دراگو استامبوک سفیر کرواسی در ایران با اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، بروجردی در این دیدار ضمن اشاره به سابقه تشکیل سازمان اسناد و کتابخانه ملی در ایران گفت: اولین ساختمان این سازمان در خیابان سی تیر بنا شد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با بیان اینکه هم اکنون تعداد ۹ و نیم میلیون منبع کتابخانه ای در این سازمان نگهداری می شود افزود: تاکنون ۱۱ درصد منابع این سازمان دیجیتال سازی شده اند. البته ما در این زمینه پیشرفت چندانی نداشته ایم.

وی به نگهداری تعداد قابل توجهی از منابع دیداری- شنیداری اعم از فیلم، سی دی، میکروفیش ها و غیره در این سازمان اشاره کرد و گفت: ۲ و نیم میلیون پایان نامه دانشجویی نیز به این سازمان وارد شده و نگهداری می شود.

بروجردی به چشم انداز سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در سال های پیشرو پرداخت و تصریح کرد: تلاش ما بر این است تا همه ایرانیان با سامانه های کتابخانه ملی ایران مرتبط شوند ضمن آنکه درصدد هستیم فضای مناسبی را برای مباحثه و گفتگوی بین اساتید، دانشمندان و اصحاب علم و دانش فراهم کنیم تا نظرات آنها از طریق سامانه ها در اختیار عموم جامعه قرار گیرد.

وی به نشست های ایونت اشاره کرد و گفت: در هفته حدود یک تا سه نشست در موضوعات مختلف از جمله رونمایی کتاب، مناظره اساتید و کلاس های درس و کارگاه های آموزشی برگزار می شود.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اعلام اینکه روزانه به طور میانگین ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰ دانشجو در مقطع فوق لیسانس و دکترا به منظور مطالعه و تحقیق مراجعه می کنند ادامه داد: هم اکنون در تلاش هستیم ضمن آماده سازی فضای مناسب برای مباحثه اساتید با دانشجویان، پایگاه آثار خانه اندیشمندان(موزه اندیشه) راه اندازی کنیم.

وی تصریح کرد: بر این اساس رویکردها و نظریه های اندیشمندان در قالب موزه راه اندازی می شود. هر اندیشه ای در تاریخ یک سیری دارد که این امر می تواند در قالب موزه به نمایش گذاشته شود.

بروجردی اضافه کرد: هم اکنون برای حدود ۵ کشور در کتابخانه ملی ایران گوشه ای راه اندازی شده و اما شرط لازم برای این مهم ایجاد گوشه ای متقابل از ایران در کشور مقابل است که این مهم از طریق انعقاد تفاهم نامه میسر شد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به برگزاری نمایشگاه های مشترک از اسناد تاریخی کشورها در این سازمان گفت: اسناد موجود در این سازمان به سه قسمت اسناد دولتی، اسناد تاریخی و اسناد دفاع مقدس تقسیم می شوند که همگی به صورت جداگانه تنظیم شده و در آرشیوها نگهداری می شوند.

بروجردی با اعلام اینکه همه کتاب های چاپ شده در حوزه کودکان در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دیجیتال سازی شده اند گفت: مبادلات اسناد با کتابخانه های سایر کشورها در قالب نسخ دیجیتال صورت می‏ گیرد.

وی با تاکید بر اثرگذاری فرهنگ در همه امور یادآور شد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با توجه به این اصل و با درنظر گرفتن اینکه فرهنگ در مراودات ملت ها و حتی تصمیم گیری های سیاسی موثر است تلاش کرده در حوزه ارتباط با سایر کشورها تا پیش‌قدم باشد. به گفته رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، هم اکنون بسیاری از کشورها عرصه سیاست را فارغ از عرصه سیاست می بینند.

در ادامه دراگو استامبوک به نقش بانوان در کشور اشاره کرد و گفت: تا آنجا که اطلاع دارم خانم ها در ایران در فرآیندهای مختلف به خصوص در مباحث آموزشی نقش بسیاری دارند در این باره آماری ندارم اما تصور می کنم تعداد خانم های فعال در این عرصه به ۷۰ درصد برسد.

سفیر کرواسی در ایران همچنین به سکانداری سازمان اسناد وکتابخانه ملی ایران توسط اشرف بروجردی به عنوان نخستین بانو در این عرصه اشاره کرد و افزود: از آنجایی که عموما مردان در عرصه های مختلف حضور پررنگ تری دارند ریاست این سازمان توسط یک خانم بسیار حائز اهمیت است به طوری که می توان گفت این مهم می تواند سمبل و نماد عالی برای نقش و حضور خانم ها در عرصه های مختلف کشور باشد.

وی به اهمیت کتابخانه و آرشیو ملی در کشور کرواسی اشاره کرد و پیشنهاد داد تا در کتابخانه ملی ایران گوشه ای برای کرواسی راه اندازی شود.

وی با تاکید بر توسعه همکاری های فرهنگی بین دو کشور کرواسی و ایران از برگزاری کنفرانسی در خصوص روابط ایران و کرواسی در ماه نوامبر سال جاری خبر داد.

استامبوک اضافه کرد: کرواسی از همکاری با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در قالب تبیین پروژه های مختلف استقبال می کند چون ایران سرزمین ارزشمندی است و نام قدیم کرواسی از زبان فارسی اتخاذ شده است.

سفیر کرواسی در ایران با بیان اینکه هم اکنون ۲۰ درصد زبان کرواسی از زبان فارسی اتخاذ شده است پیشنهاد داد کتاب شعر خود را که به زبان فارسی ترجمه شده است در کتابخانه ملی ایران رونمایی کند. وی به سابقه ایران و گسترش مرزهای این کشور در دوران هخامنشی که وسعت آن تا اروپا می رسید اشاره و خاطرنشان کرد: کلمه یا واژه کروات در کتیبه بیستون حک شده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin