سفیر ژاپن در مراسم افتتاحیه هفته فرهنگی ژاپن در ایران از برگزاری جشن نودمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن در سال ۲۰۱۹ خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در مراسم افتتاحیه هفته فرهنگی ژاپن که در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب برگزار شد، مقامات عالی رتبه دو کشور ایران و ژاپن و هیبیکی ایچیکاوا نوازنده نامدار ژاپنی حضور داشتند.

محمود فرازنده، مدیر کل اداره آسیای شرقی و اقیانوسیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اولین سخنران این رویداد، طی این سخنانی با یادآوری روابط دیرینه ایران و ژاپن بیان کرد: در تاریخ ما، ژاپن جایگاه خاصی در روابط اقتصادی و اجتماعی دارد و ۹۰ سال از روابط ایران و ژاپن در عصر جدید می‌گذرد به همین مناسبت این مراسم در تهران و توکیو با حضور مقامات عالی دو کشور برگزار می‌شود که رویدادی در قالب فرهنگی است.

وی در ادامه به بیان خاطره‌ای که از سفیر ژاپن شنیده بود، پرداخت و گفت: آقای سفیر قبل از اینکه به اینجا بیایند به دیدار امپراطور ژاپن رفتند و ایشان از اشیای قدیمی که مربوط به دوران ساسانیان است در خزانه خود نگهداری می‌کند که نشان‌دهنده قدمت ایران و علاقه امپراطور ژاپن به هنر و فرهنگ کهن ایران زمین است.

در ادامه، سیدمحمد حسین عادلی رییس انجمن دوستی ایران و ژاپن، هفته فرهنگی ژاپن در ایران را یکی از غنی‌ترین و زیباترین برنامه‌های فرهنگی در جهان دانست چرا که این مراسم در روابط دیرینه این دو کشور ریشه دارد.

وی افزود: جاده ابریشم که یک سوی آن به ایران و سوی دیگر آن به ژاپن متصل می‌شد، علاوه‌ بر اینکه ارتباط تجاری ما را برقرار می‌کرد باعث شکل گیری ارتباط فرهنگی نیز شده است.

 عادلی گفت: مردم ایران نگاه مثبتی به ژاپن داشته‌اند و زمانی که نام ژاپن عنوان می‌شود، تصویر مثبتی در اذهان ایرانیان شکل می‌گیرد.

 وی افزود: زمانی که دو دهه پیش در ژاپن حضور داشتم تصویر ایران نزد مردم ژاپن بسیار خوب بود. اوایل دهه دوم انقلاب یک کنسرت به نام جاده ابریشم در توکیو برگزار کردیم که در شب اول حدود پنج هزار نفر شرکت کردند.

سفیر ژاپن هم در این مراسم ابتدا با نمایش روبان‌های، سفید، قرمز و سبز، پرچم ایران را ترسیم کرد که باعث تشویق حضار شد.

 وی در ابتدای سخنرانی خود، از زلزله اخیر کرمانشاه یاد کرد و ضمن همدری با آسیب‌دیدگان، در مورد تسریع بازسازی مناطق زلزله‌زده ابراز امیدواری کرد.

سفیر ژاپن در ادامه گفت: هفته فرهنگی ژاپن امسال در تهران و شیراز از امروز تا ۵ دسامبر (۱۴ آذر) برگزار می‌شود و امیدوارم ایرانیان به همراه خانواده‌هایشان به این مراسم بپیوندند.

وی سپس به معرفی هیبیکی ایچیکاوا استاد ساز شامیسن – یکی از آلات موسیقی سنتی ژاپن که شبیه سه‌تار ایرانی است – پرداخت و گفت: این موسیقیدان و نوازنده بزرگ دارای استعداد درخشان و ساکن انگلستان هستند و این، دیدار اول ایشان از ایران است که به همراه شاگرد خود لوک بانس در ایران حضور یافته‌اند.

وی افزود: ما نودمین سالگرد تاسیس روابط دیپلماتیک بین ایران و ژاپن را در سال ۲۰۱۹ جشن خواهیم گرفت و امیدوارم این تبادلات فرهنگی موجب افزایش و گسترش روابط بین دو کشور شود.

 در ادامه مراسم استاد هیبیکی ایچیکاوا و لوک بانس با سازهای شامیسن و تسوگارا روی صحنه آمدند، و ساعتی به نواختن این سازهای سنتی پرداختند. در طول اجرا به تاریخچه دو ساز تسوگارو و شامیسن هم پرداخته شد.

در پایان این مراسم، استاد هیبیکی ایچیکاوا و لوک بانس، با سازهای سنتی خود آهنگ “ای ایران” را نواختند که باعث تشویق بی‌وقفه حضار حاضر در سالن شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin