استاندار گلستان در دیدار با سفیر ارمنستان در ایران برآمادگی استان گلستان جهت گسترش روابط در زمینه های کشاورزی، علمی، گردشگری و فن آورری با ارمنستان تاکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، حسن صادقلو در دیدار با آرتاشس تومانیان ضمن ابراز خوشنودی از سفر دو روزه سفیر جمهوری ارمنستان به گلستان، تصریح کرد: گلستان استانی با ظرفیت 650 هزار هکتار اراضی کشاورزی و قریب به 650 هزار هکتار جنگل و مرتع است و موقعیت‌های قابل توجه طبیعی و وجود 7 اقلیم از 11 اقلیم دنیا، موجب تنوع آب هوایی و به تبع آن تنوع محصولات کشاورزی در آن شده است.

وی گندم را مهمترین و استراتژیک ترین محصول گلستان دانست و افزود: قریب به یک میلیون و 500 هزار تن گندم با بالاترین کیفیت و در این استان تولید و در راستای کیفیت بخشی به گندم کشور از آن استفاده می شود.

صادقلو با بیان کیفیت توتون تولید شده در گلستان، گفت: توتون گلستان نیز از محصولات با کیفیت این استان محسوب می شود وما آمادگی صادرات این محصول به ارمنستان را نیز داریم.

استاندار گلستان با تاکید بر ظرفیت های گردشگری موجود در استان، خاطر نشان کرد: وجود دو فرودگاه در گلستان، پارک ملی گلستان، دیدار دفاعی گرگان به طول 200 کیلومتر به عنوان دومین دیوار دفاعی جهان، برج قابوس به عنوان بلند ترین برج آجری در دنیا، سواحل دریای خزر، مناظر طبیعی بی بدیل و اقوام گوناگون در گلستان ظرفیت‌های گلستان در جذب گردشگران محسوب می شوند.

وی یادآور شد: امیدواریم این دیدار آغازی بر توسعه روابط خصوصاً در زمینه مباحث کشاورزی، منابع علمی و دانش فنی باشد.

همچنین در این دیدار سفیر جمهوری ارمنستان در ایران با بیان اینکه طی دو روز حضور در گلستان اطلاعاتی خوبی از این استان کسب کرده است، گفت: در این مدت کوتاه احساس کردم می توانیم در زمینه کشاورزی و فرآوری محصولات کشاورزی، به صورت مشترک وارد بازار روسیه شویم.

آرتاشس تومانیان با اشاره به ظرفیت های گردشگری استان گلستان، تصریح کرد: طی سال‌های گذشته جریان گردشگری بیشتر از طرف ایران به ارمنستان بوده که امیدواریم با معرفی ظرفیت هایی همچون گلستان گردشگران ارمنستانی بیشتر ایران را هدف گردشگری خود قرار دهند.

وی با اشاره به تبادلات علمی جمهوری ارمنستان با استان گلستان گفت: ما نیز همچون دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان، دانشگاه کشاورزی قدیمی و خوبی داریم که احساس می‌کنم با استفاده از ظرفیت آن می توانیم در زمینه کشاورزی روابط خود را گسترش دهیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin