سفیر چین در ایران

سفیر جمهوری خلق چین در پی بیانیه نشست امارات متحده عربی و چین به وزارت امورخارجه احضار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر جمهوری خلق چین در تهران توسط محمد علی بک دستیار وزیر و مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض دولت جمهوری اسلامی ایران در خصوص تکرار حمایت دولت چین از ادعاهای بی‌اساس مندرج در بند ۲۶ بیانیه پایانی نشست مشترک جمهوری خلق چین و امارات متحده عربی به وی ابلاغ و یادداشت اعتراض تسلیم وی شد.

در این دیدار مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه با یادآوری روابط ویژه و ممتاز ایران و چین، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها را به عنوان یکی از اصول شناخته شده و بنیادین در مناسبات بین المللی دانست و بر تعلق ابدی جزایر سه گانه ایرانی در خلیج فارس به جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد و افزود؛ دولت جمهوری اسلامی ایران هر ادعایی از هر طرفی در این خصوص را مردود و غیر قابل پذیرش می‌داند.

دستیار وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد؛ انتظار این است که با توجه به همکاری‌های راهبردی دو کشور ایران و چین، دولت چین مواضع خود را نسبت به این موضوع اصلاح کند.

سفیر چین نیز اظهار داشت مراتب اعتراض دولت جمهوری اسلامی ایران را در اسرع وقت به مقامات کشورش منعکس خواهد کرد.

لازم به ذکر است، در بند 26 بیانیه پایانی نشست مشترک جمهوری خلق چین و امارات متحده عربی آمده است:

چین از تلاش های امارات متحده عربی برای حل مسالمت آمیز موضوع جزایر سه گانه (تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی) از طریق مذاکرات دوجانبه مطابق با موازین حقوق بین الملل و حل این موضوع از طریق اصول حقوقی بین المللی حمایت می کند.

جمهوری اسلامی ایران در طی دهه های متمادی و در دفعات متعدد در برابر بیانیه های مغرضانه برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس، تمامیت ارضی و حقوق سرزمینی ایران در جزایر سه گانه خلیج فارس را خط قرمز کشور معرفی کرده و هیچ مذاکره ای بر سر تمامیت ارضی ایران را به رسمیت نمی شناسد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin