در دیدار سفیر برزیل با مدیرکل دفتر امور بین الملل و سازمان های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی، راه های گسترش روابط و همکاری های کشاورزی دو کشور بررسی شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این دیدار، سفیر برزیل در تهران ضمن تاکید بر گسترش روابط همه جانبه در بخش کشاورزی بین دو کشور آمادگی دولت متبوع خود را برای ارتقاء همکاری ها در حوزه های تبادل تکنولوژی، آموزش و سرمایه گذاری مشترک در بخش کشاورزی اعلام کرد.

رودریگو دو آزرردو ‏سانتوس، همچنین تشکیل کمیته مشترک کشاورزی بین دو کشور را با هدف دستیابی به راهکارهای اجرائی در حوزه های یاد شده را خواستار شد.

وی ضمن اعلام آمادگی دولت برزیل برای گسترش همکاری ها با طرف ایرانی در خصوص کشت فراسرزمینی، اظهار داشت: در آینده نزدیک طرح های مشخصی برای تولید مشترک محصولات اساسی مانند ذرت و دانه های روغنی از طریق ایجاد شرکت های مشترک ایران و برزیل به طرف ایرانی ارائه خواهد شد.

در این دیدار، مدیر کل امور بین الملل و سازمان های تخصصی نیز ضمن تشریح سیاست های وزیر جهاد کشاورزی در توسعه روابط علمی، فنی و تحقیقاتی با کشور های پیشرو در بخش کشاورزی، مهمترین دستآوردها و شاخص های رشد تولید کشاورزی در کشورمان را برشمرد.

هومن فتحی با اشاره به نمونه های موفق حضور ایرانیان در حوزه کشت فراسرزمینی در برزیل، اهتمام ویژه مقامات برزیلی به ایجاد بسترهای مساعد و رفع هر گونه مسائل احتمالی این فعالان را خواستار شد.

وی همچنین بر ضرورت تسهیل صادرات محصولات کشاورزی از ایران به برزیل از طریق کاهش تعرفه، تسهیلات گمرکی و سایر راهکارها تاکید کرد.

در این جلسه مقرر شد اولین کمیته مشترک همکاری های کشاورزی دو کشور در اوایل مرداد ماه جاری در تهران برگزار شود.

همچنین با توجه به توافق حجتی، وزیر جهاد کشاورزی با همتای برزیلی، متون موافقتنامه همکاری های قرنطینه دامی و دامپزشکی و نیز یادداشت تفاهم همکاری های حفظ نباتات بین دو کشور نهایی شده است، که مقرر شد در ملاقات آتی وزرای دو کشور به امضا برسد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin