سفیر ژاپن در ایران گفت: شرایط برای همکاری در زمینه کشاورزی بین کشور ما و ایران وجود دارد و آماده همکاری در پروژه ها و بخش های مختلف کشاورزی هستیم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، هیرویاسو کوبایاشی، در آئین افتتاح نخستین کارگاه تولید عرقیات گیاهی شمال کشور در روستای تیرتاش شهرستان گلوگاه در شرق مازندران گفت: ایران و ژاپن همیشه همکارهای خوبی با یکدیگر در زمینه های متخلف داشتند و پسابرجام زمینه هموارتر شده است.

وی با اشاره به مساعدت مالی کشورش برای کمک به زنان سرپرست خانوار در ایران، گفت: ما طرح های مشابه عرقیات گیاهی را که برای زنان سرپرست خانوار در شرق مازندران ایجاد کردیم، مورد حمایت قرار خواهیم داد.

سفیر ژاپن در ایران اظهار داشت: پیش از این نیز ژاپن در زمینه اصلاح اراضی شالیزاری در مازندران با این استان همکاری داشت و در شرایط فعلی نیز این آمادگی برای همکاری در زمینه کشاورزی وجود دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز در این نشست با قدردانی از حمایت مالی ژاپن در ایجاد واحد عرقیات گیاهی برای زنان سرپرست خانوار در روستای تیرتاش شهرستان گلوگاه، گفت که این سازمان آمادگی دارد تا در زمینه نوسازی اراضی کشاورزی از تجربیات و تکنولوژی ژاپن استفاده کند.

دلاور حیدرپور افزود: در چند سال اخیر دولت تدبیر و امید کمک های خوبی برای مکانیزاسیون بخش کشاورزی به خصوص اراضی کشاورزی اختصاص داده است.

وی اضافه کرد: هم اکنون 90 درصد از برداشت محصول برنج در مازندران به صورت مکانیزه انجام می شود که نشانگر توسعه خوب مکانیزاسیون کشاورزی در این استان در دولت یازدهم است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران گفت که با بهره برداری از کارگاه عرقگیری گیاهی روستای تیرتاش، برای 14 زن سرپرست خانوار ایجاداشتغال شده است و ساخت این واحد تولیدی از مهر ماه 94 آغاز و امروز بهره برداری شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin