فیلیپ تیه بو، سفیر فرانسه در تهران با مجتبی ذوالنوری، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و پیرامون موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ذوالنوری در ابتدای این دیدار با اشاره به سابقه همکاری‌ها بین دو کشور بر ظرفیت‌های فراوان موجود میان ایران و فرانسه در حوزه‌های مختلف و تأثیر آن بر تحکیم و تقویت روابط دو کشور تاکید کرد و گفت: با توجه به فراگیر شدن ویروس کرونا در جهان، آثار منفی و مخربی در زندگی مردم ایجاد شده که امیدواریم با همکاری و همفکری کادر درمان دو کشور از این بحران عبور کنیم.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به مواضع فرانسه در حفظ برجام و عدم حمایت از قطعنامه تسلیحاتی امریکا علیه ایران، تصریح کرد: غرب باید به توافقات خود در برجام پایبند باشد و بدعهدی غرب در قبال توافق هسته‌ای و دنباله روی کشورهای غربی از آمریکا در اجرای تحریم‌های ظالمانه به هیچ وجه قابل قبول نیست و انتظار جبران آن را داریم.

ذوالنوری در بخش دیگری از سخنانش با محکوم نمودن اقدام نشریه فرانسوی شارلی ابدو در توهین به ساحت مقدس پیامبر گرامی اسلام گفت: اهانت و بی احترامی به پیامبر مکرم اسلام و دیگر پیامبران الهی به بهانه وجود آزادی بیان باعث جریحه دار شدن احساسات مسلمانان شده و موجب تشدید پیچیدگی تحولات منطقه خواهد شد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در بخش دیگری از این دیدار با تاکید بر برقراری ثبات، صلح و امنیت در منطقه عنوان کرد: دخالت کشورهای بیگانه عامل بی ثباتی و تداوم ناامنی در منطقه شده است و احترام به تمامیت ارضی و عدم مداخله در امور داخلی کشورها مورد تاکید جمهوری اسلامی ایران  است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در ادامه با توجه به نقش موثر همکاری‌های پارلمانی در توسعه و گسترش روابط دو کشور بر مراودات حوزه‌های تخصصی و کمیسیون‌های مجالس دو کشور تاکید نمود.

فیلیپ تیه بو نیز ضمن استقبال از تداوم و توسعه روابط پارلمانی ایران و فرانسه تبادل هیات های پارلمانی را عامل موثری در جهت گسترش و تقویت همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف دانست.

سفیر فرانسه در تهران بر پایبندی کشورش به توافق هسته‌ای و حفظ برجام تاکید کرد و گفت: تداوم گفتگوها و رایزنی میان تمامی طرف‌های برجام می‌تواند به رفع موانع موجود منجر شود و فرانسه با خروج یکجانبه آمریکا از برجام مخالف است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin