به همت جانبازان شیمیایی موزه صلح تهران، گری لوییس نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران به همراه همسر و دو دخترش به مدت دو روز از آبادان و خرمشهر بازدید کردند.

 به گزارش آوا دیپلماتیک، در این مسافرت و در اولین روز سفر، آقای گری لوییس و خانواده ابتدا از موزه جنگ خرمشهر بازدید کرده و از چگونگی نبرد قهرمانانه 45 روزه خرمشهر مطلع شده و سپس به مسجد جامع این شهر و یادمان شهدای شلمچه عزیمت کردند و از نزدیک با عملیات بیرون راندن بعثی ها از خاک ایران آشنایی پیدا کردند.

سپس با حضور در شرکت صنایع دریایی خرمشهر، مراحل ساخت سکوهای نفتی دریایی برای فازهای مختلف عسلویه و پارس جنوبی توسط متخصصان ایرانی را مشاهده کردند.

در بعداز ظهر همان روز این هیأت به منزل ملاصالح قاری از آزادگان رفته و پرسش‌هایی درباره ماجرای حماسی (بیست وسه و آن یک نفر) که فیلم مستند آن را قبل از سفر مشاهده کرده بودند با ایشان مطرح کردند و در ادامه بازدید از مناطق نظامی آبادان در زمان محاصره، با روایتگری مکی یازع نویسنده کتاب (بچه‌های کفیشه) و مترجمی دکتر شهریار خاطری (ریاست انجمن دفاع از قربانیان سلاح‌های شیمیایی)، در محل کوی ذوالفقاری، جبهه‌های اروندرود و میدان مجسمه دریاقلی حضور پیدا کرد.

پس از آشنایی ضمنی با دفاع مردمی آن روزها در گلزار شهدای آبادان به جمیع شهدا این واقعه ادای احترام کرده و با خانواده شهید موسوی فرمانده اسبق سپاه خرمشهر به گفتگو پرداختند.

بازدید از کارگاه ساخت درهای حرمین عسکریین (ع) برنامه انتهایی اولین روز از سفر به این منطقه بود.

در روز دوم سفر میهمانان با حضور در منطقه اروندکنار از چگونگی تاثیر جنگ در ایجاد فاجعه زیست محیطی و شوری آب و نابودی نخلستان‌ها مطلع شده و در ادامه در یادمان شهدا والفجر 8 در روبروی منطقه فاو عراق حضور پیدا کرده و با چگونگی این نبرد آشنا شدند.

در بازدید از پالایشگاه آبادان نیز روند بازسازی این مجموعه و نقش بیادماندنی نیروهای آن در پشتیبانی همه جانبه از دفاع مردمی در اوایل جنگ توسط مهندس (مسلم رحیمی) ریاست پالایشگاه به اطلاع آنان رسید.

در بعد از ظهر، دیدار از تالاب شادگان و پروژه‌های مشترک سازمان ملل و دولت ایران برای احیا این تالاب از آخرین برنامه‌های بازدیدی این هیات به شمار می‌رفت.

 گری لوییس و خانواده‌اش با حضور در صدا و سیمای آبادان، از تجربیات عجیب، شیرین و بیادماندنی خود در این سفر با مخاطبین ایرانی صحبت کرد که بزودی از شبکه خوزستان و شبکه سراسری (شما) پخش خواهد شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin