رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از برگزاری شب های فرهنگی ایران و ژاپن خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، علی اصغر مونسان در دیدار با سفیر ژاپن در ایران، گفت: اعتقاد دارم مسائل فرهنگی می تواند باعث نزدیکی بین ملت ها و دولت ها شود و به تقویت و تحکیم روابط بین آن ها کمک می کند.

وی افزود: ملت ایران و ژاپن رابطه دیرینه و بسیار خوبی با یکدیگر دارند و ملت ایران نسبت به ملت ژاپن حس خوبی دارد از این رو می توانیم همکاری های فرهنگی بین ایران و ژاپن را ادامه دهیم.

مونسان گفت: موضوعات مختلف فرهنگی می تواند به صورت مشترک و متقابل بین ایران و ژاپن برگزار شود که در این میان برگزاری شب های فرهنگی ایران و ژاپن یکی از موضوعاتی است که علاقه مند برای برگزاری این رویداد هستیم.

معاون رئیس جمهوری افزود: کاخ موزه های ما از جمله کاخ گلستان، سعدآباد و نیاوران برای برگزاری مراسم فرهنگی از جمله شب های فرهنگی ژاپن آماده همکاری هستند.

وی گفت: همکاری های موزه ای مشترک و نیز برنامه ریزی برای توسعه گردشگری و تبادل توریست بین دو کشور نیز از دیگر برنامه هایی است که می تواند از سوی ایران و ژاپن دنبال شود.

مونسان در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به وجود 295 رشته فعال صنایع دستی تصریح کرد: خوشبختانه ما سومین کشور تولید کننده صنایع دستی از نظر تنوع هستیم. محصولات بسیار زیبایی داریم که معرفی و فروش محصولات صنایع دستی ایران در ژاپن نیز محور بعدی همکاری ها بین دو کشور می تواند باشد. موضوع حراجی صنایع دستی ایران در ژاپن می تواند یکی از محورهای همکاری دو کشور باشد.

وی همچنین از سفیر ژاپن دعوت کرد که فردا در افتتاحیه سی و یکمین نمایشگاه صنایع دستی ایران حضور یابد.

سفیر ژاپن در ایران نیز در این ملاقات با اشاره به اهمیت روابط فرهنگی بین کشورها گفت: آماده هر گونه همکاری در حوزه های فرهنگی با ایران هستیم.

متیسو گو سایتو، گفت: همکاری های مشترک موزه ای و برگزاری جشنواره های فرهنگی می تواند محورهای همکاری ایران و ژاپن باشد.

سفیر ژاپن در ایران خاطر نشان کرد: در مدت زمانی که در ایران حضور دارم، به این نتیجه رسیدم که مردم ایران با ژاپن آشنا هستند و احساس خوبی نسبت به یکدیگر دارند.

در این نشست همچنین سفیر ژاپن پیشنهاد اجرای نور پردازی سه بعدی در برخی از اماکن فرهنگی ایران از جمله کاخ گلستان را توسط ژاپن ها به مناسبت نودمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین ایران و ژاپن ارائه کرد که رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز موافقت خود را با این موضوع اعلام و مقرر شد در مرداد ماه سال آینده این طرح توسط ژاپنی ها اجرا شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin