سفیر ژاپن در ایران در دیدار با مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران از آمادگی این کشور برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به عنوان مهمان ویژه خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این دیدار که با حضور غلامرضا نوعی، مدیر نمایشگاه‌های خارجی و احمد شاکری، مشاور مدیرعامل برگزارشد، امیرمسعود شهرام‌نیا، مدیرعامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران ضمن اشاره به سابقه برگزاری نمایشگاه کتاب تهران و شرایط آن در مقایسه با دیگر نمایشگاه‌های منطقه به ذکر تاریخچه‌ای از چگونگی حضور کشورهای مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران در چهار دوره گذشته پرداخت و افزود: بر اساس دیپلماسی فرهنگی ترسیم‌شده، تعامل ما با نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب بیش از گذشته افزایش یافته و آمادگی لازم را داریم تا پل ادبی بین کشورهای مورد توافق را با حضور ناشران، نویسندگان و فعالان این حوزه به صورت مشترک برگزار کنیم.

در ادامه هیرویاسو کوبایاشی، سفیر ژاپن درایران، ضمن تشکر از ایجاد این امکان برای کشور ژاپن و با اشاره به در پیش رو بودن نودمین سالگرد روابط دیپلماتیک دو کشور گفت: ما علاقه‌مندیم به این مناسبت در نمایشگاه کتاب تهران شرکت کنیم و برنامه‌هایی را پیش از آغاز نمایشگاه به صورت مشترک و متقابل برگزار کنیم.

او به مشارکت منظم کشور ژاپن در نمایشگاه کتاب تهران اشاره کرد و آخرین بازدید و دیدار خود با مسئولین سی‌امین دوره نمایشگاه کتاب تهران را ارزشمند دانست.

سفیر ژاپن در ادامه گفت: بنا به مذاکرات انجام‌گرفته، کشور ژاپن آمادگی دارد تا در یکی از دوره‌های آتی نمایشگاه کتاب تهران به عنوان مهمان ویژه حضور یابد. وی اولویت کشور خود را سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ دانست.

در ادامه این نشست کاری گزینه‌های مختلف مهمان ویژه شدن دو طرف مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد هر یک از زمان‌های پیشنهادی در سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.

از دیگر مباحث مطرح‌شده در این نشست هماهنگی برای اعزام نویسندگان و تصویرگران کتاب به دو کشور بود که مورد استقبال طرف ژاپنی قرار گرفت. جزئیات این توافق پس از نهایی شدن اجرایی خواهد شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin