آیین بزرگداشت قائد اعظم محمدعلی جناح بنیانگذار کشور پاکستان در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رفعت مسعود در این مراسم گفت: محمد علی جناح بنیانگذار پاکستان، کشوری به نام اسلام تشکیل داد.

سفیر پاکستان افزود: جناح، اسلام را می فهمید و آن را با مدرنیته می خواست و این تفکر را از اقبال لاهوری وام گرفته بود.

وی اظهار داشت: همین دیدگاه بود که منجر شد پس از استقلال پاکستان از هندوستان در این کشور برای تعلیم و تربیت، آموزش و پرورش و آموزش عالی اهمیت بسیار قائل شوند.

وی گفت: محمدعلی جناح هنگام تحصیل در لندن به صف مبارزان علیه استعمار انگلستان در هندوستان پیوست و تا سال 1937 هم نمی خواست که مسلمانان از هندوها و کشور هندوستان جدا شوند.

رفعت مسعود افزود: جناح، حتی زمانی که از لندن به هندوستان بازگشت هم عضو حزب کنگره هند و معتقد بود مسلمانان باید مکان مخصوصی در کشور هندوستان داشته باشند ولی رفته رفته متوجه شد که عرصه بر مسلمانان هند در حال تنگ تر و سخت تر شدن است.

وی ادامه داد: در دانشگاه فردوسی مشهد شعبه زبان آموزی وجود دارد که آموختن زبان های ملل دیگر کار خیلی خوبی است چون زبان و فرهنگ، روابط کشورها و مردم را نزدیک تر می کند و دانشگاه های پاکستان هم باید به این کار اقدام کنند.

وی پیشنهاد کرد که همایش و سمیناری با عنوان اقبال لاهوری و فردوسی هم برگزار شود چرا که اشعار فردوسی هم مانند اقبال، حاوی پیغام محبت و دوستی برای مسلمانان است.

سرکنسول جمهوری اسلامی پاکستان در ایران نیز در این آیین گفت: محمدعلی جناح روز 25 دسامبر 1876 در کراچی که آن زمان بخشی از هند تحت کنترل بریتانیا بود، متولد شد.

عرفان محمود بخاری افزود: جناح، ابتدا عضو کنگره ملی هند بود و سپس به حزب مسلمان مسلم لیگ پیوست و در 1916 رئیس این حزب شد.

وی ادامه داد: قائد اعظم محمدعلی جناح در حالی که مسلمانان هندی تحت شرایط رنج و عذاب فراوان تحت سلطه بریتانیایی ها و هندوها قرار داشتند از پذیرش عقیده جواهر لعل نهرو مبنی بر اینکه در هند تنها دو نیروی امپریالیزم بریتانیایی و ناسیونالیزم هندی وجود دارد که توسط حزب کنگره و عمدتا هندو هدایت می شود خودداری کرد.

سرکنسول جمهوری اسلامی پاکستان در ایران گفت: جناح به صراحت متذکر شد که حزب دیگری به نام مسلم لیگ وجود دارد که به تنهایی حق نمایندگی مسلمانان هند را در اختیار دارد.

بخاری افزود: در هندوستان آن زمان همواره به اشتباه این گونه تلقی می شد که مسلمانان در اقلیتند ولی جناح متذکر شد که مسلمانان به مفهوم واقعی، یک ملتند و باید سرزمین، قلمرو و کشور خاص خود را داشته باشند و این همان نظریه دو ملت بود.

وی ادامه داد: پاکستان کشوری است که منحصرا بر پایه ایدئولوژی و نه بر زمینه های صرفا قلمروی بنا نهاده شده است و کشوری ایدئولوژیک است که پایه هایش بر مبنای ایدئولوژی اسلامی مبتنی بر آموزه های قرآنی و سنت بنا نهاده شده است.

بخاری گفت: هندوها و مسلمانان به دو دین، دو فلسفه، دو گونه آداب و رسوم اجتماعی و ادبیات متفاوت تعلق دارند که مبتنی بر عقاید و باورهای متضاد است و تلقی آنان از زندگی و در باره زندگی نیز با هم متفاوت است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی هم در این نشست گفت: شعار محمدعلی جناح در تاسیس پاکستان، به کارگیری اسلام و قوانین اسلامی بود اما اسلامی که او به دنبالش بود اسلامی توانا، کارآمد و هویت بخش بود که مرزهای فکری و جغرافیایی مسلمانان را به منزله کل واحد ترسیم می کرد.

جعفر مروارید افزود: اسلام جناح، اسلام فردی و مناسکی صرف نیست بلکه اسلامی است که به خودآگاهی تاریخی و بازگشت به خویشتن اسلامی دعوت می کند و با دموکراسی و زبان جهان معاصر سازگار است.

وی ادامه داد: جناح، در سلسله اصلاحگران فکر دینی قرار می گیرد و بازسازی فکر دینی که جناح به آن اشاره می کند ریشه در تفکر فلسفی اقبال لاهوری دارد لذا برای فهم فکر جناح به فهم فکر اقبال نیاز است.

مروارید گفت: شهر مقدس مشهد هم برای انجام گفت و گوهای بین فرهنگی آمادگی دارد و می تواند میزبان این قبیل از مراودات فرهنگی باشد.

مدیر همکاری های بین المللی دانشگاه فردوسی مشهد هم در این مراسم گفت: دانشگاه فردوسی مشهد با میزبانی یک هزار و 700 دانشجوی خارجی از 30 کشور جهان و 25 استاد خارجی از 25 کشور جهان و 15 هزار پارسی آموز در خارج از کشور به بزرگترین مرکز زبان آموزی فارسی جهان تبدیل شده است.

دکتر احسان قبول افزود: این دانشگاه آمادگی خود را برای گسترش روابط با کشورهای منطقه و پاکستان اعلام می کند و در این مسیر شاید نخستین گام این باشد که وزارت علوم پاکستان دانشگاه فردوسی مشهد را معتبر بداند.

وی ادامه داد: رتبه دانشگاه فردوسی مشهد در نظام رتبه بندی دانشگاه های جهان رتبه مطلوب و بین 480 تا 800 است و در رشته ای مانند کشاورزی این دانشگاه رتبه 200 جهانی دارد.

وی با بیان اینکه از سالها پیش تالار تخصصی مطالعات علامه اقبال لاهوری در دانشگاه فردوسی مشهد بنا نهاده شده است گفت: این آمادگی وجود دارد که در صورت اعزام استاد، کرسی زبان اردو هم در این دانشگاه راه اندازی شود همچنین دانشگاه فردوسی مشهد برای گسترش زبان و ادبیات فارسی در کشور پاکستان نیز آمادگی دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin