رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و سفیر ارمنستان درباره روند توسعه گردشگری بین دو کشور تبادل نظر کردند.

به‌گزارش آوا دیپلماتیک، علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در دیدار با آرتاشس تومانیان سفیر ارمنستان در ایران با تأکید بر تسریع در روابط گردشگری بین دو کشور گفت: خوشبختانه سطح روابط دو کشور همواره دوستانه بوده است و به‌‌واسطه پیشینه تاریخی که دو کشور دارند بیش از دولت‌ها، مردم دو کشور روابط بسیار دوستانه‌ای باهم دارند. مردم ایران به مردم ارمنستان علاقه‌مند هستند و این علاقه‌مندی از سوی مردم ارمنستان نسبت به مردم ایران نیز وجود دارد.

او افزود: فرصت‌های بسیار خوبی پیش روی دو کشور برای توسعه روابط فرهنگی و نیز توسعه گردشگری وجود دارد که باید از این فرصت‌ها استفاده کرد.

مونسان خاطرنشان کرد: دولت ایران، دولت و مردم ارمنستان را به‌خوبی معرفی کرده است و در سال‌های اخیر شاهد رشد ورود گردشگران ایرانی به ارمنستان هستیم که در واقع یک نوع رکوردشکنی شده است اما از سوی ارمنستان گردشگر کمتری به ایران می‌آید. این در حالی است که برنامه‌ها و مراسم‌های مختلفی از سوی ارامنه ایران برگزار می‌شود و گردشگران ارمنستان می‌توانند در این مراسم‌ها حضور داشته باشند.

او سپس به سفر رئیس‌جمهوری ایران به ارمنستان در سال گذشته اشاره کرد و افزود: در این سفر سندهای همکاری بین روسای جمهوری دو کشور به امضا رسید که دو سند آن مربوط به گردشگری است اما واقعیت این است که از سمت دو دولت هیچ اتفاقی نیفتاده است، بنابراین آمادگی داریم که در قالب یک برنامه اجرایی مشخص و نه به‌صورت تفاهم‌نامه‌ای که روی کاغذ بماند، مفاد این دو سند همکاری را اجرایی کنیم.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزود: در همین خصوص پیشنهاد می‌کنم اولا یک کمیته فنی مشترک در سطح کارشناسی برای پیگیری مفاد این اسناد تشکیل شود و ثانیا این موضوعات به‌صورت دوره‌ای شش‌ماهه پیگیری شود.

معاون رئیس‌جمهوری همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به‌ضرورت توسعه روابط گردشگری بین دو کشور تصریح کرد: برگزاری تورهای رالی خانوادگی بین ایران و ارمنستان و نیز برگزاری تورهای دوچرخه‌سواری و برنامه‌های فرهنگی هنری به‌صورت رفت و برگشتی می‌تواند به توسعه گردشگری بین دو کشور کمک کند که اجرای این برنامه‌های مشترک در فرصت‌هایی مانند ایام نوروز می‌تواند به‌شکل ویژه‌تری پیگیری شود.

او اضافه کرد: همچنین با توجه به اینکه ایران در حوزه صنایع‌دستی یک کشور غنی است و صنایع‌دستی زیبا و متنوعی داریم این آمادگی وجود دارد در مسیر تردد گردشگران ارمنستانی به ایران نمایشگاه صنایع‌دستی برگزار کنیم. ضمن اینکه با توجه به غنی بودن ایران در حوزه موزه‌داری همکاری‌های موزه‌ای بین دو کشور نیز می‌تواند گسترش یابد که برگزاری نمایشگاه آثار تاریخی ارمنستان در موزه ملی ایران که به‌زودی برگزار می‌شود نمونه‌ای از این همکاری‌هاست.

مونسان همچنین خواستار حضور سرمایه‌گذاران ارمنستانی در ایران برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری شد و گفت: وجود طبیعت بکر، سایت‌های تاریخی، کویر زیبا، جزایر دیدنی در شمال و جنوب ایران، حضور سرمایه‌گذاران ارمنستانی را در ایران توجیه می‌کند.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزود: انتظار داریم دولت ارمنستان دفاتر خدمات مسافرتی ارمنستان را برای برگزاری تور به مقصد ایران حمایت و تشویق کند. در حال حاضر ارمنستان تورهای فرهنگی به مصر اعزام می‌کند درحالی‌که ایران نیز در حوزه فرهنگی بسیار غنی است. ضمن اینکه ارمنستان به‌جای اعزام تورهای گردشگری طبیعت‌گردی به سایر کشورها می‌تواند این تورها را در ایران برگزار کند که از طبیعت بسیار زیبا و بکری برخوردار است.

مونسان همچنین به سفر ماه گذشته خود به چین اشاره کرد و گفت: در سفر به چین با وزیر فرهنگ ارمنستان دیدار کردم و در این دیدار درباره موضوعات مختلف مذاکره شد و در دیدار با شما نیز برای دعوت از وزیر فرهنگ ارمنستان به ایران اعلام آمادگی می‌کنیم تا صحبت‌های ماه گذشته با وزیر فرهنگ به‌صورت یک برنامه جامع، عملیاتی شود.

او خاطرنشان کرد: سیاست اصلی ما در گام اول، توسعه روابط گردشگری با کشورهای همسایه است.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری یادآور شد: با توجه به ظرفیت‌ها و توانایی‌های ایران در حوزه مرمت آثار تاریخی آماده انعقاد اسناد و تفاهم‌نامه‌هایی برای مرمت آثار تاریخی و باستانی در ارمنستان هستیم.

وی افزود: آمادگی داریم برای تسریع در ثبت جهانی مسجد کبود ایروان با ارمنستان همکاری کنیم.

مونسان همچنین پیشنهاد داد: به‌منظور توسعه گردشگری دو کشور ایجاد منطقه گردشگری بین دو دریاچه ارومیه در ایران و سوان در ارمنستان می‌تواند به توسعه گردشگری طبیعت‌گردی کمک کند.

او همچنین خواستار ساماندهی مسیر تردد زمینی گردشگران ایرانی به ارمنستان شد و از سفیر ارمنستان خواست تا پیگیری های لازم برای سامان‌دهی این مسیر و ایجاد استراحتگاه برای مسافران ایرانی را انجام دهد.

آرتاشس تومانیان سفیر ارمنستان در ایران نیز با ابراز خرسندی از دیدار با معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: همکاری با کشورهای مختلف در موضوعات فرهنگی و هنری برای کشور ما بسیار مهم است و خوشبختانه حوزه سازمان شما حوزه‌ای است که ظرفیت‌های بسیار مناسبی برای تداوم همکاری‌ها بین ایران و ارمنستان در حوزه‌های فرهنگی دارد.

او گفت: رشد گردشگری در ارمنستان در سال‌های اخیر مشهود است و در حال حاضر بیشترین گردشگران ورودی به ارمنستان از روسیه، ایران، کشورهای مختلف اروپایی و آمریکاست.

او اضافه کرد: در ارمنستان شناخت زیادی از ایران وجود دارد و احترام خاصی برای ایرانی‌ها قائل هستند.

تومانیان ادامه داد اکنون دو سال و نیم است که در ایران هستم و خودم را ایرانی می‌دانم. در سفر به استان‌های مختلف ایران زیبایی‌ها و جاذبه‌های گردشگری ایران را دیده‌ام که فوق‌العاده است. به‌عنوان‌ مثال به استان‌های شمالی ایران سفر کرده‌ام که هم مردم بسیار مهمان‌نوازی دارد و هم آب‌وهوای خوبی دارد. من با مردم و مسئولان این استان‌ها دوستی دارم. این استان‌های زیبا می‌تواند مقصد بسیار مناسبی برای سفر گردشگران ارامنه باشد.

او سپس به نقش رسانه‌ها و ضرورت اطلاع‌رسانی و تبلیغات جاذبه‌های گردشگری دو کشور اشاره کرد و گفت: در آینده نزدیک 8 خبرنگار از رسانه‌های ایران به‌منظور معرفی جاذبه‌های ارمنستان به این کشور سفر می‌کنند و این آمادگی را داریم که خبرنگاران ارمنستان نیز برای معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران به این کشور سفر کنند.

تومانیان بابیان اینکه فرهنگ دو کشور باید بیش‌ازپیش معرفی شود افزود: چندی پیش، هفته فیلم‌های ارمنستان در ایران برگزار شد که نقش بسیار مهمی در معرفی فرهنگ دو کشور دارد و در آینده‌ای نزدیک نیز شاهد برگزاری نمایشگاه آثار تاریخی ارمنستان در موزه ملی ایران هستیم.

سفیر ارمنستان در ایران خاطرنشان کرد: اگرچه ارمنستان ازنظر وسعت و جمعیت کشور کوچکی است اما از نظر فرهنگی کشور بزرگی به‌حساب می‌آید و ظرفیت‌های فراوانی برای همکاری در حوزه فرهنگی در این کشور وجود دارد و بسیار خوشحال هستم که کشوری غنی و ثروتمند مثل ایران در کنار ما است.

در این دیدار محمد محب‌خدایی معاون گردشگری، سعید شیرکوند معاون سرمایه‌گذاری، محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و جبرئیل نوکنده مدیر موزه ملی ایران نیز حضور داشتند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin