سائوراب کومار، سفیر هند در ایران با حضور در مجموعه تاریخی مسعودیه تهران، با مدیرعامل صندوق احیاء دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، محمدرضا پوینده، مدیرعامل صندوق احیاء در این دیدار گفت: شاید هیچ دو کشوری را در دنیا پیدا نکنیم که به اندازه ایران و هندوستان دارای اشتراکات تاریخی و فرهنگی باشند.

وی افزود: همه معتقدند که روابط دو ملت ایران و هند بسیار پایدار و قدیمی است و امیدواریم که با علاقمندی آقای سفیر، شاهد ارتقاء همکاری‌های صندوق احیاء با مراکز ذیربط در کشور هند باشیم.

رئیس هیات‌مدیره صندوق احیاء ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که ایران و هند ۵ تفاهم‌نامه در حوزه هنری و میراث فرهنگی با یکدیگر امضا کرده‌اند و ما در چارچوب این تفاهم‌نامه‌ها می‌توانیم اقدامات جدی‌تری انجام دهیم.

پوینده تاکید کرد: صندوق احیاء در گذشته در یک پروژه مرمت انستیتو زبان فارسی علیگر در هند فعالیت‌هایی انجام داده است.این پروژه مربوط به ۹ سال قبل است و کار آن در همان زمان به پایان رسید.

وی توضیح داد: ما اعلام آمادگی می‌کنیم که با توجه به ظرفیت صندوق احیاء و تجربه ۱۰ ساله گذشته برای احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی در حوزه باغ ایرانی و بناهای تاریخی هندوستان، یا پروژه‌های سرمایه‌گذاری که در کشور ایران و به ویژه در استان هرمزگان و بندر چابهار وجود دارند، همکاری‌های دو جانبه‌ای را آغاز کند.

مدیرعامل صندوق احیاء گفت: پروژه باغ ایرانی حیدرآباد هند یکی از پیشنهادات ما برای همکاری است که آمادگی داریم تا در این زمینه برای مذاکره بیشتر میزبان مرکز مطالعات باستان شناسی هند باشیم تا از این طریق تفاهم بر سر پروژه‌های موردی امکان پذیر باشد.

پوینده افزود: ما رسما از نماینده مرکز مطالعات باستان‌شناسی هند دعوت می‌کنیم که با حضور در ایران و آشنایی با ظرفیت‌ها و تجارب ما، زمینه‌هایی برای همکاری دو جانبه را کلید بزنند.

وی تاکید کرد: نزدیکی و قرابت فرهنگی می‌تواند باعث جذب سرمایه‌گذاران هندی در بناهای تاریخی استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان شود و همچنین در حوزه مالی و سرمایه‌گذاری این آمادگی را داریم که همکاری‌هایی را آغاز کنیم.

مدیرعامل صندوق احیاء در پایان اظهار کرد: اگر سفارت هند در ایران بتواند بستر را برای ارتباط بیشتر صندوق احیاء با مراکز باستان‌شناسی و میراث فرهنگی هندوستان مهیا کند، بستر بهره‌برداری از این روابط در صندوق احیاء فراهم است.

سائوراب کومار، سفیر هند در ایران در ادامه این دیدار گفت: امروز با بازدید از مجموعه بسیار زیبای مسعودیه روز خوبی برای من آغاز شد

وی با بیان اینکه سفر نخست وزیر هند به ایران سفر مهمی بود که بعد از ۱۵ سال در این سطح اتفاق می‌افتاد افزود: ما هرچند در سطوح عالی در سال‌های گذشته ملاقات‌ها و دیدارهایی داشته‌ایم؛ اما این ملاقات‌ها اکثرا به صورت چند جانبه انجام می‌شد، ادامه داد: در حال حاضر ملاقات‌های عالی ما به صورت دو جانبه انجام می‌شوند و مطمئن هستیم این ملاقات‌های دو جانبه جدید باعث شروع فصل جدیدی در روابط دو جانبه ایران و هند خواهد شد.

این دیپلمات مقیم تهران ادامه داد: برای من بسیار جالب است که در کشور شما هر روز شباهت‌های ایران و هند را می‌شناسم که نمونه‌های زیادی از آن در هنر و معماری و فرهنگ عمومی مردم متجلی شده و دولت هند هم مشتاق است تا روابط فرهنگی خود با ایران را بیش از این ارتقاء دهد.ما هم اکنون نیز با یکدیگر روابط فرهنگی داریم، اما پتانسیل این روابط بسیار بیشتر از این است.

سائوراب کومار بیان کرد: ایده همکاری دو جانبه برای احیاء بناهای تاریخی برای تعمیق روابط فرهنگی ایده خوبی است و اگر بشود در این زمینه پروژه مشخصی تعریف کرد قطعا می‌تواند به اتفاقات مثبتی منجر شود.

سفیر هند در ایران گفت: ما خوشحال می‌شویم که از ایده‌های فرهنگی شما برای همکاری در حوزه بناهای تاریخی مطلع شویم.چون ما هم اکنون مشغول بررسی زمان سفر آقای روحانی به کشور خودمان هستیم و اگر پروژه خاصی در این مدت تعریف شود، در زمان سفر رئیس جمهوری ایران به هند می‌توان در همان زمان این پروژه را آغاز کرد.

وی ادامه داد: ما در کشورمان مرکز تحقیقات باستان شناسی هند را داریم که متولی آثار تاریخی است و می‌شود با این مرکز زمینه‌های همکاری دو جانبه مورد بررسی قرار گیرند.

کومار اضافه کرد: مردم هند ارزش زیادی برای بناهای تاریخی قایل هستند و با توجه به وجود بناهای متعدد در ایران در صورت تسهیل شرایط سفر و از جمله لغو روادید قطعا بناهای تاریخی ایران مورد استقبال زیاد مردم هند قرار خواهد گرفت.

سفیر هند در ایران تاکید کرد: هم اکنون دولت‌های ایران هند دو موضوع لغو روادید و یا صدور روادید در فرودگاه را در دست بررسی دارند که در این زمینه دولت ایران جلوتر از ما است، حتی پیشنهادهایی نیز به ما در این زمینه از سوی ایران ارائه شده که این پیشنهادها هم اکنون در دولت هند در حال بررسی هستند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin