وزیر خارجه آلبانی با اشاره به اراده و علاقه مندی کشورش برای گسترش روابط با ایران، از تصمیم این کشور برای افتتاح سفارت خود در تهران خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، دیتمیر بوشاتی، وزیر امور خارجه آلبانی که به تهران سفر کرده است، با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه آلبانی در این دیدار پس از تسلیت و ابراز همدردی با ملت و دولت ایران به مناسبت ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی، با اشاره به اراده و علاقه مندی تیرانا به گسترش روابط با کشورمان گفت: در حال حاضر، زمان و شرایط نسبت به گذشته برای تعمیق روابط با جمهوری اسلامی ایران فراهم شده است؛ به همین دلیل، آلبانی تصمیم گرفته است سفارت خود در تهران را افتتاح کند .

دیتمیر بوشاتی، همکاری های اقتصادی را از اولویت های کشورش برای توسعه مناسبات با ایران دانست و اعلام آمادگی کرد که موافقتنامه های “حمایت از سرمایه گذاری های مشترک” و “معافیت از اخذ مالیات مضاعف” بین دو کشور به امضا برسد.

وزیر امور خارجه آلبانی همچنین خواستار تقویت همکاریهای فرهنگی بین دو کشور، ارائه تسهیلات به دارندگان گذرنامه های سیاسی و تهیه پیش نویس سند لغو روادید برای گذرنامه های سیاسی بین دو کشور شد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این دیدار، با تشکر از ابراز همدردی وزیر خارجه آلبانی، اظهار داشت: فرصت های زیادی برای توسعه و تقویت همکاری ها در زمینه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بین دو کشور وجود دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه با اشاره به اینکه کشورهای اروپایی و از جمله کشورهای بالکان از رشد افراط گرایی در رنج هستند، آمادگی کشورمان را برای همکاری بین دو کشور در زمینه مقابله با افراط گرایی و تروریسم اعلام کرد.

“همکاری های آموزشی”، “همکاری در عرصه های بین المللی”، “همکاری های پارلمانی”، “توریسم تجاری” و بویژه همکاری مشترک در زمینه “راهسازی”، “راه آهن” و “انرژی” (برق و گاز) که ایران در آنها صاحب فناوری می باشد، از دیگر حوزه هایی بود که وزیر امور خارجه کشورمان در گسترش مناسبات با تیرانا بر آنها تاکید کرد.‌

در پایان این دیدار، یادداشت تفاهم گفتگوهای منظم سیاسی بین دو کشور به امضاء وزیران امور خارجه ایران و آلبانی رسید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin