هفته فیلم اروپایی با همکاری مشترک گروه سینمایی هنر و تجربه و موسسه ملی فرهنگی اتحادیه اروپا در خانه هنرمندان با حضور مقامات و مهمانان بین‌المللی و داخلی آغاز به کار کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در مراسم افتتاحیه هفته فیلم اروپایی در خانه هنرمدان علیرضا تابش، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، محمدجواد شریعتی، رئیس اداره روابط عمومی و تبلیغات وزارت امور خارجه، امیرحسین علم‌الهدی، سیف‌الله صمدیان، محمدرضا دلپاک، همایون ارشادی، حبیب رضایی، مجید اسلامی، مهدی رضا از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در کنار سایر علاقه‌مندان به سینمای اروپا و جمعی از سفرای خارجی در مراسم حضور داشتند.

در این رویداد الکساندر ریگر رئیس موسسه ملی فرهنگی اتحادیه اروپا در ایران و مدیر خانه فرهنگ اتریش در ابتدا گفت: من به عنوان رئیس موسسه ملی فرهنگی اتحادیه اروپا در ایران و مدیر خانه فرهنگ اتریش به مهمانان آیین رونمایی هفته فیلم اروپایی در ایران خوش‌آمد عرض می کنم. از زمان تشکیل موسسه فرهنگی اتحادیه اروپا، این موسسه درصدد ایجاد اطمینان و فهم مشترک میان مردم اروپا با دیگر نقاط دنیا از مسیر فرهنگ بوده است. ما با نزدیک نمودن منابع و متخصصان بیست و یک کشور اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای اروپایی درحال ایجاد پل‌های فرهنگی میان ایران و دیگر کشورها هستیم و عمیقا معتقدیم تبادلات فرهنگی عنصری کلیدی در عمق بخشیدن به فهم مشترک است.

وی سپس به جزئیات هفته فیلم اروپا در ایران اشاره کرد و افزوذ: از برگزاری هفته فیلم اروپایی امسال بسیار مفتخرم. سال گذشته هشت کشور در این هفته فیلم که در شهرهای تهران و تبریز برگزار شد، شرکت کردند. امسال ۱۵ کشور اتریش، بلغارستان، دانمارک، فلاند، آلمان، یونان، مجارستان، ایتالیا، هلند، اسلووانی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و انگلستان در این رویداد شرکت دارند. هفته فیلم اروپایی در هفت شهر ایران برگزار می‌شود. امروز این رویداد در شیراز، اصفهان، تبریز، بابل، کرمان و با ابراز خسرسندی در مشهد آغاز به کار می‌کند. این اتفاق نشانگر علاقه روزافزون اروپا و ایران در آموختن از یکدیگر و تبادل ایده‌های مشترک است. ایران دارای تاریخ و فرهنگ غنی استو این محدود به افتخارات گذشته نیست. هنرمندان ایرانی دائما درحال کشف زمینه‌های فرهنگی جدید هستند و با خلاقیتی بی‌نظیر و نوآوری مداوم به خصوص در صنعت موفق فیلم‌سازی و با کلاسی جهانی در میان تهیه‌کنندگان، کارگردانان و بازیگران فعالیت می‌کنند. در طول این هشت روز، هریک از کشورهای اروپایی شرکت‎کننده در این رویداد، فیلمی را نمایش خواهد داد که در وجوه مختلف، گوناگونی فرهنگی فیلمسازان را به نمایش درخواهد آورد و امیدوارم از مجموعه انتخابی ما لذت ببرید.

علیرضا تابش، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی نیز با اشاره به همزمانی این رویداد با روز بزرگداشت حافظ گفت: امروز ۲۰ مهر در تقویم ایرانی روز بزرگداشت حافظ است، غزل سرایی که آوازه‌اش جهانی است. فقط ایرانیان شیفته سروده‌های این شاعر بزرگ نیستند. در کلام حافظ دغدغه همه بشریت را می‌بینیم و همگان حافظ را می‌شناسند. گوته شاعر بزرگ آلمان خود را مبهوت حافظ می‌داند و با افتخار لقب مریدی حافظ را به خود داده است. چه زیباست که در روز حافظ، شاعر بلندآوازه که سفیر دوستی ایرانیان و جهانیان است، هفته فیلم اروپایی گشایش می‌یابد.

او سینما را ابزاری برای تبادل تجربه های مشترک و فرهنگ میان کشورها دانست و عنوان کرد: در دنیایی که آشنایی، مفاهمه و گفت‌وگو با فرهنگ‌های مختلف، ضرورتی انکارناپذیر به حساب می‌آید، سینما می‌تواند به جای واقعیت‌گریزی و سلطه‌جویی راهی بجوید به سوی حقیقت و دفاع از فرهنگ‌هایی که از دل آزمون‌های بزرگ تاریخ سرفراز بیرون آمده‌اند. در زمانه‌ای که سینماهای دنیا در اختیار محصولات کارخانه‌های رویاسازی و شعارپردازی قرار گرفته‌اند، سینماهای اصلی می‌توانند با نوگرایی در ساختار، شکل، روایت و رویکرد اخلاقی و انسانی به تجربه‌های بشری در گذشته و حال، پاسخگوی نیازهای مخاطبانی باشند که از سینما انتظاری متفاوت دارند.

وی ادامه داد: سینمای نوین ایران در راه شکل‌گیری هنری متعهد است که در برابر سلطه سینمای عوام‌گرایانه می‌ایستد و در چند دهه اخیر گام به گام با سینماهای ارزشمند اروپا و سایر نقاط جهان به پیش آمده است. اینک مایه خوشنودی است که فیلم‌های ارزشمند اروپایی جدا از جشنواره جهانی فیلم فجر، مجالی می‌یابند تا در قالب هفته‌های فیلم ملی و اینک اروپایی در تهران و چند شهر دیگر در ایران با همت موسسه سینمایی هنروتجربه به روی پرده بروند.

استفان شولتز، سفیر کشور اتریش در ایران نیز اظهار کرد: اتریش و ایران سالگرد اتفاقات بزرگی را جشن می‌گیرند؛ شروع روابط دیپلماتیک در ۱۶۰ سال قبل، ۶۰ سالگی خانه فرهنگ اتریش و ۲۵ سال مراودات بین مذهبی. رابطه دوستانه ما و ایران بعد از شروع روابط دیپلماتیک، اتفاق بسیار خوبی در ارتباطات ما تلقی می‌شود. مشارکت با ایران همیشه برای ما امری مهم تلقی می‌شده و مفتخرم که خانه فرهنگ اتریش در ایران، اولین موسسه خانه فرهنگی اتریش در خاورمیانه است.

وی در ادامه با اشاره به تاریخ صنعت سینما بعد از جنگ جهانی دوم در اتریش، چنین افزود: پس از ویرانیهای جنگ جهانی دوم و از بین رفتن استعدادهای فراوان، سینمای اتریش بر فیلمهای احساسی و روستایی متمرکز شد. فیلمسازان با ساختن آثارشان در مناطق روستایی در صدد نمایش اتریشی خوب و زیبا به مردم برآمدند تا اتریش را به مثابه یک ملت دوباره تعریف کنند. در کمال تعجب بسیاری از کمدی‌های این دوره در زمان امپراطوری اتریش- مجارستان ساخته شد و این دوره مرفه، شکیل و عاشقانه به تصویر کشیده شده و نگاهی عظیم، قدرتمند و صلح‌آمیز به اتریش داشته است. در میانه دهه هفتاد میلادی با بازنگری سینمایی، به تاریکترین روزهای تاریخ اتریش و اروپا پرداخته شد که تا به امروز نیز ادامه دارد.

وی سپس به فیلم اتریشی پرواز به خانه که در این هفته فیلم به نمایش درخواهد آمد ، اشاره کرد: این فیلم اتوبیوگرافی نویسنده فقید کریستین نستلینگر است که به عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین نویسندگان کتاب کودک در اتریش شناخته می‌شود. این نویسنده برنده مدال هانس کریستین اندرسون و جایزه یادبود آسترید لیندگرن هم بوده است. این فیلم ما را به آخرین روزهای جنگ جهانی دوم در وین می برد، اما برخلاف بسیاری از فیلمهای جنگی، شاهد وینی از هم پاشیده از نگاه کودکی نه ساله هستیم؛ کودکی که شرمی از محافظت از خود در برابر ترس ندارد و تلاش می‌کند اعتماد را در فضایی پر از بی اعتمادی دوباره زنده کند. خوشحال هستم که به طراح تولید این فیلم، کاترینا ووپرمن خوش‌آمد بگویم که ایشان در کارگاههای تهران، شیراز و اصفهان حضور خواهد داشت و مطمئن هستم که این کارگاه‌ها آغازگر همکاری های موثری که ایران در آن نقش مهمی را ایفا میکند، خواهد بود.

سفیر کشور اتریش در ایران سپس با ابراز قدردانی از برگزارکنندگان این هفته فیلم افزود: ارتباطات میان ایران و اتریش تنها در حوزه تاریخ و فرهنگ نیست و همانطور که در گوناگونی شرکت‌کنندگان امشب مشاهده می‌کنید، این تنوع در زندگی امروز ما جای گرفته و در روابط قوی انسانی، در قلب و ذهن مردم ما، در گرمای نهاد خانواده و در اشتیاق عاشقان سینما مانند شما که در صدد کشف فیلم‌های یکدیگر و روش‌های زندگی هستید و تجربیات خود را به اشتراک میگذارید تا افق جدیدی را ایجاد کنید، وجود دارد.

در ادامه جعفر صانعی مقدم، مدیرعامل موسسه هنروتجربه با ذکر جزئیاتی از برگزاری هفته‌های فیلم در گروه هنر و تجربه عنوان کرد: برگزاری هفته فیلم اروپایی نشان می‌دهد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ایران همانگونه که در قالب پروتکل‌های سیاسی با هم همکاری و توافق نزدیکی دارند، در چارچوب همکاری‌های فرهنگی و براساس مشترکات در نگرش به یک دیپلماسی عمومی فعال فرهنگی، این ارتباطات را عمق می‌دهند. موسسه هنروتجربه تاکنون با برگزاری هفته‌های فیلم ارمنستان، برزیل، آلمان، چین، صربستان و شب‌های فیلم مجارستان، برزیل و گرجستان نشان داده است که قصد گسترش و توسعه این ارتباطات را دارد و در ماه آینده نیز هفته فیلم ترکیه را برگزار می‌کند. همچنین نمایش فیلم‌های خارجی به صورت اکران مدتی است در هنروتجربه آغاز شده و با سرعت بیشتری ادامه خواهد یافت. در قالب هفته فیلم اروپایی ۱۵ فیلم از کشورهای مختلف اروپایی طی هشت روز نمایش داده می‌شود و خوشبختانه علاوه‌بر تهران به طور همزمان در شهرهای تبریز، بابل، شیراز، اصفهان و کرمان اجرا خواهد شد و در آخرین روزها مشهد با استقبال حوزه هنری خراسان با سالن سینمای هویزه، به برنامه نمایش اضافه شد.

صانعی مقدم برگزاری همزمان این رویداد در تهران و شهرستان‌ها را موجب ایجاد فرصت‌های برابر برای استفاده از ظرفیت شهرهای دیگر ایران برشمرد و گفت: در طی هفته فیلم سه پنل در سه شهر تهران، شیراز و اصفهان با حضور علیرضا شجاع نوری، مجید اسلامی و مجید برزگر و مهمان ویژه برنامه خانم کاتارینا ووپیرمن در مورد سینمایی هنری از دیگر برنامه‌هاست.

در انتها نیز مجید رجبی معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان تهران نیز در سخنانی اظهار کرد: برای خانه هنرمندان اسباب افتخار است که یکی از مراکز و پایگاههای اصلی سینمای هنروتجربه است. هفته‌های فیلمی که آقای صانعی‌مقدم به آن اشاره کرد، در خانه هنرمندان برگزار شده است. البته خانه هنرمندان هم در کنار مجموعه هنروتجربه، هفته‌های فیلم برگزار می‌کند که آخرین نمونه آن هفته فیلم استرالیا بود.

پس از آن دو فیلم پرواز به خانه به کارگردانی میریام اونگر و پسا تصویر آخرین ساخته آندری وایدا به نمایش گذاشته شد.

پیش از نمایش فیلم پساتصویر که محصول کشور لهستان است، وایچخ اونالت کاردار فرهنگی کشور لهستان در سخنانی اظهار کرد: از تمام کسانی که برای برگزاری هفته فیلم‌های اروپایی تلاش کردند و عموم مردمی که برای تماشای فیلمها آمده اند، تشکر می‌کنم، چون حضور تماشاگران است که به این فیلم‌ها معنا می‌دهد. فیلم پساتصویر نیاز به توضیح زیادی ندارد و فقط قصد دارم توجه‌تان را به یک نکته جلب کنم. آندری وایدا کارگردان این فیلم در سال ۲۰۱۴_۲۰۱۵ تازه ۹۰ ساله شده بود. این فیلم اکتبر ۲۰۱۶ اکران شد و وی در همان سال درگذشت. این آخرین اثر او محسوب می‌شود. این فیلم یک فیلم تاریخی در مورد قرن بیستم است. وایدا فقط یک فیلم‌ساز تاریخی نبود. او به نوعی پیامبر بود. او پیام‌آور تاریخ و گذشته بود و فقط یک فیلم تاریخی نساخته بلکه قصد داشت پیامی فراتر از آنچه در فیلم‌های قبلی‌اش نشان داده بود، در مورد اروپا و گذشته نشان دهد. وایدا هنرمندی بود که نگاهی انسانی به حکومت خودکامه داشت و سعی می‌کرد مفهومی متفاوت به پیامی که از گذشته نشان می‌داد، بدهد. داستان این فیلم در مورد نقاشی است که تصاویری را به دانشجویانش نشان می‌دهد به این معنی که وقتی به تصویری نگاه می‌کنیم، مفهوم و تصویری در پشت چشمانمان نقش می‌بندد که تا عمق روحمان نفوذ می‌کند. بعد از دیدن این فیلم و وقتی چشمانتان را می‌بندید، هرچیزی که در روحتان می‌ماند تا عمق وجودتان می‌رود.

همچنین این هفته فیلم شامل کارگاه های فیلمسازی‌ با موضوع سینمای هنری با حضور سینماگران در سه شهر تهران، شیراز و اصفهان خواهد شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin