گفتگوی اختصاصی

سفیر فیلیپین در ایران: روابط فیلیپین و ایران مستحکم باقی خواهند ماند و چالشهای اقتصادی الهام بخش خلق فرصت های بزرگتر هستند.

از دوران آغاز روابط دیپلماتیک میان ایران و فیلیپین در ژانویه ۱۹۶۴، روابط دوجانبه همواره برمبنای احترام و همکاری متقابل پیش رفته است و در همین مسیر دو کشور توافق های زیادی، در حوزه های کشاورزی، تجارت، سرمایه گذاری، فرهنگ، آموزش، هواپیمایی، ورزش و همکاری های پارلمانی امضا کرده اند. از زمان انتصاب سفیر جدید فیلیپین در ایران، تلاش های فراوان این سفارتخانه برای توسعه روابط اقتصادی و کشاورزی با ایران را شاهد هستیم به منظور بررسی روابط اقتصادی و سیاسی دو کشور با “ویلفر دو سانتوس” سفیر فیلیپین در ایران گفتگویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید. بیشتر بخوانید »

سفیر سنگال در ایران: آماده میانجی گری میان ایران و مراکش هستیم

به دنبال بازگشایی سفارت سنگال در ایران و تعیین “بابکار با” به عنوان سفیر جدید این کشور در تهران، شاهد گسترش روز افزون روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور هستیم. “بابکار با” که تمایل دارد اقامت طولانی تری در تهران داشته باشد بر این نکته تاکید می کند که سنگال و مراکش روابط بسیار قوی و سنتی با یکدیگر دارند و این کشور می تواند به عنوان میانجی برای از بین بردن اختلافات میان مراکش و ایران گام بردارد. در آخرین روزهای پایانی ماموریت دیپلماتیک سفیر سنگال در ایران، فرصتی فرآهم شد با وی درباره روابط دو کشور و دستاورهای ... بیشتر بخوانید »

سفیر اسلوونی در ایران: قدرت زنان ایرانی آینده این کشور است

سفیر اسلوونی در ایران از منظر یک جامعه شناس معتقد است که جوانان، بویژه زنان تأثیر عمیقی بر تحولات اجتماعی ایران می گذارند این در حالی است که شکاف میان فقیر و غنی در این جامعه همانند سایر جوامع در دنیا یک موضوع نگران کننده است. وی همچنین معتقد است که ایرانیان در طول دشوارترین بزنگاه های تاریخ، هیچگاه ارتباط خود را با جهان و از جمله غرب، قطع نکردند و برجام نیز انگیزه جدیدی در همین مسیر ایجاد کرده است. سفیر اسلوونی امیدوار است پس از خروج آمریکا از برجام طرفین دیگر بتوانند به فرایند همکاری ذیل این توافق ... بیشتر بخوانید »

همسر سفیر اتریش در ایران: من از معاشرت با زنان ایرانی که بخود باور دارند، لذت می برم

آنجلیکا شولتز از دوران کودکی و نوجوانی مشتاق یادگیری بود و این روحیه را تا طی کردن مدارج عالی دانشگاهی حفظ کرد. او زیباترین لحظات دوران کودکی را دورانی می داند که در طبیعت بکر اتریش گذرانده و هنوز هم یادآوری فضای عطر انگیز آن دوران لبخند را بر لبانش می نشاند. وی که در رشته تاریخ و روابط بین الملل تحصیل کرده است بعد از مدت کوتاهی روزنامه نگاری همکاری خود را با انجمن دانشگاه های اتریش آغاز کرده و هنوز هم در راستای اهداف این انجمن که تقویت نقش و اهداف دانشگاه ها در اقتصاد و جامعه است ... بیشتر بخوانید »

نماینده ارشد دفتر جایکا در ایران: بعد از برداشته شدن تحریم‌ها در صنعت گردشگری ایران فعالیت خواهیم کرد.

سازمان همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) به منظور کمک به بهبود روابط بین المللی و همچنین توسعه اقتصاد جهانی و ژاپن از طریق حمایت از توسعه اجتماعی اقتصادی، احیا و پایداری اقتصادی مناطق در حال توسعه، توسط وزارت امورخارجه این کشور تاسیس شده است. در سال ۱۹۷۴ دفتر جایکا در ایران افتتاح و در خلال جنگ ایران و عراق این دفتر بسته و مجدداً در سال ۲۰۰۵ بازگشایی شد و از بدو بازگشایی مجدد، موضوع همکاری های زیست محیطی در دستور کار جایکا قرار گرفته است و این سازمان چندین پروژه در اقصی نقاط ایران در دست اجرا دارد. ... بیشتر بخوانید »

چنگیز گورسل: تحقق افق ۳۰ میلیارد دلاری روابط تجاری ایران و ترکیه امکانپذیر است

رایزن اقتصادی سفارت ترکیه در ایران معتقد است که مرکز تجاری ترکیه در تهران محفلی برای آشنایی تجار ترکی و ایرانی به‌حساب می‌آید و همچنین مرکز تجاری ایران در ترکیه هم می‌تواند به روابط تجاری فی‌مابین کمک مؤثری کند. این در حالی است که هر دو کشور از اقتصادی مکمل برخوردارند؛ و در مقطعی از زمان، ترکیه به امکانات ایران و در برهه‌ای دیگر، ایران به تسهیلات ترکیه نیاز دارد و با توجه به ظرفیت های موجود در دو کشور می توان امید داشت تا افق ۳۰ میلیارد دلاری که رئیس‌جمهور ترکیه  در روابط اقتصادی با ایران ترسیم کرده است، ... بیشتر بخوانید »

کیث ویلینگز: حل چالشهای بانکی با ایران یکی از اولویتهای دولت انگلیس است

بنا به گفته مقامات دولت انگلیس این کشور به طور کامل و قوی متعهد به اجرای موفقیت‌آمیز برجام است، چراکه برجام می‌تواند زیربنایی برای گسترش روابط سیاسی و اقتصادی با ایران باشد در همین راستا بنا به گفته نیکلاس هاپتون سفیر سابق انگلیس در تهران از زمان بازگشایی مجدد سفارت لندن در تهران، حجم روابط اقتصادی میان دو کشور دو برابر شده است. این در حالی است که بانک‌ها و موسسات مالی انگلیس برای ورود کامل به تجارت با ایران و پشتیبانی از داد و ستدها تمایل زیادی نشان نداده اند. به منظور بررسی روند طی شده در روابط اقتصادی ... بیشتر بخوانید »

همسر سفیر ترکیه در ایران: زنان ایرانی از لحاظ اجتماعی جلوتر از مردان قرار دارند

نازان تکین در یک خانواده مذهبی در آنکارا چشم به جهان گشوده است، وی که در رشته روابط بین الملل تحصیل کرده با روحیه فوق العاده اجتماعی و انعطاف پذیری که دارد به عنوان یک همراه نقش موثری طی سالها فعالیت دیپلماتیک همسرش ایفا کرده است. به دنبال انتخاب آقای رضا هاکان تکین به عنوان سفیر ترکیه در ایران، این فرصت برای وی فرآهم شده است با جامعه و زنان ایرانی بیش از پیش آشنا شود و این موضوع بر نگاه وی نسبت به جایگاه اجتماعی زنان ایرانی تاثیر عمیقی داشته است. به دنبال فرآهم شدن فرصتی در محل اقامتگاه ... بیشتر بخوانید »