آخرین خبرها
روابط ایران و پاکستان در بهترین وضعیت است

روابط ایران و پاکستان در بهترین وضعیت است

سفیر پاکستان در تهران گفت: روابط ایران و پاکستان برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی در بهترین وضعیت قرار دارد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رفعت مسعود در دیدار با استاندار سیستان و بلوچستان در زاهدان اظهار داشت: دولت های ایران و پاکستان تمایل زیادی دارند که در تمام زمینه ها با همدیگر کار کنند و هم اینک نوبت به عملی کردن این خواسته هاست.

وی بیان کرد: مردم دو سوی مرز ایران و پاکستان با هم مشترکات زیادی دارند که باید از این فرصت برای گسترش روابط اقتصادی استفاده کرد.

سفیر پاکستان در تهران گفت: عمران خان نخست وزیر پاکستان تاکید زیادی دارند که روابط خودمان را با ایران، افغانستان و هندوستان افزایش دهیم.

وی ادامه داد: همچنین نخست وزیر پاکستان همواره تاکید دارند که هر مشکلی در زمینه اقتصادی با ایران است باید برطرف شود.

مسعود اظهار داشت: مرزهای ریمدان و پیشین برای افزایش تجارت و تبادلات مرزی در هر دو سوی مرز ایران و پاکستان باید هر چه سریعتر راه اندازی شود.

وی بیان کرد: مسئولان ایران و پاکستان و مردم این کشورها در مرز ریمدان گردهم بیایند و این بازارچه را به صورت رسمی افتتاح کنند.

سفیر پاکستان در تهران گفت: ما می خواهیم مرز ریمدان و پیشین به طور همزمان افتتاح شود اما این کار عملی نیست و ابتدا باید مرز ریمدان افتتاح شود.

وی تاکید کرد: مبادلات تجاری بین ایران و پاکستان تنها از طریق زمینی نباید انجام شود بلکه باید پروازهای بین کویته – زاهدان – کراچی افزایش یابد تا بتوان به نتیجه دلخواه رسید.

مسعود با اشاره به تحریم های ایران گفت: برخی از بانک های پاکستان برای تبادلات می ترسند بنابراین باید به دنبال حذف دلار و جایگزینی واحد پولی دیگری بود.

وی با اشاره به تامین امنیت مرزهای ایران و پاکستان اظهار داشت: در مرزها برای تامین امنیت باید کارهای مشترکی انجام داد.

سفیر پاکستان در تهران همچنین بر مشخص شدن حد و مرز کنسولگری این کشور در زاهدان تاکید کرد.

استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این دیدار گفت: ایران و پاکستان برای پیشبرد اهداف باید به دنبال سرمایه گذاری های مشترکی باشند.

احمد علی موهبتی تصریح کرد: صاحبان زر و زور نمی خواهند که ایران و پاکستان به قدرت و شکوه برسند و باید همواره به این موضوع توجه داشت.

وی بیان کرد: دولت ها برای سرمایه گذاری تنها می توانند بخشی از زیرساخت ها را فراهم که نیاز است تا تجار و بازرگانان ایران و پاکستان در این زمینه ورود پیدا کنند.

وی بیان کرد: پاکستان در بندر گوادر سرمایه گذاری زیادی انجام داده که برای بهره برداری واحدهای پتروشیمی در این بندر نیاز به گاز و برق دارد که ایران می تواند این نیاز را برطرف کند.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: چنانچه زیرساخت های مرزهای ریمدان و پیشین از سوی پاکستان فراهم شود این کشور زودتر می تواند از بندر گوادر بهره برداری کند.

وی ادامه داد: پاکستان می تواند از طریق مرزهای ریمدان و پیشین به کشورهای آسیای میانه دسترسی داشته باشد.

موهبتی تاکید کرد: راه اندازی بازارچه های ریمدان، پیشین و کوهک به افزایش مبادلات تجاری بین ایران و پاکستان و در نتیجه اشتغالزایی مردم دو سوی مرز کمک شایانی می کند.

وی تصریح کرد: راه اندازی بازارچه های مرزی بین ایران و پاکستان برای اینکه مردم بتوانند از مدار قانون به تبادلات تجاری خودشان بپردازند، تاثیرگذار است.

استاندار سیستان و بلوچستان تاکید کرد: با قانونی کردن بازارچه های مرزی می توان جلوی افرادی که از راههای غیر قانونی و قاچاق مبادلات تجاری انجام می دهند را گرفت.

وی تاکید کرد: ایران و پاکستان از قاچاق زیان می بینند بنابراین ابتدا باید بستر ورود قانونی که همان بازارچه هاست را فراهم کرد.

موهبتی اظهارداشت: زیرساخت های راه اندازی بازارچه های مرزی ریمدان و پیشین از سوی ایران در حال انجام است، انتظار می رود پاکستان نیز در این زمینه ورود جدی تری داشته باشد.

وی تصریح کرد: این آمادگی را داریم که مصالح ساختمانی برای ساخت این بازارچه ها را در اختیار پاکستان قرار دهیم.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: خط سوم ریلی برای رفت و آمد قطارهای پاکستانی از میرجاوه تا زاهدان تا یکسال آینده راه اندازی خواهد شد.

وی همچنین تاکید کرد که بزودی حد و مرز کنسولگری پاکستان در زاهدان مشخص خواهد شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.