“اریک سال مرگن” دبیر دوم سفارت سوئد در ایران، با اسحاق صلاحی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، دیدار و گفت‌وگو کرد.به گزارش آوا دیپلماتیک، در این دیدار دکتر صلاحی پس از خوشامدگویی به اریک سال مرگن، دبیر دوم سفارت سوئد در ایران، به معرفی کتابخانه ملی ایران پرداخت و گفت: در ایران آرشیو ملی و کتابخانه ملی با هم ادغام شده و به شکل هیأت امنایی اداره می‌شود.

او شبانه‌روزی بودن کتابخانه ملی در ایران را منحصر به فرد دانست و افزود: کتابخانه ملی ایران در طول سال فقط سه روز تعطیل است و امکانات بسیاری همانند سرای پژوهش و اینترنت رایگان در تالارها برای اعضا و پژوهشگران فراهم شده است.

صلاحی در ادامه گفت: با بیش از 80 کشور دنیا تفاهم‌نامه همکاری داریم، متأسفانه با آرشیو ملی و کتابخانه ملی سوئد تفاهم‌نامه‌ای نداریم و از آخرین ارتباط ما با کتابخانه ملی سوئد 12 سال می‌گذرد. اگر چه در حوزه اسکاندیناوی با کشورهایی همچون سوئیس و فنلاند ارتباط بسیار خوبی داریم.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی حضور فراوان ایرانیان در سوئد را زمینه بسیار خوبی برای همکاری‌های بیش‌تر دو کتابخانه ملی دانست و گفت: اگر فضای خاصی در کتابخانه ملی سوئد به ایران اختصاص یابد، آمادگی داریم تا کتاب‌های فارسی و عربی در حوزه ایران، اسلام و انقلاب اسلامی را به آن‌جا ارسال کنیم تا مورد استفاده پژوهشگران قرار گیرد.

در ادامه این دیدار، دبیر دوم سفارت سوئد، ایران را کشوری فرهنگی دانست و گفت: ارزش‌های فرهنگی در این کشور دارای اهمیت فراوانی است.

“اریک سال مرگن” در ادامه افزود: تفاهم‌های فرهنگی بهترین پل ارتباطی بین کشورهاست و در همین راستا به صورت رسمی دعوت شما را به رؤسای کتابخانه‌های ملی و آرشیو ملی سوئد ابلاغ می‌کنم.

او با اشاره به ترجمه شعرهای حافظ و خیام به زبان سوئدی خواستار افزایش همکاری‌های فرهنگی بین دو کشور شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin