ما در سازمان ملل متحد به دلیل کشته، مجروح شدن و خسارت های گسترده سیل های شدید در ایران عمیقا متاسف هستیم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در یادداشت خانم اوگوچی دنیلز، هماهنگ کننده مقیم ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران که در روزنامه همشهری منتشر شده آمده است: اینجانب از طرف خانواده سازمان ملل متحد و دبیر کل این سازمان مراتب تسلیت خود را به خانواده های قربانیان، دولت و مردم ایران تقدیم می نمایم.

 سازمان ملل متحد از دولت و مردم ایران حمایت می نماید و این همان اقدامی است که از ابتدا وقوع این فاجعه انجام داده ایم.

سازمان ملل متحد اقدامات ضروری را انجام داده است برای تضمین اینکه عملیات و کار آن در ایران ادامه یابد.

 تا کنون سازمان ملل متحد یک میلیون و 400 هزار دلار کمک غیر نقدی علاوه بر منابع موجود و عمومی برای مساعدت فوری، کمک کرده است. پاسخ ما متمرکز بر 6 الویت است: سلامت، سرپناه، آب و بهداشت، آموزش، بازسازی، غذا

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ایران با همکاری اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور از منابع موجود در کشور برای کمک به تلاش های امداد رسانی دولت استفاده کرد و کمک های غیر غذایی حیاتی را در تاریخ 27 مارس و 4 آوریل تحویل داد. با استفاده از ذخیره های مازاد، محموله هوایی کمیساریا، شامل یک هزار تخته چادر و پتو، کیسه خواب و اقلام آشپزخانه هفته گذشته به ایران ارسال شد و با هماهنگی دولت و به محض ممکن در میان جوامع بیشترین آسیب را متحمل شده از جمله پناهندگان توزیع خواهد شد.

هفته گذشته سازمان جهانی بهداشت نیز اقلام پزشکی در پاسخ به نیاز فزاینده بهداشتی هزاران نفر از مردم که به دلیل سیل ها مجبور به ترک محل زندگی خود شده اند را از راه هوایی ارسال کرد. این تجهیزات شامل بسته های مورد نیاز برای درمان بیماران تروما، بسته های حاوی دارو و تجهیزات پزشکی اورژانس، کنترل بیماری وبا و بیماری های غیرواگیر، خودروی دو دیفرانسیل و سایر اقلامی که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نیاز شده بود، به مرکز عملیات اورژانس وزراتخانه تحویل گردید. 

تجهیزات صندوق کودکان ملل متحد، که برای خدمات ایمن سازی است که در زمان سیل ها از بین رفته در تاریخ 20 آوریل به ایران می رسد.

انتظار می رود بسته های بهداشتی و کیت های بهداشت باروری صندوق جمعیت سازمان ملل متحد تا 25 آوریل برای حمایت از زنان و دختران برای رفع نیاز های اساسی بهداشت باروری و سلامت به ایران وارد شوند. 

ما در هفته گذشته که هفته‌ای بسیار پرمشغله بود، برنامه‌ اقدامات فوری، میان‌مدت و بلندمدت را توسعه دادیم؛ ما دوبار با دولت، از جمله وزارت امور خارجه، سازمان مدیریت بحران کشور، وزارت کشور و 20 سازمان دولتی مرتبط دیدار کردیم.

گروه کشوری سازمان ملل متحد به طور منظم با جوامع بین الملل و دیپلمات های حاضر در ایران دیدار می کند و گزیده ای از تاثیرات سیل بر افرادی که تحت تاثیر این بحران قرار گرفته اند، را برای جذب منابع بیشتر در اختیار آنان قرار می دهد. 

 چندین کارگزاری دیگر از برنامه عمران ملل متحد، برنامه اسکان سازمان ملل متحد، یونسکو، سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد و برنامه جهانی غذا که در زمینه‌ واکنش سریع فعال‌اند، در مراحل مختلف اقدام حضور دارند؛ در حالیکه سایر کارگزاری‌ها شامل دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، سازمان توسعه‌ صنعتی سازمان ملل متحد، برنامه‌ مشترک سازمان ملل متحد در زمینه اچ. آی. وی. و ایدز و سازمان بین‌المللی مهاجرت در اقدامات میان‌مدت و بلندمدت فعال خواهند بود. این تلاش‌ها با پشتیبانی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد صورت گرفته است.

این امر، پرتکاپو و پرتنش بوده است اما مهم‌تر از همه، در حقیقت، یک تلاش مشترک از سوی سازمان ملل متحد برای پشتیبانی از دولت بوده است؛ با این حال، تلاشی بیش‌تر مورد نیاز است.

گروه سازمان ملل متحد در ایران به رایزنی خود با شرکای بین المللی و هیئت های دیپلماتیک برای کمک های منسجم به مردم ایران ادامه می دهد.

به دنبال کمک‌های سریع و نجات‌بخش، سازمان ملل متحد به پشتیبانی از تلاش‌های دولتی برای راهبردهای میان‌مدت و بلندمدت در راستای پیشگیری و کاهش بلایای طبیعی، ادامه خواهد داد.

هفته گذشته سه گروه از سازمان ملل متحد، از نواحی تحت تاثیر در سه استان لرستان، گلستان و ایلام بازدید کردند. اینجانب شخصا به لرستان سفر کردم و از نزدیک ویرانی ها را مشاهده نمودم. مایلم تلاش های دولت در زمینه جستجو و نجات را مورد تحسین قرار دهم. از بین رفتن و خسارت به زیرساخت های مهم (منازل، جاده ها، راه آهن و غیره) از اهمیت بسیاری برخوردار است و اقدامات زیادی باید صورت گیرد.

طی سه ماموریتی که داشتیم با مقامات محلی و جوامع درباره حمایت فنی و تدارکات که سازمان ملل متحد می تواند ارائه دهد به بحث پرداختیم تا به نیازهای مردم متاثر از سیل کمک کنیم.

همکاران ما در مورد وضعیت خوزستان در هفته جاری به این استان خواهند رفت. ما همچنین با شرکای خود در دولت، مشغول بررسی و دریافت اطلاعات در مورد اولویت نیازهای مردم در خوزستان هستیم.

سازمان ملل متحد به فعالیت خود با همکاران دولتی و جامعه بین المللی از نزدیک ادامه خواهد داد تا به نیازهای ایرانیان تحت تاثیر از این فاجعه پاسخ داده شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin