راه‌های توسعه همکاری دانشگاهی بین ایران و ترکیه امروز با حضور پروفسور دریا اورس سفیر جمهوری ترکیه در ایران به میزبانی دانشگاه تبریز مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری آوا دیپلماتیک، رئیس دانشگاه تبریز در دیدار سفیر جمهوری ترکیه در ایران ضمن تشریح برخی ظرفیت‌های این دانشگاه در حوزه‌های مختلف اظهار داشت: دانشگاه تبریز در سال ۱۳۲۶ با تاسیس دو دانشکده ادبیات و پزشکی فعالیت خود را آغاز نمود و در حال حاضر با داشتن ۲۱ دانشکده، چندین دانشکده اقماری، پردیس بین‌المللی، 10 پژوهشکده و گروه پژوهشی، قطب علمی، 300 آزمایشگاه، ۸۰۰ نفر عضو هیات علمی و بیش از 20 هزار نفر دانشجو و … یکی از دانشگاه‌های بین‌المللی، سطح یک و برتر کشور است.

وی در ادامه توسعه همکاری‌های بین‌المللی و قرار گرفتن در جمع دانشگاه‌های برتر دنیا را از جمله راهبردهای کلان این دانشگاه برشمرد و یادآور شد: دانشگاه تبریز جزو اولین دانشگاه‌هایی بود که در اتحادیه‌های بزرگ بین‌المللی از جمله اتحادیه دانشگاه‌های جهان (IAU)، اتحادیه دانشگاه‌های بین‌المللی (IUC) و اتحادیه دانشگاه‌های منطقه قفقاز(KUNIB) حضوری فعال داشته است.

به گفته مجیدی، این دانشگاه در حال حاضر نیز در عرصه‌های جهانی بسیار فعال بوده و هم اکنون با 160 دانشگاه از کشورهای مختلف دنیا قرارداد و تفاهم‌نامه همکاری دارد که از این تعداد نزدیک 60 دانشگاه از کشور جمهوری ترکیه است.

رئیس دانشگاه تبریز تاکید کرد: دانشگاه تبریز آماده هرگونه توسعه همکاری علمی و آموزشی با دیگر دانشگاه‌های جهان و به ویژه با کشورهای منطقه و به خصوص با کشور دوست و همسایه ترکیه است.

وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه کشور ایران و ترکیه به خاطر داشتن تاریخ، تمدن و فرهنگ دارای اشترکات زیادی دارند، تصریح کرد: امروزه پایدارترین ارتباطات و همکاری‌های مشترک در بین کشورها و ملت‌ها؛ ارتباطات علمی و دانشگاهی است و از این دو کشور دوست و همسایه به خاطر مشترکات فراوان می توانند همکاری‌های خوب و نزدیکی در جهت رفاه و توسعه دو کشور با هم داشته باشند.

به گفته وی، هم اکنون دشمنان دو ملت با شیوه‌های مختلف نمی خواهند، توسعه و همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های ادامه داشته باشد و بر این اساس دیپلماسی علمی نیز بهترین گزینه برای توسعه همکاری‌های مشترک است.

پروفسور دریا اورس سفیر جمهوری ترکیه در ایران نیز در این نشست با ابراز خرسندی از دیدار خود با رئیس و جمعی از دانشگاهیان دانشگاه تبریز با بیان اینکه برای اولین بار است که به شهر تبریز سفر کرده و در جمع دانشگاهیان دانشگاه تبریز حضور پیدا می‌کند، یادآور شد: استان‌های آذربایجان‌شرقی، غربی و در راس آنها شهر تبریز به خاطر همسایگی و نزدیکی و به خصوص به دلیل وجود مشترکات تاریخی و فرهنگی همیشه مورد توجه و علاقه ملت ترکیه بوده است.

این ایران شناسان برجسته کشور ترکیه در ادامه با تاکید بر اینکه ملت ترکیه به خاطر مشترکات تاریخی و فرهنگی همیشه و در همه حال به ملت ایران علاقمند و ارادت خواصی دارند، تصریح کرد: کشور جمهوری ترکیه در همه زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به ویژه همکاری دانشگاهی در تولید علم و فناوری با ایران علاقمند است.

پروفسور اورس که مسلط به زبان فارسی است و در دیدارهای اردوغان رئیس جمهور ترکیه با مقامات ایرانی به عنوان مترجم فعالیت داشته، در ادامه با تاکید بر اینکه در حال حاضر دو کشور ایران و ترکیه از جمله کشورهای تاثیرگذار در منطقه و جهان هستند، خاطرنشان کرد: این دو کشور دستاوردهای زیادی در زمینه‌های مختلف از جمله علوم اجتماعی، فنی و … در سال‌های اخیر داشته‌اند که باید از این ظرفیت برای شکوفاهی هر کشور و ملت بهره‌مند شد.

به گفته وی، با توسعه همکاری مشترک می‌توان این رشد و توسعه را در بخش‌های مختلف شتاب بیشتری داد.

سفیر جمهوری ترکیه در ایران در ادامه با اشاره به توانایی‌های تولید علم و فناوری در بین دانشگاه‌های ترکیه و ایران گفت: دانشگاه‌های کشور در تولید علم در منطقه و جهان در جایگاه بهتری قرار دارند که با توسعه همکارهای دانشگاهی می‌توان از این ظرفیت به نفع دو کشور استفاده کرد.

پروفسور اورس اضافه کرد: دانشگاه‌های ترکیه آمادگی هرگونه توسعه همکاری با دیگر دانشگاه‌های کشور ایران و از جمله با دانشگاه تبریز دارد که این همکاری می‌تواند در زمینه تبادل استاد، دانشجو، برگزاری همایش، اجرای طرح‌های تحقیقاتی مشترک، فرهنگی و … باشد.

در این نشست همچنین جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه تبریز ضمن بیان ارائه نکته نظرات و دیدگاه‌های خود خواستار، توسعه همکاری دانشگاهی بین ایران و ترکیه از جمله در زمینه‌های، تسهیل در تبادل استاد، دانشجو، فرصت مطالعاتی، استفاده از منابع علمی، برگزاری دوره‌های مشترک، همایش، اجرای طرح‌های تحقیقاتی مشترک، توسعه دیپلماسی علمی و فرهنگی، احیای اشترکات تاریخی و فرهنگی مشترک و … شدند.

یادآور می شود، دانشگاه تبریز در سال ۱۳۲۶ با تاسیس دو دانشکده ادبیات و پزشکی فعالیت خود را آغاز نمود و در حال حاضر با داشتن بیش از ۲۱ دانشکده، چندین پژوهشکده و گروه پژوهشی، قطب علمی، ۸۰۰ نفر عضو هیات علمی و بیش از 24 هزار نفر دانشجو و … یکی از دانشگاه‌های بین‌المللی، سطح یک و برتر کشور است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin