سفیر پاکستان در تهران اعلام کرد تا یک ماه دیگر خبرهای خوبی درخصوص روابط تجاری دو همسایه اعلام خواهد شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آصف علی خان دورانی، در دیدار با رئیس و اعضای اتاق بازرگانی و صنایع شهر صنعتی و بزرگ فیصل آباد (سومین شهر بزرگ پاکستان)، اعلام کرد از سرگیری فعالیت کانال های بانکی میان پاکستان و ایران، برای بهره برداری از ظرفیت های بزرگ تجاری ایجاد شده در این کشور بعد از لغو تحریم ها، یک امر ضروری است و به زودی خبرهای خوبی دراین باره اعلام خواهد شد.

وی افزود: پاکستان و ایران و از روابط سیاسی و دیپلماتیک بسیار خوبی برخوردارند اما بنا به دلایل گوناگون، ظرفیت ها و پتانسیل های اقتصادی و تجاری موجود میان دو کشور، آن گونه که باید شکوفا نشده است. ایران و پاکستان زمینه های زیادی برای ارتقای تجارت دوجانبه دارند. ایران از ذخایر و منابع انرژی فراوان برخوردار است و می تواند کمبود انرژی در پاکستان را جبران کند و پاکستان هم می تواند در زمینه صدور برخی مواد غذایی و محصولات کشاورزی به ایران، فعال تر عمل کند.

سفیر پاکستان خاطرنشان کرد: نبود کانال های بانکی بین دو کشور، در شرایط کنونی بزرگ ترین مانع در مسیر گسترش همکاری تجاری دو همسایه است. هر دو کشور باید در مسیر ارتقای ‘تجارت رسمی’ حرکت کنند و پیشرفت های خوبی در جهت رفع موانع پیش رو در این مسیر، به زودی انجام خواهد شد.

در این راستا، خرم دستگر خان، وزیر بازرگانی پاکستان قرار است با هدف ملاقات و گفت و گو با محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران درخصوص موضوع های یاد شده، به ویژه قرارداد تجارت آزاد و نیز انجام گفت و گوهایی در خصوص از سرگیری فعالیت های بانکی میان دو کشور، روزهای 8 و 9 دی ماه جاری به تهران سفر کند.

وی همچنین ضمن اعلام این خبر که نمایشگاه محصولات پاکستانی در ایران روزهای 4 تا 7 ماه مارس برگزار خواهد شد، گفت: سفارت پاکستان در تهران از هرگونه کمک و همکاری با تجار ایرانی و پاکستانی برای افزایش حجم تجارت میان دو کشور دریغ نمی کند.

در آستانه سفر وزیر بازرگانی پاکستان به تهران، مهدی هنردوست سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد با وی ملاقات کرد و طرفین موضوع های مختلف در دست پیگیری در حوزه روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin