رییس اتاق تعاون ایران با سفیر کره جنوبی به منظور گسترش تعاملات اقتصادی دو کشور در بخش تعاون دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، بهمن عبداللهی رییس اتاق تعاون ایران در دیدار با کیم سئونگ هو، سفیر کره جنوبی با معرفی توانمندی‌های بخش تعاون در ایران گفت: براساس قانون اساسی، اقتصاد کشور ما در سه بخش دولتی، خصوصی و تعاون تقسیم می‌شود.

وی افزود: در کشور نیز بخش تعاون اهمیت ویژه‌ای داشته به طوری که بیش از ۱۰۰ سال است که در حوزه تعاون فعالیت می‌کند و در بخش‌های اعتباری، کشاورزی و مصرف فعالیت‌های خوبی دارند ضمن اینکه هر دو کشور ایران و کره جنوبی در ICA عضو هستند.

عبداللهی افزود: دو کشور ایران و کره جنوبی تعاملات خوبی دارند و بنا داریم که این سطح از تعاملات را به بخش تعاون نیز تسری دهیم.

رییس اتاق تعاون ایران ادامه داد: فلسفه وجود تعاونی‌ها ناشی از دو موضوع است، اول اینکه حضور تعاون در اقتصاد، اقتصاد کشور را در مقابل شرکت‌های خارجی مقاوم می‌کند؛ همچنین این حضور باعث کاهش فاصله طبقاتی و توزیع عادلانه ثروت شده و کاهش فقر و افزایش اشتغال را به همراه دارد. براین اساس، فعالیت‌های بخش تعاون به طور جد مورد حمایت قانون و حکومت قرار دارد.

وی در بخش دیگری به نشستی که در مالزی برگزار شده بود اشاره کرد و گفت: در این نشست با مسئولان بخش تعاون کشور کره جنوبی مذاکراتی صورت گرفته و این آمادگی وجود دارد که با همکاری سفارت کره جنوبی، همایشی را با حضور فعالان بخش تعاون دو کشور همچنین تجار و بازرگانان و مسئولین دو کشور برگزار کنیم.

رییس اتاق تعاون ایران در بخش دیگری از این نشست با اشاره به بازار مصرف بالای کالاهای کره‌ای در ایران، ارتباط مستقیم تولیدکنندگان با این بازار را خواستار شد و گفت: عمده کالاهای مورد استفاده توسط واسطه‌های وارد می‌شود که ارتباط مستقیم با تولیدکنندگان با توجه به گستردگی بازار مصرف، می‌تواند علاوه بر افزایش تعاملات ارتباط مستقیم تولیدکننده و مصرف کننده را به همراه داشته باشد.

وی به برگزاری نمایشگاه تخصصی در کشور کره اشاره کرد و برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در دو کشور در راستای معرفی بخش تعاون و تأمین نیازمندی‌ها توسط بخش تعاون را پیشنهاد داد.

کیم سئونگ هو، سفیر کره جنوبی نیز گفت: با توجه به اطلاعاتی که در خصوص بخش تعاون به دست آمد، این نتیجه حاصل شد که بخش تعاون در ایران بسیار قوی‌تر از کشور کره جنوبی است و دولت کره توجه ویژه‌ای را بخش تعاون به دو دلیل معطوف ساخته است اول اینکه از طریق تعاونی‌ها به دموکراسی نزدیک‌تر شده و دسترسی بهتری به مردم دارد همچنین تعاون‌ها مقاومت بیشتری در مقابل نفوذ دیگر کشورها می‌توانند داشته باشند.

سفیر کره جنوبی با تاکید بر گسترش همکاری اقتصادی دو کشور در بخش تعاون، گفت: باید بدانیم که در مرحله اول زمینه‌های فعالیت چیست و در مرحله بعد، به منظور شناخت به مشاهده نیاز هست. وی برگزاری یک همایش مشترک را برای آشنایی فعالان بخش تعاون با حضور فعالان و مسئولین را پیشنهاد داد و حمایت همه جانبه خود را برای برگزاری آن ابراز داشت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin