دچار زحمت شوند.

رییس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تاکید کرد: با رفع موانع و مشکلات در این بخش شاهد رشد و ارتقای گردشگری بین ایران و انگلیس خواهیم بود.

مونسان با ارائه توضیحاتی درباره نگهداری و مرمت بناهای تاریخی، یادآور شد: ایران دارای بناهای تاریخی و آثار باستانی بسیار زیادی است که نیازمند کاوش و مرمت است با توجه به تعداد بسیار زیاد این آثار، مردم و بخش خصوصی وارد این بخش شده‌اند و غیر از بناها و آثار شاخص همچون تخت جمشید و پاسارگاد، سایر بناهای تاریخی که قابلیت واگذاری داشته‌اند برای مرمت و نگهداری، واگذار شده‌اند تا براساس استانداردهای سازمان میراث فرهنگی، مرمت شوند و سپس مورد استفاده و بهره‌برداری قرار گیرد، این یک ظرفیت مناسب برای افزایش همکاری در حوزه فرهنگی است، همچنین زمینه همکاری در حوزه کاوش و برگزاری کارگاه آموزشی نیز وجود دارد.

راب مَکِر نیز با ابراز خرسندی از دیدار با معاون رییس‌جمهور ایران، گفت: روابط دوجانبه بین ایران و انگلیس از دو سال قبل تاکنون افزایش یافته است و بریتانیا علاقه‌مند به افزایش ارتباط و تعامل با ایران در همه زمینه‌ها است.

وی بیان کرد: افزایش همکاری‌ها در زمینه‌های نو از علاقه‌مندی‌های ما است. با توجه به موفقیت ایران در برگزاری موزه‌های مشترک، انگلیس هم آماده همکاری در این حوزه است چراکه با تعامل در این بخش، همکاری‌ها در سایر زمینه‌ها نیز ارتقا پیدا می‌کند.

سفیر انگلیس در تهران با تاکید بر این‌که موضوع ویزا باید به صورت دوجانبه از سوی دو کشور مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: در حال حاضر فهرست بلندی از افرادی که درخواست ویزا دادند وجود ندارد، چون هر یک از اتباع ایرانی که درخواست ویزا داشته باشند ظرف مدت یک هفته قرار ملاقات می‌گیرند و روند صدور ویزا آغاز می‌شود.

وی گفت: ما آماده همکاری و افزایش پیوندها با ایران هستیم، متاسفانه در حال حاضر تعداد کسانی که از انگلیس به ایران می‌آیند کم است و باید این شرایط بهبود پیدا کند.

راب مَکِر ادامه داد: انگلیس مشتاق است و درخواست دارد در برنامه‌ای که برای ورزش چوگان به صورت بین‌المللی برگزار خواهد شد، همکاری داشته باشد، همچنین از سازمان میراث‌فرهنگی تقاضا داریم برای مرمت و نگهداری از یکی از بناهای تاریخی سفارت، متخصصان و کارشناسانی را به ما معرفی کند چراکه معتقدیم این بنا باید براساس استانداردهای میراث فرهنگی ایران مرمت و حفاظت شود.

در ادامه این دیدار محمدحسن طالبیان ـ معاون میراث‌فرهنگی ـ گفت: ما آمادگی داریم آرشیو سفال مربوط به کاوش‌ محوطه‌های باستانی را که در اختیار سفارت انگلیس است، طبقه‌بندی و دسته‌بندی کنیم تا این آثار در موزه ملی ایران نگهداری شود.

طالبیان ادامه داد: همکاری‌های بسیاری در حوزه باستان‌شناسی بین ایران و انگلیس در جریان است و آمادگی لازم برای ارتقای این همکاری‌ها نیز وجود دارد، همچنین زمینه همکاری در حوزه مرمت آثار تاریخی بین دو کشور وجود دارد.

معاون میراث‌فرهنگی افزود: چوگان یک ورزش ایرانی است که در فهرست میراث‌جهانی نیز به ثبت رسیده است و ما زمینه همکاری انگلیس برای اجرای برنامه بین‌المللی چوگان را بررسی می‌کنیم.

او ادامه داد: در فرصت مناسب تیمی از کارشناسان میراث فرهنگی می‌توانند برای بررسی وضعیت ساختمان سفارت وارد عمل شوند و اقدامات مرمتی و حفاظتی لازم را برای ثبات وضعیت این بنا انجام دهند.

ولی تیموری معاون گردشگری هم در این دیدار با اشاره به این‌که گردشگری به عنوان پلی برای ارتباط بین ملت‌ها، ابزاری بسیار مناسب است، بیان کرد: گردشگری باعث شناخت مردم کشورها از همدیگر می‌شود و این شناخت می‌تواند زمینه همکاری‌ها در سایر بخش‌ها را فراهم کند.

وی گفت: تبادل اطلاعات و تجربیات در زمینه مدیریت در حوزه گردشگری، آموزش و تجهیز مراکز اقامتی و همچنین توسعه زیرساخت‌های گردشگری سایت‌های تاریخی از مواردی است که دو کشور می‌توانند با یکدیگر همکاری داشته باشند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin