نماینده سازمان خوار و بار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران با استاندار آذربایجان شرقی دیدار و تبادل نظر کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، دکتر اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی در دیدار با سرج ناکوزی نماینده سازمان خوار و بار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران، با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه از اولویت‌های دولت یازدهم است، گفت: کار مطالعاتی این طرح با حضور بیش از ۵۰۰ کارشناس انجام شده، با این حال از حضور کارشناسان فائو به ویژه در موضوعات جدیدی مانند بیابان‌زدایی و ایجاد کمربند سبز استقبال می‌کنیم.

وی افزود: حضور کارشناسان این سازمان موجب اطمینان خاطر نسبت به درست بودن تصمیمات می‌شود و ما همه امکانات را برای حضور کارشناسان فائو فراهم می‌کنیم.

جبارزاده با تاکید بر حضور عملی کارشناسان فائو در بحث احیای دریاچه ارومیه، خاطرنشان کرد: ما این دریاچه را احیا خواهیم کرد و دوست داریم فائو هم در این موفقیت همراه ما باشد.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه گفت: خوشبختانه مسوولیت احیای دریاچه ارومیه به فردی سپرده شده است که ارتباط خوبی با فائو دارد و از زمان مسوولیت دکتر کلانتری، نگاه علمی بر این موضوع حاکم شده است.

وی با بیان اینکه رساندن آب به دریاچه ارومیه نیاز حیاتی و اورژانسی این دریاچه است، افزود: عملیات اجرایی این کار مهم در دو استان آذربایجان شرقی و غربی آغاز شده و طبیعی است در کنار آن، بحث تغییر الگوی کشت و حفظ کشاورزی نیز جزو اولویت‌های ماست.

جبارزاده با اشاره به اینکه بهبود معیشت کشاورزان منطقه و حفظ بافت کشاورزی در کنار احیای دریاچه ارومیه مورد توجه است، افزود: مطمئنا در این زمینه نیز می‌توانیم از تجربیات و سوابق علمی کارشناسان فائو بهره‌مند شویم.

نماینده فائو در ایران نیز با اشاره به تغییرات اقلیمی منطقه در اثر بحران دریاچه ارومیه، مداخله جدی و سریع در این زمینه را ضروری دانست و از آمادگی فائو برای همکاری در این خصوص خبر داد.

سرج ناکوزی گفت: فائو آماده است تا بهترین تجربه ها و تخصص ها را برای تکمیل طرح های مطالعاتی دراختیار تیم مطالعه کننده ایرانی قرار دهد تا در احیای این دریاچه سهم خود را ایفا کرده باشد.

وی خاطرنشان کرد: تهیه نقشه سرزمین شامل وضعیت آب و خاک و مدیریت پایدار آبی و خاکی از جمله اقداماتی است که جزو تخصص‌های فائو بوده و این سازمان در موضوعاتی شبیه به دریاچه ارومیه ماموریت ویژه دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin