نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران، گفت: این سازمان آمادگی دارد تا در کنترل کانون های داخلی گرد و غبار با ایران همکاری کند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، گری لوئیس در همایش روز جهانی تالاب ها در گیت بوستان اهواز اظهار کرد: 10 منابع گرد و غبار در داخل کشور قرار دارد که این کانون ها قابل کنترل است و سازمان ملل آمادگی دارد برای کنترل کانون های داخلی گرد و غبار همکاری کند.

وی اضافه کرد: 85 تا 90 درصد ریزگردها از کشورهای همسایه و خارج از ایران است و برای رفع این مشکل نیازمند همکاری های بین المللی و منطقه ای هستیم.

لوئیس اظهار کرد: دولت ایران این مساله را به رسمیت می شناسد و در بسیاری از کنفرانس های بین المللی موضوع گرد و غبار را طرح کرده از جمله در کنفرانس اخیر در مراکش رئیس سازمان محیط زیست و 2 مدیر سازمان های بین المللی برای این مساله تلاش کردند.

وی افزود: امیدواریم سایر کشورهای منطقه به ویژه همسایه های غربی وضعیت باثبات تری پیداکنند تا بتوانیم با آنها همکاری مشترک برای رفع مساله گرد و غبار داشته باشیم.

نماینده سازمان ملل در ایران همچنین چالش جدی کشور را مساله آب دانست و گفت: برای حل مساله تالاب ها نخستین گام این است که از سرزنش همدیگر فاصله بگیریم و به دنبال راهکار اساسی باشیم.

وی افزود: بسیاری از مسائل زندگی ما با آب مرتبط است و پدیده گرد و غبار نیز از تبعات کمبود آب است.

لوئیس با ارائه 6 پیشنهاد برای حل مشکل تالاب های کشور، نخستین گام را تغییر رویکرد نسبت به مساله آب دانست و افزود: به آب نباید به عنوان کالای رایگان و غیرسرمایه ای نگاه کنیم بلکه آب را یک کالای مشترک و سرمایه ای در نظر بگیریم.

وی افزود: حرکت به سمت قیمت گذاری آب، وضع قوانین جدی و بازدارنده در حوزه مصرف آب های زیرزمینی و اجرای آنها، ارتقای سیستم های آبیاری، بازچرخانی منابع آبی از جمله این پیشنهادات است.

لوئیس مشارکت جوامع محلی و مردم برای تصمیم گیری در مدیریت منابع آب و افزایش اطلاع رسانی و آگاهسازی عمومی به ویژه درمدارس را از دیگر پیشنهادات خود در این زمینه عنوان کرد.

نماینده سازمان ملل متحد در ایران در ادامه با اشاره به دوم فوریه و روز جهانی تالاب ها گفت: امسال بیش از یک هزار برنامه مرتبط با این روز در جهان ثبت شده است که افتخار دارم در یکی از این برنامه ها در ایران و در شهر اهواز شرکت می کنم.

وی اضافه کرد: ما در این مکان جمع شدیم تا با هم گفت وگو کنیم و برای نجات تالاب ها راه حل اصلی را بیابیم.

وی افزود: در مدت چهار سال اقامت در ایران به همه استان ها (به جز 2 استان) سفر کردم و به عنوان یک ناظر مستقل هم مشکلات و فعالیت هایی که برای نجات بخشی تالاب ها از جمله در تالاب های ارومیه، انزلی و هامون در حال انجام است، را دیدم.

لوئیس با بیان اینکه ایران تنها کشوری نیست که با چالش تالاب ها مواجه است گفت: در سراسر جهان در 60 سال گذشته بیش از دو سوم تالاب های خود را از دست داده ایم و بر اساس آمار کنوانسیون رامسر سالانه یک درصد تالاب های دنیا از بین می رود.

وی افزود: با تغییر کاربری تالاب ها اعم از تبدیل تالاب ها به زهکش، کشاورزی، صنعت و شهرسازی در واقع داریم طبیعت خود را از دست می دهیم.

نماینده سازمان ملل متحد در کشور، با اشاره به شعار امسال روز تالاب ها با عنوان ‘رابطه تالاب ها و بلایای طبیعی’ اظهار کرد: در صحبت های تمام سخنران های این برنامه متوجه شدم که گرد و غبار فشار زیادی به مردم خوزستان وارد کرده است و البته این مشکل در استان های دیگر همچون سیستان و کردستان و ایلام هم وجود دارد.

لوئیس افزود: سازمان های بین المللی و برخی از کشورها آمادگی دارند که در حل این مساله کمک کنند.

وی گفت: در 10 سال گذشته سازمان ملل تلاش های زیادی برای نجات و احیای تالاب ها داشته، اگر چه این این اقدامات کافی نبوده و ما مایل به ادامه همکاری هستیم.

لوئیس اضافه کرد: سازمان ملل طرح مشترکی با سازمان آب و برق خوزستان برای بازگرداندن وضعیت طبیعی به رودخانه کارون در دست اجرا دارد.

وی اظهار کرد: این سازمان با همکاری دولت ژاپن به طرح احیای دریاچه ارومیه کمک کرده است که البته این طرح فقط 10 درصد حوضه این دریاچه را در برمی گیرد.

بر اساس این گزارش، همایش روز جهانی تالاب ها با حضور ابتکار رئیس سازمان محیط زیست و گری لوئیس نماینده سازمان ملل در ایران و تعدادی از سفیران کشورهای خارجی و مدیران استانی در اهواز برگزار شد.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin