به مناسبت صدمین سالگرد تولد ایتالو کالوینو (نویسنده ایتالیایی) سلسله رویدادها و نمایشگاه عکسی از سفر او به ایران توسط سفارت ایتالیا در تهران برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفارت ایتالیا در تهران یک سلسله رویداد اختصاص داده شده به ایتالو کالوینو، پایه‌ی ادبیات ایتالیایی قرن بیستم را به مناسبت صدمین سالگرد تولد وی، به همراه نمایشگاهی از عکس‌های سفر او به ایران در سال ۱۹۷۵ میلادی برگزار کرد.

این رویدادها در چارچوب بیست و سومین دوره‌ی هفته‌ی زبان ایتالیایی در جهان _ رویدادی که هرساله توسط وزارت امور خارجه ایتالیا و شبکه دیپلماتیک و فرهنگی ایتالیا برگزار می‌شود_ تدارک دیده شده‌اند.

این مراسم‌ها در تاریخ ۲ نوامبر، مصادف با ۱۱ آبان‌ماه در اقامتگاه سفیر جوزپه پرونه، با نمایشگاه اختصاص داده شده به عکس‌های سفر ایتالو کالوینو به ایران در سال ۱۹۷۵ همراه با سخنرانی منتقد ایتالیایی «پیترو چیتاتی»، افتتاح شد.

مجموعه‌ای از نگاه‌ها، درباره رویارویی کالوینو با تمدن ایرانی است که شامل مجموعه‌ای از عکس‌های منتشر نشده از آرشیو عکاس ایتالیایی «آلبرت نگرین» است.

در افتتاحیه این رویداد، جوزپه پرونه، سفیر ایتالیا در ایران بر نقش مهم نویسنده در نزدیک‌تر کردن خوانندگان ایرانی به زبان و فرهنگ ایتالیایی تاکید کرد.

این رویداد با نمایش مستندی با عنوان «شکل زمان» به کارگردانی مسعود میر و محمد مقدم و تولید سفارت ایتالیا، برگرفته از بخشی از کتاب «کلکسیون شن» که در آن کالوینو قسمت‌هایی از گزارش سفر خود به ایران را ثبت کرده بود، ادامه پیدا کرد.

در پایان، میزگردی درباره اشاعه آثار کالوینو در ایران برگزارشد.

نمایش فیلم «شوالیه ناموجود» از «پینو زک» بر اساس کتابی به همین نام اثر کالوینو، مراسم اعطای جوایز برندگان جایزه‌ی «ماجراجویی ایرانی: سفر ایتالو کالوینو به ایران» با حمایت مالی سازمان Uni-Italia و همچنین سمینار ترجمه آثار کالوینو به فارسی از دیگر برنامه‌های این رویدادهاست.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin