هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در مراسم گرامی داشت روز جهانی محیط زیست از همکاری این سازمان برای حفاظت از محیط زیست خبر داد.

گری لوییس، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت سازمان ملل متحد با مسئولان ایرانی در پنج زمینه برای حفاظت از محیط زیست همکاری می نماید که عبارتند از امنیت آب، معکوس نمودن روند کویر زایی و نابودی جنگل ها، مصرف بهینه و موثرانرژی، کاهش اثرات آلودگی هوا و آب شامل تلاش ها برای مبارزه با طوفان های شن و گردو غبار و نهایتا حفاظت از گونه های حیات وحش.

موضوع امسال روز جهانی محیط زیست حفاظت از حیات وحش با شعار “اشتیاق برای بقای موجودات زنده” است. در این زمینه آقای گری لوییس در مورد آنچه برنامه توسعه ملل متحد درحفاظت از یوز پلنگ آسیایی انجام می دهد را برای حاضران تشریح کرد.

وی افزود: در حال حاضر حدودا بین 50 تا 100 قلاده یوزپلنگ در سراسر کره ارض باقی مانده که همه آن ها در ایران زندگی می کنند.

گری لوییس  در ادامه خاطرنشان کرد: سازمان ملل متحد طی 12 سال با دولت ایران، بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد (سمن ها) درزمینه حفاظت از یوزپلنگ همکاری کرده، همچنین به وسیله درگیر کردن جوامع محلی و حمایت از تلاش های دولت این اقدام انجام شده است.

وی افزود: چهار عامل اصلی در تلاش برای حفظ این گونه زیبا و نمادین اما در معرض انقراض وجود دارد. نخست درگیر کردن جوامع محلی برای درک اهمیت اینکه چرا هر فرد از بقای این جانور نفع می برد. دوم تقویت نظام حفاظتی مناطقی که یوز پلنگ در آن جا زندگی می کند. سوم ادامه پیشرفت در تحقیقات در زمینه حفاظت از یوز، چهارم و شاید مهمترین بخش، ادامه حمایت از محیط بانان شجاعی است که برای حفاظت ازیوزپلنگ درروزهای بسیار گرم وسرد انجام وظیفه می کنند.

گری لوییس ضمن تقدیر از زحمات شبانه روزی سه هزار محیط بان در زمینه حفظ حیات وحش ایران، یادی نیز از مرحوم فضل الله علیپور جنگلبانی کرد که اخیرا با شلیک قاچاقچیان چوب در استان مازندران جان خود را در راه انجام وظیفه ازدست داد.

 در این همایش خانم ماریا دوتسنکو، رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران پیام بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد را به مناسبت روز جهانی محیط زیست 2016 برای حاضران قرائت نمود.

 بیش از 50 نماینده سازمان های مردم نهاد(سمن ها)، مسئولان دولتی، روزنامه نگاران و کارمندان سازمان ملل متحد در این نشست چهار ساعته حضور داشتند که به وسیله موسسه توسعه پایدار هرمد و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد با مشارکت برنامه توسعه ملل متحد در ساختمان سازمان ملل متحد در تهران برگزار شد.

 در این برنامه، آقای رامبد جوان، حامی محیط زیست، هنرمند، مجری و کارگردان برنامه تلویزیونی خندوانه خطاب به حاضران گفت مسئله محیط زیست دغدغه جدی برنامه خندوانه است.

 وی افزود: ما در خندوانه به هر گونه که مقدور بوده تلاش کرده ایم بتوانیم به عنوان کمپین یا به عنوان موضوع های مقطعی درباره محیط زیست و الگوی مصرف فرهنگ سازی کنیم.

رامبد جوان خاطرنشان کرد: اتفاقات خوبی هم رخ داده است. ما بزرگترین کمپین ایران را تشکیل دادیم که حدود 3 میلیون و 600 هزار نفر در کمپین “قطره قطره” شرکت کردند که راجع به الگوی مصرف آب است.

طی این مراسم رامبد جوان، محیط بان امین الله بزمی، سیروس انتخابی از تشکل چتر سمن های نقده، بهمن ایزدی از کمپین حیات، همگی به دلیل تلاش ها یشان برای محیط زیست از هماهنگ کننده مقیم و رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل تقدیر نامه دریافت نمودند. همچنین گواهی مشارکت به نمایندگان آسیا تک، هواپیمایی معراج و بیمه ما اهدا گردید.

 در ادامه آقای باربد صفایی، نماینده موسسه خزنده شناسان پارس درباره تجارب و دستاوردهای پروژه جامعه بنیاد محلی حفاظت از سمندر لرستانی پروژه مشترک موسسه خزنده شناسان پارس و آقای محمد درویش،مدیرکل مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست درباره راهکارهای ساده شهروندان در حفاظت از محیط زیست؛ خانم لاله دارایی، هماهنگ کننده ملی برنامه کمک های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی برنامه توسعه ملل متحد، در باره نقش جوامع محلی در حفاظت از حیات وحش؛ آقای سیروس انتخابی و خانم مهدیه پورشاد، نمایندگان تشکل چتر سمن های نقده درباره احیای تالاب سیرانگلی دریاچه ارومیه توسط جوامع محلی؛ پروژه دریافت کننده جایزه استوایی سازمان ملل متحددرکنفرانس تغییرات اقلیمی پاریس COP21 برای حاضران سخنرانی کردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin