سفیر کشور فنلاند در ایران طی بازدید از بافت تاریخی و موزه مهر و سکه سمنان، تعدادی از سکه‌های رایج این کشور را به موزه مهر و سکه کومش اهدا کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، هاری کمراینن در سفر خود به سمنان، از بافت تاریخی، مسجد امام، مسجد جامع، خانه رنجبران، موزه مردم‌شناسی و موزه مهر و سکه بازدید کرد.

مدیر موزه مهر و سکه کومش در این ارتباط گفت: سفیر فنلاند تعداد 10 عدد سکه معاصر و رایج این کشور را به موزه مهر و سکه سمنان اهدا کرد.

حسن پاکزادیان افزود: کمراینن در سال گذشته دو بار بازدید غیررسمی از موزه مهر و سکه کومش داشت و با توجه به راه‌اندازی بخش پول ملل در این موزه، نسبت به ارائه سکه‌های رایج کشور فنلاند در موزه مهر و سکه ابراز تمایل کرده بود.

وی گفت: این سکه‌ها به‌عنوان یادبود به مجموعه سکه‌های ملل موزه مهر و سکه کومش اضافه شد.

مدیر موزه مهر و سکه سمنان یکی از برنامه‌های این موزه را جمع‌آوری سکه‌های سایر کشورها عنوان کرد و افزود: تاکنون سکه‌های بیش از پنج کشور جمع‌آوری شده است.

در این مجموعه تخصصی، مهرها، ابزارهای مبادلاتی کالا از قبیل حلقه‌های مبادلاتی، پول‌های اولیه، سکه، اسکناس، سفته و برات و ابزارهای نگهداری پول، از ابتدای تاریخ ایران تا عصر حاضر به نمایش درآمده است.

بخش نخست به مهرها اختصاص داده شده که شامل مهرها و اثر مهرهایی از هزاره دوم پیش از میلاد تا دوره قاجار است.

نمایش سکه‌ها در بخش دوم در این مجموعه بر اساس سیر تحولات تاریخی به شکل دیدنی به نمایش گذاشته شده و تاریخ سه هزار ساله تبادلات پولی این مرز و بوم را معرفی می‌کند.

بخش پایانی این مجموعه به نمایش سکه‌های ضرب شده در درمسراهای متعدد ایالت تاریخی کومش (هکاتوم پیلس، قومس، سمنان، دامغان، بسطام، بیار، فیروزکوه، فریم، دماوند، شهمار، دربند، درجزین و …) اختصاص یافته است.

در این مجموعه تعداد بیش از 500 قطعه سکه، 24 برگ اسکناس، 80 قطعه مهر و تعدادی ابزار ارائه شده است.

موزه مهر و سکه در خیابان امام خمینی، جنب مسجد امام (سلطانی)، تیمچه تکیه پهنه واقع است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin