آخرین خبرها
اطلاعیه سفارت اوکراین در ایران درباره اقدام ترور نافرجام روزنامه نگار روس، آرکادی بابچنکو

اطلاعیه سفارت اوکراین در ایران درباره اقدام ترور نافرجام روزنامه نگار روس، آرکادی بابچنکو

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفارت اوکراین در ایران در رابطه با اقدام ترور نافرجام آرکادی بابچنکو روزنامه نگار روس اطلاعیه ای صادر کرد.

سفارت اوکراین در ایران اعلام کرد: در تاریخ ٨ خرداد سال جاری رسانه های جمعی اخبار قتل روزنامه نگار مخالف روس، آرکادی بابچنکو را در کی‌یف، پایتخت اوکراین را پخش کردند.

در تاریخ ٩ خرداد در کنفرانس مطبوعاتی، رئیس سرویس امنیت اوکراین واسیل هریتساک، اعلام کرد که آرکادی بابچنکو، زنده است و اقدام ترور در چارچوب عملیات ویژه با هدف اشکار سازی فعالیت سرویس های اطلاعاتی روسیه در اوکراین انجام گرفت.

در این رابطه، سفارت به اطلاع می رساند:

در تجاوز ترکیبی علیه اوکراین، روسیه از ترور فردی سفارشی استفاده کرده است.

جان آرکادی بابچنکو واقعا در خطر بود، اقدام ترور وی در روسیه طراحی و آماده شده بود. در این وضعیت، اهداف کلیدی سرویس امنیت اوکراین، حفظ جان آرکادی بابچنکو و مشخص کردن کل زنجیره جنایی شامل قاتل، سازمان دهنده و سفارش دهنده قتل بود.

گزارش های “مرگ” آرکادی بابچنکو، بخشی از عملیات تحقیق این تلاش ترور بود، و مخاطبان آنها سازمان دهندگان و سفارش دهنده بودند.

خود روزنامه نگار در جلسه مطبوعاتی در سرویس امنیت اوکراین روز 9 خرداد حاضر شد و تأیید کرد که راه دیگری برای کشف کردن اقدام قتل وی وجود نداشت.

مهمترین نتیجه عملیات ویژه، نجات جان آرکادی بابچنکو و دستگیری سازمان دهنده اقدام ترور است.

در حال حاضر لازم است تا تحقیقات تکمیل شود و اطلاعات نه تنها در مورد سازمان دهنده، بلکه در مورد سفارش دهندگان این اقدام علیه اوکراین نیز کشف شود. نتایج تحقیقات هم به جامعه اوکراین و هم به شرکای بین المللی اوکراین ارائه خواهد شد.

روسیه همچنان بدون تغییر راهبرد صدور بی ثباتی در اوکراین، اقداماتی مانند ترور نافرجام آرکادی بابچنکو، نمایش ناکارآمدی دولت و مایوس کردن جامعه اوکراین را پیگیری می کند و ما نمی توانیم این روند را بپذیریم.

همانطور که رئیس جمهور اوکراین پترو پوروشنکو در دیدار با آرکادی بابچنکو تأکید کرد: “ما نحوه دفاع از کشور، دفاع از شهروندان را با تلاش های بسیار حرفه ای سرویس جدید امنیت اوکراین را آموخته ایم و قدرت پاسخگویی به هر گونه امتحان را داریم”.

اوکراین در راه دفاع از سرزمین و مردم خود در مقابل تجاوز خارجی در کنار عدالت و حقوق بین الملل ایستاده است. بنابراین، ما هر گونه تشبیه کردن وضعیت پیرامون آرکادی بابچنکو توسط پروپاگاندای روسیه را بشدت رد می کنیم.

بخش مطبوعاتی

سفارت وکراین در ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.