سازمان حفاظت محیط زیست کشور، دومین کنفرانس مدیریت و مهندسی تالاب ها را در روزهای 25 و 26 خرداد ماه در تهران برگزار کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، محورهای اصلی این همایش، تالاب ها و تنوع زیستی، ارزش و عملکرد های تالاب ها، کیفیت آب، آلودگی، احیا و مهندسی تالاب‌ها و قوانین،مقررات و مدیریت تالاب ‌ها بود.

دکتر علی اکبر کیخا، معاون سازمان محیط زیست کشور، در آغاز سخنان خود در این کنفرانس گفت: 40 درصد از تالاب های ثبت شده در کنوانسیون رامسر در خطر نابودی است.

دکتر کیخا در ادامه افزود: متاسفانه ما هر ساله بطور متوسط حدود یک درصد تالاب ها را در دنیا از دست می دهیم. به همین دلیل باید نحوه مدیریت و مصرف منابع طبیعی خود را عوض کنیم.

 دکتر کیخا با اشاره به تشکیل کنوانسیون رامسر در 44 سال پیش، افزود: با وجود اینکه ایران اولین کشوری در دنیا بود که اندیشه ضرورت حفاظت از تالاب ها در آن شکل گرفت، رویکردهای توسعه ما در زمینه حفظ منابع آبی، تالاب ها و رودخانه های کشور مناسب نبوده و هم اکنون بسیاری از تالاب های مهم ایران از شرایط خوبی برخوردار نیستند و در معرض نابودی قرار دارند

 آقای گری لوییس هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد و نماینده مقیم دفتر توسعه ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران هم یکی از سخنرانان این برنامه بود.

 آقای گری لوییس با تاکید بر اهمیت نقش تالاب ها از حضار پرسید: آیا قبول دارید که تالاب ها تامین کننده آب شیرین، محل و مأمنی برای تنوع زیستی، حذف کننده سیل و به عنوان یک پشتیبان و منبع شیلاتی به حساب می آیند؟

 وی در ادامه افزود: اگر پاسخ شما به پرسش های بالا مثبت است بنابراین این پرسش مطرح می شود که چرا امروز به شرایطی رسیده ایم که سالانه یک درصد از تالاب های کل دنیا از بین می رود؟

 هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد همچنین به پروژه حفاظت از تالاب ها که ابتکاری بلند مدت بین دفتر توسعه ملل متحد و سازمان حفاظت محیط زیست است اشاره کرد.

وی در ادامه افزود: پروژه حفاظت از تالاب ها از سال 2005 آغاز به کار کرده و در فاز اولیه خود از ترمیم و بازسازی دریاچه ارومیه، تالاب شادگان و پریشان حمایت کرد. اما بر اساس کارهایی که انجام دادیم حالا این پروژه گسترش یافته و از 10 تالاب دیگر از جمله هامون هم حمایت می کنیم.

 آقای لوییس در سخنان پایانی خود خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات تاریخی از سوی ایرانیان که نقش بسیار موثری در محیط زیست جهان داشته تشکیل کنوانسیون رامسر برای حفظ از تالاب ها در ایران بوده است که در سال 1971 امضا شد. ایران باید برای تشکیل این کنفوانسیون به خود افتخار کند و همچنان در این زمینه پیشرو باشد و سازمان ملل نیز آمادگی هرگونه همکاری در این راستا را با ایران خواهد داشت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin