در دیدار سفیر سنگاپور با رئیس اتاق ایران، زمینه‌های توسعه همکاری‌های دوجانبه از جمله سرمایه گذاری بخش خصوصی سنگاپور در ایران مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این دیدار غلامحسین شافعی از رشد قابل ملاحظه حجم تجارت ایران و سنگاپور سخن گفت و تأکید کرد: در حوزه سرمایه‌گذاری مشترک، گام‌های خوبی به ویژه در حوزه گاز و نفت برداشته‌ایم اما متناسب با امکانات موجود در ایران سرمایه‌گذاری‌ها باید دامنه وسیع‌تری را در بربگیرد.

رئیس اتاق ایران گفت: برنامه ششم توسعه در ایران سیاست‌های حمایتی خوبی برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته و امروز جاذبه‌های خوبی برای حضور سرمایه‌گذاران در کشور ما وجود دارد.

شافعی همچنین از تعریف 200 میلیارد دلار پروژه در کشور برای واگذاری به سرمایه‌گذاران خبر داد و افزود: این پروژه‌ها بیشتر مربوط به بهسازی و نوسازی ناوگان ریلی و جاده‌ای و هتل‌سازی می‌شود.

شافعی در ادامه به دو پیشنهاد ایران که پیش از این به طرف سنگاپوری ارائه شده اشاره کرد و گفت: موافقت‌نامه گمرکی و موضوع اجتناب از اخذ مالیات مضاعف دو مسئله‌ای هستند که در گذشته مورد بحث قرار گرفتند اما هنوز کاری در این رابطه انجام نشده و سنگاپور پاسخی در این باره به ایران نداده است.

وی در ادامه روند دریافت روادید برای سفر تجار ایرانی به سنگاپور را طولانی دانست و خواستار اتخاذ سیاست‌های ویژه در این حوزه شد.

رئیس اتاق ایران همچنین از آمادگی اتاق ایران برای اعزام و پذیرش هیات های تجاری به سنگاپور خبر داد.

اونگ کنگ یونگ، سفیر سنگاپور در تهران نیز با بیان این مطلب که فعالان اقتصادی سنگاپور علاقه زیادی به همکاری با ایرانیان دارند، گفت: سیاست همواره مانع رشد روابط اقتصادی بین کشورها بوده است.

سفیر سنگاپور اضافه کرد: البته هرگاه مسائل سیاسی به عنوان یک مانع ظهور کردند، راهی برای پیشبرد برنامه‌های اقتصادی پیدا کرده‌ایم. در این شرایط نیز همین رویکرد را دنبال می‌کنیم.

وی مانع اصلی بر سر توسعه روابط ایران و سنگاپور را مشکلات بانکی دانست و خواستار یافتن راهکارهایی برای حل این مشکلت با همکاری بخش‌های خصوصی دو طرف شد.

به باور یانگ بهترین راهکار این است که اجازه دهیم فعالان اقتصادی دو کشور در ارتباط با هم بهترین راه‌حل‌ها را پیدا کنند. ورود دولت به این وادی روند کار را طولانی‌تر می‌کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin