سفیر استرالیا در ایران طی بازدید خود از موزه ملک به همه جهانگردان استرالیایی که ایران را برای سفر برمی‌گزینند، پیشنهاد داد از کتابخانه و موزه ملی ملک بازدید کنند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ایان بیگز سفیر استرالیا در ایران که به همراه همسرش به تماشای تالارهای موزه‌ای نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران آمده بود، هنگام بازدید، با اشاره به گستردگی و چشم‌نوازی گنجینه آثار تاریخی بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران یادآور شد: آثار این گنجینه به اندازه‌ای گسترده و چشم‌گیر است که به همه گردشگران استرالیایی در ایران پیشنهاد می‌دهم اینجا را ببینند.

وی همچنین با بیان شگفتی از گستردگی و تنوع آثار تاریخی کتابخانه و موزه ملی ملک افزود: نمی‌پنداشتم موزه ملی ملک، این اندازه بزرگ باشد، تنها از وجود گنجینه آثار خوش‌نویسی آن آگاهی داشتم اما پس از تماشای همه تالارها دریافتم با گنجینه‌ای گوناگون و متنوع از آثار تاریخی ایران روبه‌رو شده‌ام که با کیفیتی بالا از نظر استانداردهای ارایه و نمایش آثار نگهداری می‌شوند.

سفیر استرالیا در ایران با اشاره به محدودیت‌های موقعیت جغرافیایی ساختمان موزه در محوطه تاریخی باغ ملی و جای‌گیری در همسایگی ساختمان‌های اداری وزارت امور خارجه یادآور شد: این موقعیت شاید در میزان روی‌آوری گردشگران تاثیرگذار باشد اما وجود این گنجینه بزرگ همواره زمینه‌ای مناسب برای جذب گردشگران فراهم می‌آورد.

کتابخانه و موزه ملی ملک، نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در گستره نسخه‌های خطی به شمار می‌آید که حاج حسین آقا ملک، بازرگان و زمین‌دار بزرگ تاریخ معاصر ایران در سال ۱۳۱۶ خورشیدی بر آستان قدس رضوی وقف کرده است تا همگان بتوانند از آن بهره بگیرند. این گنجینه بزرگ اکنون در محوطه تاریخی باغ ملی تهران به نشانی میدان امام خمینی (ره)، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد جای دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin