سفیر برزیل در تهران از برنامه‌ریزی بانک توسعه این کشور برای تخصیص اعتبار یک میلیارد و 200 میلیون دلاری به فعالان اقتصادی خود برای توسعه همکاری تجاری و سرمایه‌گذاری در ایران خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رودریگو دی آزردو سانتوس، در نشست اتاق مشترک ایران و برزیل، به علاقه دولت برزیل برای تداوم همکاری‌های اقتصادی و تجاری با ایران حتی بعد از شروع تحریم‌ها در آبان ماه اشاره کرد و گفت: برای این منظور راهکارهایی در مذاکره با طرف‌های ایرانی پیدا کرده‌ایم که اجرایی خواهد شد.

وی گفت: تخصیص اعتبار یک میلیارد و 200 میلیون دلاری به فعالان اقتصادی برزیل برای همکاری با طرف ایرانی در مراحل نهایی قرار دارد.

سفیر برزیل اظهار داشت: از آنجا که این اعتبار فقط به خدمات و کالاهایی غیر از محصولات کشاورزی مربوط می‌شود، لازم است برای حوزه کشاورزی از ظرفیت دیگر بانک‌ها استفاده کرد.

وی هدف دولت برزیل در همکاری با ایران را اشتغال‌زایی و انتقال تکنولوژی به این کشور با هدف ایجاد روابط طولانی‌مدت بیان کرد و گفت: بانک مرکزی برزیل هیچ مانعی در برابر حضور بانک‌های ایرانی در کشورمان نمی‌بیند و معتقد است این کار به تداوم همکاری‌های مالی دو کشور کمک می‌کند.

کاوه سعادت رئیس اتاق مشترک ایران و برزیل نیز در این نشست، وجود روابط بانکی فعال را از اولویت‌های اصلی همکاری دو کشور بیان کرد و گفت: باید متناسب با حجم بالای تجارت ایران و برزیل راهکارهایی مناسب برای تداوم روابط بانکی بین دو کشور در نظر بگیریم.

وی همچنین با بیان اینکه در دوره قبلی تحریم‌ها نیز برزیل همکاری خود را با ایران ادامه داد، تاکید کرد: لازم است ابتکارات جدیدی برای امکان همکاری تجاری بین دو کشور در نظر بگیریم که در این رابطه به همکاری بانک مرکزی، وزارت امور خارجه و دیگر دست‌اندرکاران مربوط در هر دو کشور نیاز داریم.

این فعال اقتصادی همچنین در مورد اهمیت بازار ایران برای برزیل به دلیل حجم بالای صادرات این کشور به ایران نیز گفت: در سال 2017 میلادی، صادرات برزیل به ایران 2.55 میلیارد دلار برآورد شده که از این میان 780 میلیون دلار ذرت، 560 میلیون دلار گوشت و 470 میلیون دلار سویا بوده است.

زرگران ادامه داد: دولت برزیل برای حفظ بازار ایران باید به خواسته‌های بخش خصوصی این کشور توجه بیشتری داشته باشد.

حجم تجارت ایران و برزیل پارسال 642 میلیون دلار اعلام شده است که 28 میلیون دلار سهم صادرات ایران و 614 میلیون دلار سهم صادرات برزیل است.

مهمترین اقلام صادراتی ایران به برزیل در سال 96 شامل کف پوش ها، انگور بی دانه، پسته، کشمش و سایر ظروف شیشه ای است و مهمترین اقلام صادراتی برزیل به ایران شامل گوشت، قطعات منفصله تراکتور، توتون و تنباکو، روغن سویا و قطعات منفصله تولید وسایل حمل و نقل می شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin