نمایشگاه عکس و اسناد تاریخی همکاری سازمان ملل متحد و ایران به وسیله عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین و سرکار خانم دکتر ماریا دوتسنکو، رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در فرهنگ سرای بانو حضرت فاطمه زهرا(س) افتتاح گردید.

به گزارش آوا دیپلماتیک، داود محمدی نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی و آقای علی حیدر شاه حسین رییس دفتر نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی در قزوین عموم مردم و اصحاب رسانه ها این استان نیز در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه حضور داشتند.

همچنین حجت الاسلام سید مهدی حسینی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین، محمد درافشانی رئیس سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین، حمیدرضا خانپور مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی قزوین، حسن پسندیده مدیرکل حفاظت محیط زیست، قدرت الله مهدیخانی مدیرکل مدیریت بحران استانداری، سید مرتضی میریان رئیس نمایندگی وزارت خارجه در قزوین، نصرت الله علیرضایی مدیرکل روابط عمومی استانداری از مسئولان حاضر در آئین افتتاحیه این مراسم بودند.

معصومه مرادیان مدیرکل بازرسی، نظارت بر عملکرد و امور حقوقی استانداری، مریم بیدخام مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری، صدیقه ربیعی مدیرکل بانوان و خانواده استانداری، سیده مهدیه قافله باشی عضو شورای اسلامی شهر قزوین از دیگر مسئولان حاضر در این مراسم بودند.

در مراسم مزبور، افتتاح کنندگان بیاناتی نیز ایراد داشتند.

این نمایشگاه در چارچوب همکاری های خبرگزاری جمهوری اسلامی و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران به منظور معرفی تلاش های ایران در عرصه بین المللی به ایرانیان ساکن در استان های گوناگون این مرز و بوم انجام می گیرد تا مردم با همکاری های ایران و سازمان ملل متحد، ارزش های ملل متحد و دستور کار دبیرکل سازمان ملل متحد آشنا گردند.

خانم دوتسنکو طی سخنانی در ابتدا از خبرگزاری جمهوری اسلامی، مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه، آرشیو سازمان ملل متحد و موسسه مطالعات تاریخ معاصرایران برای ارائه عکس ها و اسناد بسیار مهم و قابل توجه سپاسگزاری کرد.

این نمایشگاه به وسیله دفتر نمایندگی خبرگزاری جمهوری اسلامی در شهر قزوین در چارچوب همکاری بین مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد و ایرنا و حمایت مسئولان استانی برگزار شد.

رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد گفت این عکس ها و اسناد ثابت می کنند ایران همواره در زمینه امور خارجه فعال و برای صلح و امنیت بین المللی تلاش نموده است. ایران در بین 51 عضو موسس سازمان ملل متحد در سال 1945 بوده است.

ایشان افزود در این نمایشگاه، بازدید کنندگان لحظات تاریخی زیادی را در عکس ها و اسناد مشاهده می کنند از جمله: امضای منشور ملل متحد در 26 ژوئن 1945 به وسیله آقای مصطفی عدل، ریاست هیات نمایندگی ایران، به همراه، آقای نصرالله انتظام رئیس پنجمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به اتفاق آرا به این سمت برگزیده شد؛ اسناد و عکس هایی مربوط به مذاکرات در باره فعالیت ها و ملاقات های سازمان ملل متحد که در آن ها ایران نقش داشته و هنوز هم به نقش خود ادامه می دهد مانند ابتکار اخیرجناب آقای دکتر حسن روحانی، رییس جمهور بنام ” جهان علیه خشونت و افراطی گری” که به وسیله اعضای سازمان ملل متحد به عنوان قطعنامه مجمع عمومی در 2013، 2015 و 2017 تصویب گردید.

خانم دوتسنکو گفت تعداد 18 کارگزاری تخصصی، صندوق و برنامه ملل متحد بنا به دعوت دولت ایران در جمهوری اسلامی ایران دفتر نمایندگی دارند و ما با همکاری تنگاتنگ با شرکای ملی برای منافع مردم ایران در این کشورحضور داریم. وی گفت تا بحال هفت دبیرکل ملل متحد از ایران دیدار رسمی داشته اند که عکس های این دیدارها که به وسیله ایرنا ارائه گردیده در این نمایشگاه در معرض دید است.

خانم دوتسنکو بر همکاری بین ایرنا و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، همچنین حمایت مسئولان استانی تاکید نمود.

این نمایشگاه قبلا در شهر های شیراز، بوشهر، خرم آباد، اراک، زاهدان، سنندج، یزد، تبریز، کرمانشاه، کرمان و دزفول در چارچوب همکاری های ایرنا و مرکز اطلاعات سازمان ملل برگزار شده است.

منابع اطلاعاتی سازمان ملل متحد در اختیار بازدید کنندگان نمایشگاه قرار گرفت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin