وزیر فرهنگ الجزایر، سفیر و هیات همراه از نمایشگاه هنر مدرن ایران و عرب با عنوان دریای آونگان در موزه هنرهای معاصر تهران بازدید کردند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، عزالدین میهوبی وزیر فرهنگ الجزایر، عبدالمنعم احریز سفیر الجزایر در ایران و گروهی از هنرمندان الجزایری از جمله احمد راشدی (کارگردان سینما)، مرادشویحی (مدیر عامل مرکز ملی صدا و سیما)، الیزید دیب (نویسنده و شاعر) محمد ارزقی فراد (نویسنده، محقق ومورخ) و…، ضمن بازدید از نمایشگاه هنرمدرن ایران و عرب با مجید ملا نوروزی مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی و سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران دیدار و گفت و گو کردند.

 عزالدین میهوبی وزیر فرهنگ الجزایر ضمن بازدید از این نمایشگاه گفت: من خیلی خوشحال هستم که امروز توانستم از این موزه و از این نمایشگاه بازدید داشته باشم. این موزه نشان می دهد که ایرانی ها چقدر به مسائل هنری اهمیت و توجه نشان می دهند و ایران نیاز ندارد که خودش را معرفی کند و یا به اثبات برساند چرا که برای همه جهانیان، هنر ایرانی مشخص و روشن است. فرهنگ و هنر نیاز به ترجمه ندارد، هنریک زبان جهانی است، مانند هنرهای تجسمی، موسیقی، سینما، فیلم و… و اینها همه، زبان حال انسانیت و آدم ها هستند.

 وزیر فرهنگ الجزایر در ادامه افزود: این تنوع آثار هنری از ملیت ها و اقوام مختلف و نمایش آنها در این موزه مشخص است که ایرانی ها دروازه ی هنری خودشان را برای جهانیان باز کردند و این یک امتیاز است. من وقتی که در این نمایشگاه آثار هنرمندان الجزایری را دیدم، واقعاٌ خوشحالی من چند برابر شد و چقدر احساس خوبی می کنم . این احساس و این امکانات من را برای ایجاد فعالیت های مشترک بین ایران و الجزایر تشویق می کند.

عزالدین میهوبی در ادامه و در ارتباط با برگزاری نمایشگاه های مشترک بین ایران و الجزایر گفت: من مایل هستم یک تبادل فرهنگی بین ایران و الجزایر برقرار شود و یادآوری می کنم که در جشنواره هنر، خط و مینیاتور (هنر ایرانی) آثار هنرمندان ایرانی در جمع هنرمندانی از دیگر کشورها، خوش درخشیدن و جوایز خوبی هم از این جشنواره نصیب آنها شد.

مجید ملا نوروزی در این دیدار گفت: من هم خوشحالم که امروز میزبان شما و هنرمندان الجزایری در موزه هنرهای معاصر تهران هستم. چند سالی است که جشنواره خوشنویسی و نگارگری در الجزایر برگزار می شود و بسیاری از هنرمندان ایرانی در این جشنواره حضور دارند (هم به عنوان داور وهم هنرمندان) و من با مدیر این جشنواره صحبت کردم تا هنرمندان الجزایری به ایران بیایند تا هنر کالیگرافی و هنر تذهیب ایرانی را یاد بگیرند.

در پایان این دیدار مجید ملا نوروزی کتاب آثار ایرانی و خارجی گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران را به وزیر فرهنگ الجزایر هدیه کردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin