سفیر تاجیکستان در ایران با اشاره به قرابت‌های فرهنگی، زبانی و مذهبی دو کشور، بر آمادگی برای امضای تفاهم‌نامه با استان خراسان جنوبی در حوزه گردشگری تاکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، نظام‌الدین زاهدی در دیدار با جواد قناعت استاندار خراسان جنوبی در تهران ضمن تقدیر از سیاست دولت سیزدهم مبنی بر تاکید برای تقویت ارتباطات با کشورهای همسایه افزود: خوشبختانه پس از سفرهای متقابل روسای ۲ کشور به تهران و دوشنبه، ایران و تاجیکستان به سمت رفع سوء‌تفاهم‌های گذشته پیش می‌روند.

وی با اشاره به نقش مهم سفر اخیر آیت الله رییسی به تاجیکستان در ارتقای روابط دوجانبه، بر تسهیل شرایط ارتباط بخش خصوصی توسط بخش دولتی ۲ کشور تاکید کرد.

سفیر تاجیکستان به اهمیت برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی محصولات جمهوری اسلامی ایران در معرفی کالاهای استان اشاره کرد و از آمادگی برای ایجاد ارتباط بین خراسان جنوبی با ایالت‌های خطلان و سوقت تاجیکستان با مرکزیت خجند و برقراری رابطه خواهرخواندگی (ایجاد روابط بین استانی) گفت.

استاندار خراسان جنوبی هم در این دیدار به تشریح ظرفیت‌های این استان پرداخت و اهم برنامه‌های موجود برای برقراری ارتباطات خراسان جنوبی با دیگر کشورها را تشریح کرد.

جواد قناعت با اشاره به راهبردهای دولت سیزدهم مبنی بر اتخاذ سیاست متوازن و تاکید بر ارتباط با همسایگان، از آمادگی استان برای توسعه مراودات سخن گفت.

معرفی محصولات کشاورزی بنام شامل زرشک، زعفران، عناب، انار و گل نرگس همچنین وجود ۴۹ گونه معدنی که اغلب منحصر بفرد و کمیاب است، مهمترین محور صحبت‌های استاندار در دیدار با سفیر تاجیکستان بود.

وی به ظرفیت‌های گردشگری ممتاز، بناهای تاریخی و کویر بکر خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: خراسان جنوبی با داشتن دانشگاه‌های بنام و معتبر، آمادگی پذیرش دانشجویان خارجی را هم دارد.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی با تاکید بر ارتباط فعالان اقتصادی بخش خصوصی ۲ کشور، از سفیر تاجیکستان در ایران برای سفر به این استان دعوت کرد.

تاجیکستان با نام رسمی جمهوری تاجیکستان، کشوری کوهستانی و محصور در خشکی است که با ۹.۵ میلیون نفر جمعیت و مساحت نزدیک به ۱۴۳ هزار کیلومتر مربع در آسیای میانه جای دارد.

تاجیکستان با افغانستان از جنوب، ازبکستان از غرب و شمال، قرقیزستان از شمال و جمهوری خلق چین از شرق هم‌مرز است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور، دوشنبه و زبان رسمی این کشور، زبان فارسی تاجیکی است.

تاجیکستان هشتمین مقصد صادراتی خراسان رضوی و ایران است. خراسان جنوبی نیز به طول ۳۳۱ کیلومتر با افغانستان مرز مشترک دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin