سفیر اندونزی در ایران با اشاره به لزوم بهره گیری از ظرفیت های منطقه آزاد انزلی برای انتقال تولیدات اندونزی به کشورهای حاشیه خزر، خواستار توسعه همکاری های دو کشور در چارچوب کمسیونی مشترک شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر اندونزی در دیدار با مدیرعامل منطقه آزاد انزلی با اشاره به وجود زیرساخت های مناسب در منطقه آزاد انزلی در حوزه گردشگری اظهار کرد: منطقه آزاد انزلی می تواند به عنوان رابط مناطق آزاد اندونزی با ایران نقش مهم و تاثیر گذاری داشته باشد.

وی با ابراز تمایل نسبت به افزایش همکاری دو کشور در چارچوب کمسیونی مشترک افزود: همکاری های مشترک دو کشور در زمینه های نفت، گاز و کشاورزی، گمرکی، تعرفه های توجیهی، استانداردسازی کالاها و همچنین استفاده از ظرفیت های صنایع های تک در دستور کار قرار دارد.

اکتاوینو علیمودین با اشاره به وجود ظرفیت های همکاری مشترک در زمینه صنایع تصریح کرد: قرار گرفتن منطقه آزاد انزلی در دریای خزر و نزدیکی آن به پایتخت کشور، یک ظرفیت بسیار خوب برای این منطقه ارزیابی می شود و این در حالیست که از امکانات و زیرساخت های مناسبی در زمینه حمل و نقل برخوردار می باشد.

سفیر اندونزی با اعلام آمادگی برای سرمایه گذاری مشترک صنایع اندونزی در منطقه آزاد انزلی اظهار داشت: منطقه آزاد انزلی با موقعیت استراتژیک و زیرساخت های ایجاد شده و نزدیکی به تهران در بین مناطق آزاد ایران از پتانسیل بالاتری برخوردار است .

وی خاطر نشان کرد: هماهنگی های لازم برای توسعه مناسبات منطقه آزاد انزلی با مناطق آزاد کشور اندونزی و حضور هیات های تجاری و اقتصادی اندونزی در این منطقه به منظور بررسی فرصت های همکاری و سرمایه گذاری و استفاده از تجربیات منطقه آزاد انزلی درسال جاری انجام می شود.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این دیدار با اشاره به قرار گرفتن این منطقه در مسیر کریدورهای بین المللی اظهار کرد: سازمان منطقه آزاد انزلی آمادگی لازم را برای صادرات محصولات کشور اندونزی از طریق این منطقه به کشورهای حاشیه دریای خزر و اروپا دارد.

رضا مسرور افزود: افزون بر صد سال پیش این منطقه دروازه اروپا برای ایرانیان بوده و یکی از نقاط گردشگری کشور است و بر این اساس دارای سابقه و توانمندی مناسبی برای همکاری دو جانبه است.

وی با اشاره به حجم بالای صادرات از منطقه آزادانزلی در سال های اخیر تصریح کرد: زیرساخت های لازم در حوزه های گردشگری و اقتصادی در این منطقه ایجاد شده و شاخص های اقتصادی این منطقه در طول این سال ها به صورت مستمر دارای رشد بالایی است.

مسرور با اشاره به ساخت مجتمع بندری کاسپین به عنوان بزرگترین پروژه زیرساختی مناطق آزاد و واحدهای صنعتی صادراتی موفق در سال های اخیر گفت: شرایط لازم برای حضور سرمایه گذاران کشور اندونزی برای سرمایه گذاری در بخش صنایع های تک وجود دارد.

وی همکاری در چارچوب کمیسیون مشترک بین دو کشور را فرصت مناسبی برای توسعه همکاری های دو کشور دانست و تاکید کرد: با توجه به توانمندی های بالای کشور اندونزی در صنایع الکترونیک، آمادگی لازم برای همکاری دو جانبه منطقه ازاد انزلی و صنایع الکترونیک کشور اندونزی در این منطقه وجود دارد.

قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال – جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.

مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان 100 درصد در منطقه، امکان فعالیت بانک ها و موسسات مالی – بیمه ای در این منطقه، معافیت مالیاتی 20 ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی، اقدامات سازمان در خصوص خلق مزایا و معافیت های جدید برای فعالان اقتصادی – تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin