سفیر جدید پاکستان که از ورودش به ایران کمتر از یک ماه می‌گذرد با حضور در اتاق تهران با مسعود خوانساری دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رییس اتاق تهران در این دیدار ضمن خوشامدگویی به آصف درانی، ابراز امیدواری کرد روابط اقتصادی دو کشور با سرعت بیشتری روند توسعه خود را طی کند.

در ابتدای این دیدار مسعود خوانساری روابط ایران و پاکستان را مثبت و رو به جلو ارزیابی کرد و گفت: به نظر می‌رسد در دو حوزه برق و پوشاک بتوان همکاری‌های نزدیک و مناسبی بین دو کشور برقرار کرد و توسعه روابط را سریع‌تر به جلو برد. رییس اتاق تهران هم‌چنین مشکل اصلی در توسعه روابط دو کشور را مشکلات بانکی خواند و گفت: اگر مشکلات بانکی بین دو کشور مرتفع شود، مانع بزرگ دیگری بر سر راه توسعه روابط وجود ندارد. با حل شدن مساله مراودات بانکی ما می‌توانیم کالاهایی که اکنون به طور غیرمستقیم و از طریق کشورهای ثالث بین دو کشور رد و بدل می‌شود را به طور مستقیم مبادله کنیم.

خوانساری با اشاره به حضور پررنگ و اثرگذاری عمیق آمریکا در پاکستان احتمال داد که بخشی از مشکلات بانکی بین دو کشور به خاطر فشار آمریکا بر بانک‌های پاکستان باشد. او با اشاره به روابط بانک‌های ایران و ترکیه توضیح داد: بانک‌های ایران و ترکیه حتی در دوران تحریم هم با یکدیگر ارتباط داشتند و علاوه بر نقل و انتقال پول، ارزهای خارجی مبادله و تبدیل می‌کردند. ضمن این که با دیگر همسایگان هم مانند آذربایجان و عراق در روابط تجاری مشکلی نداشتیم تنها مساله این بود که تحریم‌ها هزینه مبادله را برای ما بالا برد. اما بانک‌های پاکستانی وارد مبادله با بانک‌های ایرانی نشدند.

او هم‌چنین به نشستی بین بانک‌های ایرانی و پاکستانی در سه سال قبل اشاره داشت و گفت: در این نشست بانک‌های دولتی پاکستان حاضر نشدند و طرح انجام مبادله بین دو کشور با ارزهای محلی ریال و روپیه هم که مطرح شد به نتیجه مشخصی نرسید. رییس اتاق تهران بهترین راه‌حل در زمان کنونی را رفع مشکلات موجود در ارتباط بین بانکی دو کشور دانست و عنوان کرد که بانک‌های پاکستانی باید احتیاط بیش از اندازه را کنار بگذارند و با توجه به توافقات شکل گرفته در فضای بین‌المللی می‌توانند از مراوده با بانک‌های ایرانی مطمئن باشند.

مسعود خوانساری ابراز امیدواری کرد که تجارت بین این دو کشور همسایه بیش از پیش تسهیل شود تا فعالان اقتصادی ایران و پاکستان بتوانند در کمترین زمان و با کمترین بروکراسی ممکن با یکدیگر مبادله کالا و خدمات داشته باشند و بابت نقل و انتقال پول هم دغدغه و نگرانی نداشته باشند.

در ادامه این نشست، سفیر جدید پاکستان با بیان این که 18 سال قبل نیز در ایران حضور داشته و در سفارت پاکستان به عنوان کنسول فعالیت کرده است، ایران را خانه دوم خود خواند و تاکید کرد برای توسعه روابط دو کشور تلاش می‌کند. آصف درانی که دو سال نیز در امارات به عنوان سفیر فعالیت کرده است و زبان فارسی را نیز تا حدودی صحبت می‌کند، مانند مسعود خوانساری مشکل اصلی در روابط دو کشور را مسایل بانکی می‌داند. با این همه سفر پاکستان عنوان می‌کند که دولت پاکستان به تمامی بانک‌ها اعلام کرده است که برای مراوده با بانک‌های ایرانی هیچ مشکلی وجود ندارد و آنها را به تقویت روابط با بانک‌های ایرانی تشویق کرده است. با این همه او تایید کرد که ممکن است بخشی از عدم تمایل بانک‌های پاکستانی به همکاری با بانک‌های ایرانی به خاطر نگرانی آنها از فشارهای احتمالی آمریکا باشد.

سفیر پاکستان گفت: البته پاکستان تحت تاثیر یا نفوذ آمریکا نیست و گرنه نمی‌توانست یک قدرت هسته‌ای شود. اما در مورد بانک‌ها این خودشان هستند که تصمیم می‌گیرند و بانک مرکزی و دولت نمی‌تواند آنها را مجبور به کاری بکند.

آصف درانی هم‌چنین با اشاره به این که مساله تهاتر کالا در دوران تحریم می‌توانست راهکار خوبی باشد که جدی گرفته نشد و به نتیجه نرسید. او گفت: اکنون هم می‌توان با استفاده از مبادلات کالا به کالا، ریسک ناشی از نوسانات ارزی را به حداقل رساند. او هم‌چنین از ایجاد برخی محدودیت‌ها توسط ایران مانند محدودیت در واردات برنج یا مرکبات و میوه از پاکستان را نیز یکی از عواملی دانست که می‌تواند مانع از توسعه روابط دو کشور شود.

سفیر جدید پاکستان در ایران با تایید راهکار رییس اتاق تهران مبنی بر لزوم اصلاح و تقویت روابط بانکی برای توسعه روابط تجاری بین دو کشور افزود: پیشنهاد ما به ایران برای توسعه مراودات اقتصادی و مبادلات تجاری امضای یک موافقت‌نامه آزاد تجاری است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin